Vélemény: a zöld átállás csak illúzió – mondom is, hogy miért…
Úgy gondolom, hogy a zöld átállás kapcsán le kell rántani a leplet! Nem azért, mert ne lenne értelme, hanem éppen azért kell a korlátait feltárni, hogy a fordulat végül sikeresebb legyen, jobban fókuszáljunk rá. Ellentmondást lát? Olvassa el véleménycikkünket és írja meg közösségi oldalunkra, hogy mit gondol a témáról!
A zöld átállás illúziója: miért nem megfelelőek a jelenlegi stratégiák?
Nem szeretek ezzel kérkedni, de talán most szükséges megemlítenem: bő három évtizede, 1991 óta dolgozom gazdasági újságíróként. Persze mindig is érdekelt az energetika, a környezetvédelem, a pazarlás csökkentése. Ám utóbbi két-három évben a zöldgazdaság és a fenntarthatóság kérdései a korábbinál jobban a látókörömbe kerültek. Azonban van egy rossz érzésem:
minél mélyebbre ásom magam a zöld átállás témában, annál elkeseredettebbé válok.
Tudatosodott ugyanis bennem, hogy a környezetvédelem és a zöld átállás rendkívül összetett és sokrétű kérdéskör, amelyre még mindig nem találtunk kielégítő megoldásokat. A világ energiafogyasztásának mintegy 80, ismétlem
80%-a ma is fosszilis energia alapú, ahogyan 50 évvel ezelőtt is az volt. Csakhogy sokkal többet fogyaszt ma a világ, mint akkor.
Elmaradt a paradigmaváltás: a zöld átállás ebben a formában kevés lesz!
Valljuk be őszintén, hogy mi megy a világban: a globális értelmiség és a gazdasági stratégiaalkotók világszerte még mindig azon gondolkodnak, hogyan lehetne mérsékelni a szén-dioxid kibocsátást, a hulladékszennyezést, és mindent meg kell tenni azért, hogy az energiafelhasználásunkat visszafogjuk.
Bár gyakran felmerül, hogy az energiafelhasználás csökkentése önmagában nem fogja teljes mértékben megoldani a problémát.
A technológia hívei persze nagyon optimisták: szerintük lesz áttörés, jön a fúziós energia, a korlátlanul tárolható napenergia, a szélenergia és a vízenergia.
Szerintük egy gyönyörű, hibátlan zöld jövő felé szaladunk, amelyben a világ még sokkal jobb lesz, mint most. Én azonban szkeptikus vagyok ebben a tekintetben…
A zöld átállás és valóság súlya
A COVID-járvány, az azt követő háború és az infláció mind megmutatták az átlagember szintjén is, hogy számos olyan probléma lépett be az életünkbe, amelyre fel kellene készülnünk. Számomra talán a legfontosabb a környezetvédelem ügye, ahol bizony nem elég ma már a megelőzés, hiszen a fenti 80 százalékot hiába csökkentjük akár 70, akár 60 százalékra, bizony fel kellene végre készülnünk annak a következményeire, hogy
a bolygónk már érzi, hogy elszennyeztük a levegőt, a termőföldet, a tengereket, és számos más, visszafordíthatatlan trendet indítottunk el.
Készüljünk fel, de mire?!
A világ vezető gondolkodói azonban sajnos abban sem értenek teljesen egyet, hogy pontosan mire is kellene felkészülnünk, hiszen nyilván nem tudhatjuk. Igaz sejtjük már az elmúlt években látottak alapján.
Hőmérséklet-emelkedés, csapadékhiány, hirtelen csapadéktöbblet, már télen is szélsőséges időjárás, áradások, hőhullámok. Dráguló élelmiszer, erősödő elvándorlási trendek. Majd pedig az ellentétek felerősödése: harcok, háborúk az egyre szűkülő erőforrásokért…
Nagyjából sejtjük tehát, hogy mi vár ránk, de a védekezési stratégiák és tervek még mindig jobbára a fejvakargatás szintjén vannak. Például az aszályok dacára sem épülnek ki vízkezelési megoldások. A zöld energia tárolása nem megoldott, az időjárási szélsőségekre még a fejlett államok sem tudnak jó megoldást, nemhogy a szegényebbek. És még sorolhatnánk.
Megoldások vagy illúziók?
A tudósok persze azon is gondolkodnak, hogyan lehetne végtelen energiához jutni (fúziós erőmű), vagy miképpen lehetne csapdába ejteni a szén-dioxidot. Elméletben szuper jó megoldások léteznek, de a gyakorlatban ezek még nem működnek, vagy gyerekcipőben járnak.
Talán leginkább az olyan egyszerű dolgok működnének, mint a faültetés vagy az esőerdők védelme, de még ebben és hasonló dolgokban sem teszünk eleget. Például egyes arab államok vagy Kína hatalmas fásítási erőfeszítéseket tesznek, amelyek globális léptékben is csak részeredmények végül. A kérdés rendkívül összetett, már csak azért is, mert kiszámíthatatlan a jövő. Ám jelenleg úgy érzem, hogy a jövő inkább negatív meglepetéseket tartogat, semmint pozitívakat.
Hová tartunk? Hová robog a vonatunk?
Nem hiszek persze a világvégében, ennél azért optimistább vagyok, de a következő öt, vagy inkább tíz-tizenöt év trendjén valahol a kettő között várom. A mai szuper jólét és a szélsőségesen negatív utópiák megvalósulása közt lehet majd valahol az igazság. Nagyon úgy tűnik viszont: nem lesz kellemes leadni a jólétünkből! És nem csak az időjárás lesz egyre szélsőségesebb, de az energia- vagy az élelmiszerárak sem lesznek alacsonyabbak – és talán legalább megtanulunk (újra) takarékoskodni. Mert muszáj lesz.
Összefoglalva:
Mint emberiség, pedig bizonyosan nem afelé haladunk, hogy mind a nyolcmilliárd embernek ugyanolyan jó legyen az élete, mint azt a hollywoodi, jobbára az amerikai felső középosztály életét mutató filmekben látjuk, mármint, hogy hogyan kellene élnünk. Ha ez így lenne, akkor bizonyosan lehúzhatjuk magunkat azon a bizonyos szaniteren…
A jelenlegi stratégiák nem elegendőek, és ha nem cselekszünk határozottan és gyorsan, a jövő sokkal komorabb lesz, mint azt most el tudjuk képzelni.
Ezért itt az idő, hogy felébredjünk és valódi, hatékony megoldásokat találjunk, mielőtt túl késő lenne!
*
KAPCSOLÓDÓ CIKK és Green.hu PODCAST adás az alábbi címsorra, vagy lentebb kattintva érhető el:
Gelencsér András lesújtó véleménye a fenntarthatóságról – Green.hu exkluzív podcast
Idézet a Green.hu fenti podcastjából:
„Nem is az a gond, hogy el vagyunk késve, hanem az, hogy rossz irányba megyünk. A jelenlegi irány egyszerűen értelmezhetetlen. Ha megnézzük a párizsi klímaegyezményt, amely az üvegházhatású gázok kibocsátásának a korlátozásáról szól, akkor azt látjuk a valóságban, hogy ezek nem valósulnak meg, sőt, folyamatosan nő a kibocsátás”
Nyitókép: Pexles.com – free
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témáról!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!