Nem hinné, hol fészkel a legtöbb madár Budapesten!

Lezárultak az idei tavaszi odúellenőrzések a főváros zöldterületein. A FŐKERT és a Magyar Madártani Egyesület szakemberei összesen 955 mesterséges madárodút vizsgáltak meg Budapest 18 helyszínén.
A másodlagos költő illetve odúlakó madár olyan faj, amely nem képes saját fészket építeni vagy saját odút vésni, ezért más állatok által elhagyott fészkeket, természetes vagy harkályok által vájt odúkat, illetve mesterséges fészekodúkat foglal el a költéshez.
Április végétől május végéig összesen 955 madárodút ellenőriztek a FŐKERT zoológus kollégái Budapest 18 helyszínén, a kisebb odúcsoportoktól egészen a Népliget 200 odús állományáig. Idén 338 odúban találtak bizonyított költést a szakemberek, ami gyakorlatilag megegyezik a tavalyi ellenőrzés eredményével. Ez azt jelenti, hogy az odúk több mint egyharmadát használták a madarak, ráadásul a költési szezon még nem is ért teljesen véget, így további másod- és pótköltésekre is lehet számítani.
Az idei év abszolút rekordere ismét a Feneketlen-tó, ahol az odúk elképesztően nagy arányában, 90%-ában költöttek madarak!
A másik véglet a jellemzően kevésbé „madárlakta” belvárosi helyszínek közül a II. János Pál pápa tér emelkedett ki 60%-os foglaltságával.

A leggyakoribb lakók idén is a széncinegék voltak: 252 pár széncinege, 39 pár mezei veréb, 23 pár seregély, 12 pár csuszka és 12 pár kék cinege költését sikerült megfigyelni. Az ellenőrzések során összesen 311 tojást és 1190 fiókát számoltak meg, de a ténylegesen kirepülő madarak száma ennél biztosan magasabb.
Sok odúból már kirepültek a kismadarak, mire a szemrevételezésre sor került, vagy még csak a fészekrakás zajlott az ellenőrzéskor. Több faj ráadásul évente kétszer is nevelhet fiókákat, tehát biztosan több madárka csivitel majd következő tavasszal, mint a most számolt utódszám.
Az odúkat nemcsak madarak használják: pelék, mókusok, poszméhek, sőt időnként levelibékák is menedéket találnak bennük.
Forrás: Enbudapestem, MME, Főkert
Fotók: Főkert



