Beindul a hazai szélenergia-program – tízszeres kapacitás a cél

Évek óta nem látott szélerőmű-fejlesztési programot indít a kormány Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter szerint. A cél legalább 700 megawattnyi új kapacitás kiépítése.
Augusztus 31-én új szélerőmű-pályázatot hirdet a kormány, amelynek célja legalább 700 megawattnyi új szélenergia-kapacitás kiépítése Magyarországon – jelentette be Facebookon közzétett videójában Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter.
A tárcavezető szerint az elmúlt években jelentős előrelépés történt a hazai megújulóenergia-termelésben, ennek gerincét azonban szinte kizárólag a napelemes beruházások adták.
A szélenergia helyzete ezzel szemben hosszú ideje változatlan: a beépített kapacitás 2016 óta nagyjából 330 megawatt körül stagnál, miután az előző évtized végén a szabályozási környezet gyakorlatilag leállította az új szélerőművek létesítését.
Kapitány István elmondta, hogy a pályázati kiírás tervezetét már július közepén társadalmi egyeztetésre bocsátják. A beruházások megvalósításához ugyanakkor nem elegendő új turbinák telepítése, a villamosenergia-hálózat fejlesztésére is szükség lesz. Erre a célra a kormány uniós támogatások bevonásával mintegy 1,5 milliárd eurót kíván fordítani a következő években.
A miniszter szerint a hosszabb távú cél az, hogy 2030-ra a jelenlegi kapacitás több mint tízszeresére nőjön a magyarországi szélenergia-termelés. Ez azt jelentené, hogy az évtized végére a mostani mintegy 330 megawatt helyett több mint 3 gigawattnyi szélerőművi kapacitás működhetne az országban.
Forrás: Kapitány István Facebook
Nyitókép: Pixabay
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témáról!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!



