Elektromos autók: itt van már a kánaán annak, aki 5-6 millióért vesz?

Milyen elektromos autók akadnak ma használtan, 5-6 millió forint között? Ennek járunk utána e-autós cikksorozatunk következő részében. Tartsanak velünk!
Az 5-6 millió forintos kategóriában már kifejezetten újszerű, tágas, komolyabb hatótávolsággal rendelkező, tartós, élhető elektromos autókat találhatunk, ha általában nem is újakat.
Ebben az árkategóriában olyan modellek érhetők el, amelyek nemcsak városi használatra alkalmasak, hanem jócskán hosszabb utakra is. Nézzük meg részletesebben, milyen típusokról van szó, illetve mire kell figyelni a választáskor.
*
FONTOS TIPP:
Ha valaki nem magánszemélyként vásárol, hanem cégautót venne, akkor ennyi pénzből akár hitel nélkül(!) is vásárolhat olcsóbb, de vadonatúj e-autót, mert a cégeknek, egyéni válllkozóknak, más szervezeteknek szóló kormányzati támogatás akár 4 millió forint is lehet! Ráadásul lassan fogy a 2024 februári, magas, 30 milliárdos keretösszeg, ezért ennek több mint fele még elérhető – legalábbis 2024 nyarán!
Részletek itt alább – ám az autókereskedésekben is képben van a legtöbb értékesítő, vagy tud ajánlani pályázati segítséget:
*
Kanyarodjunk vissza a szorosan vett témánkhoz, nézzük meg a használtautó piacot alaposabban, az alábbiak az elterjedtebb típusok az 5-6 millió forintos árkategóriában:
új Leaf EV1, nagy akkus, azaz 41 KW-os Zoe és a Hyundai Kona, de kisebb akkuval.
Nissan Leaf EV1 (2018 után)
A 2018 utáni Nissan Leaf EV1 modellek már modern, 40 kWh-s akkumulátorral érkeznek, ami jelentős hatótávolságot biztosít. Ezek a modellek egyre elterjedtebbek és megbízhatóságuk miatt kedveltek; továbbá az akkuk javítása (ha szükséges), sem lesz horror áron (mint mondjuk a Tesla, a BMW vagy más luxus szintű e-autóké), mert elterjedt, olcsóbban szervizelhető típusról van szó
A 40 kWh-s akkumulátorral a Leaf télen akár 170-240 km-es hatótávot is tud, nyáron pedig 220-350 kilométer facsarható ki belőle. A nagyobb számok természetesen óvatos, zömmel városi használatra értendők, de ez az 5 millió körüli kezdőárral és a kiforrott technikával kalkulálva jó vétellé teszi az EV1-es Leafeket.
Két igazi hártánya van a Leaf-eknek, mégpedig a gyors és az otthoni töltése nem eléggé korszerű. A CHAdeMO utcai és az alapszintű otthoni töltés is kényelmetlenséget okozhat.
Ugyanis a Nissan CHAdeMO gyorstöltési szabványt használ, ami Magyarországon egyre inkább háttérbe szorul, így a CCS-töltő-vadászatra lehet szükség, ami lényeges annak, aki sokat utazik, sokat tölt utcai gyors-oszlopokon. Ráadásul, ha nincsen benne extraként a nagyobb lehetőség, akkor az otthoni töltés is fele olyan gyors, mint az átlag, így akár 20 óra is lehet egy teljes feltöltés!
Renault Zoe, a nagyobb 41-es akkuval – igazi hatótáv guru
A Renault Zoe 2017 után gyártott modelljei, különösen a 41 kWh-s akkumulátorral szereltek, kiváló választást jelentenek ebben az árkategóriában. A Zoe egyik nagy előnye a városi használatra optimalizált, de vidéki utakra is elfogadható kompromisszumot adó mérete, amennyiben legfeljebb 2 felnőtt, 2 gyerek a család és korábban sem igényeltek óriási csomagteret.
A 41 kWh-s modell télen is 200 km-es, vagy érdemben a feletti hatótávot kínál, míg jobb körülmények között 300-350 kilóméter is könnyen kihozható belőle, miközben 5 millió körül már megkímélt, 2018-2020 közt gyártott modelleket is kapunk. Azaz, ha nem kell nagy kocsi, akkor parádés az ár-érték arányuk. Különösen, ha hozzávesszük a viszonylag gyors töltési módokat és az elterjedtebb CCS csatlakozót, amellyel ugye a nagy konkurens Leaf-re ver rá egy kört. Még akkor is, ha a Zoe valamivel kisebb autó.
A Zoe-k nagy hátránya, mondhatni típushibája viszont, hogy kialakítása miatt az otthoni (konnektoros) egyfázisú töltésre érzékeny lehet az elektronikája, ami akkumulátor problémákat eredményezhet, a szakszervizes átvizsgálás így mindenképpen ajánlott vásárlás előtt!
Hyundai Ioniq – a legenda, de kompomisszumokkal
A Hyundai Ioniq elektromos autók régebbi modelljei is elérhetők ebben az árkategóriában: a 2016 és 2019 között gyártott 28 kWh-os és a 2019-2022 közt piacon lévő, nagyobb, 38 kWh-os változatok.
Tudni kell, hogy a régebbi Ioniq egy igazi legenda a megbízhatóság és a hosszú élettartam terén, rajongói klubjai vannak! Ráadásul a hatótávja is szuper (a kis akkukhoz képest).
Miért? Mert alacsony az autó légellenállása, így a fogyasztása is, miközben a hajtáslánca is nagyon hatékony. No persze meg is kérik ennek az árát a használt piacon is: a hasonló modelleknél 500-800 ezer forinttal drágábbak ezek a masinák.
Érdekesség, hogy a 28 kWh-os és a 38 kWh-os modell hatótávja között nincsen olyan óriási különbség. A nagyobbik modell télen 180-240 kilométert, nyáron 230-360 km-t tud a valós tesztek szerint. A kisebbik, 28kWh-os akkuval pedig télen 140-180, nyáron pedig 180-280 km-s a hatótáv.
Aki nem száguldozni szeret annak bőven elég lesz az akksik hatótávja a kiváló fogyasztás miatt, miközben értékelni fogja a megbízhatóságot és az alacsony karbantartási költségeket is.
Két-három igazi hátránya van a típusnak. Az egyik a relatíve magas használt ár (ami ugye soha sem véletlen), a másik a lassú otthoni töltés (ha otthoni 3 fázisú gyorstöltöt szerelünk, akkor ebben a Zoe jobb), illetve a kis akkupakkok, amelyek nem télen és/vagy dinamikus vezetésnél bizony előjön a méretéből fakadó hátránya.
Hyundai Kona, az elektromos autók olcsó SUV-ja
– már 6 milliótól elérhető, de csak a kis akkuval
A Hyundai Kona kisebb, 39 kWh-s akkumulátorral szerelt változata már elérhető ebben az árkategóriában. A Kona egy mini SUV, ami (a kategóriájában) nem túl tágas belső térrel és csomagtérrel bír, de magasabb építésű, ami rosszabb útviszonyokra, illetve a (kis) SUV-okat kedvelőknek is többet ad az átlagosnál.
A 39 kWh-os modell hatótávja télen 170-240 km körül, nyáron pedig 230-370 km-t bír, ami a mindennapokban bőven elegendő. Ugyanakkor a „kis” Kona nem csak kisebb akkuval, de gyengébb motorizáltsággal is bír. Főként ahhoz képest, hogy egy-másfél millióval drágábban megvehetjük nagyobb testvérét, a 64 kWh-os, brutális teljesítménnyel és nyomatékkal (204 LE, 395 Nm) a sportos atuókat kedvelő urak és hölgyek szívét fájdítja!
Összegezve újra: tehát az 5-6 millió forintos kategóriában már komolyabb elektromos autókat találhatunk, amelyek jobbára megfelelnek relatíve hosszabb, országon belüli utakra is. A Nissan Leaf EV1, Renault Zoe, Hyundai Ioniq és Hyundai Kona mind jó választás lehet, attól függően, hogy mi a fontos, milyen téren engedünk az elvárásainkból.
- Nissan Leaf EV1: Tágas, megbízható, modern, de a CHAdeMO töltési rendszer miatt nehéz lehet töltőállomást találni, és az otthoni töltése lassú.
- Renault Zoe: Kompakt, néha vidéki kirándulásra is megfelel, de figyelni kell az egyfázisú töltésre.
- Hyundai Ioniq: Alacsony fogyasztás, megbízható, de kisebb akkumulátor kapacitás és lassabb töltés.
- Hyundai Kona: Magas építés, de nagyobb légellenállás és 6 millió felett kezdődő ár.
További lehetőségek elektromos autók terén
Dacia Spring, ennyiért már szinte újonnan!
A Dacia Spring is egy opció, különösen ha újszerű, garanciális autót keresünk. Bár a teljesítménye városi használatra optimalizált, azaz felejtsük el a vidéki utakat és lehetőleg kerüljük az autópályákat (!), ám, ha valaki most is 90-100-al jár a pályán, annak az ár-érték aránya kiváló.
A következő cikkünkben az 5-6 milliós árkategórián túli, 7-8 milliós használt elektromos autókat vizsgáljuk meg, amelyek már még komolyabb hatótávot és modern technológiát kínálnak. No meg itt már új e-autók, vagy 4-6 évesen a luxus, azaz a Teslák, VW-k és BMW-k is elérhetők!
Fotó (illusztráció) – Unsplash.com (free)
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!