3+1 gyógynövény, amelyeket most szedhet a természetben

A gyógynövény sokszor elfeledett házi praktika, pedig sorra nyílnak a szebbnél szebb virágok a természetben és a kertünkben is. Ezek nemcsak a szemet gyönyörködtetik, hanem számos gyógyhatással is rendelkeznek – vagy akár a tányérunkra is tehetjük őket. Cikkünkben ezek közül mutatunk most néhányat.

1. Százszorszép

Ez a szemet gyönyörködtető, parkokban és kertekben is megjelenő apró, fehér virág egészen őszig megtalálható, ám ilyenkor tavasszal a legerősebb a gyógyhatása. Amilyen pici, olyan hatékony, ugyanis kiválóan használható a szervezet méregtelenítésre, bronchitis ellen, bél-és gyomorgyulladás esetében, máj-és vesebetegségek, illetve reuma, köszvény és ízületi gyulladások kezelésében is.

A belőle készült kenőcs enyhíti a reumás panaszokat, valamint a kozmetikában is előszeretettel alkalmazzák a bőr hidratálására és regenerálására. Gyógyhatásán felül pedig a konyhában is felhasználható salátákhoz, zöldségleveshez, főzelékhez és dekorációs elemként is.

2. Galagonya

Ez idő tájt kezd el virágba borulni a szív gyógyszerének is titulált galagonya, melyek közül az egybibés – és a cseregalagonyát használjuk gyógynövényként. Közeli rokonfajuk, a fekete galagonya hazánkban védett, ezért arról a növényről tilos a gyűjtés.

Galagonya virágzás
Fotó: Canva

A galagonya virágos hajtásvégét a virágzás elején érdemes begyűjteni, amikor az első bimbók kinyílnak. Az ebből (és a késő ősszel gyűjtött termésből) készült gyógytea kiváló a szív egészségére: fokozza a szívizom összehúzódásának erejét, csökkenti a szív frekvenciáját, tágítja a koszorúereket, erősíti a szívet, csökkenti a vérnyomást. Emellett a szorongást is enyhíti, ami szintén okozhat szívpanaszokat. További pozitív tulajdonsága, hogy elenyésző a mellékhatása, így biztonságosan alkalmazható.

3. Pásztortáska

Gyermekkorunk egyik kedvenc csörgő-zörgő játéka volt ez a népi gyógyászatban is használatos növény, amelyet a természetben és a kertben is megtalálhatunk. A számos néven ismert (gezemice, békalencse, féregfű stb.) pásztortáska föld feletti részéről gyűjtsük a levelet, virágot és termést is, melyek felhasználhatók teához forrázatként, külsőleg borogatáshoz, ülőfürdőként, száj öblögetésére és nyersen akár étkezési célokra, salátákhoz is kiváló.

Pásztortáska
Fotó: szerkesztőség

Gyógyhatása szerteágazó: vérzés csillapítására, ízületi bántalmakra, vérnyomás problémákra, menstruációs panaszokra, aranyérre, az alsó végtagok keringési panaszaira, viszérbetegségekre, sérvre és fekélyek kezelésre is alkalmazható.

Fontos azonban tudni, hogy várandósság és szoptatás alatt kerülendő, valamint nem szedhető együtt vérhigító gyógyszerekkel együtt. Vérrögképződésre hajlamos és infarktuson átesett egyéneknél pedig egyáltalán nem ajánlott a használata!

+1. Kökényvirág

Ilyenkor virágzik a téli dérrel együtt érő kökény is, melynek virágait most érdemes begyűjteni. A virágok forrázata székrekedés ellen, emésztési panaszokra, vízhajtásra, vérnyomás csökkentére és a szervezet roborálására alkalmazható.

Kökényvirágok
Fotó: Canva

Figyelem! A nem védett növények állami és magántulajdonú erdőben személyenként 2 kilogrammos határértékig engedély nélkül gyűjthetők, kereskedelmi céllal pedig csak engedély birtokában lehetséges. A természetvédelmi területhez tartozó erdőkben, tehát nemzeti parkokban, tájvédelmi körzetekben, Natura 2000-es területen tilos az engedély nélküli gyűjtés. Fokozottan védett részeken engedély sem adható a tevékenységre.

Kiemelt kép: Százszorszép, Fotó: szerkesztőség

*

Ön mit gondol erről a témáról? Írja meg Facebook oldalunkra!

https://www.facebook.com/greenponthu

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó