50 ezer vadlúd száll fel egyszerre – jön a Tatai Vadlúd Sokadalom
November utolsó hétvégéjén immáron 24. alkalommal várják az érdeklődőket a szervezők Magyarország legnagyobb télköszöntő madárfesztiváljára, a Tatai Vadlúd Sokadalomra.
Az esemény díszvendége a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A Tatai Öreg-tónál, egészen pontosan az Építők parki madármegfigyelő toronynál gyülekezhetnek azok, akik a páratlan természeti jelenségre kíváncsiak, vagy szeretnék egy kicsit jobban megismerni a madarak téli életét.
A sokadalom első napján, november 29-én, pénteken 17 órától az őszi csillagos égbolt látványosságairól tartanak előadást a tatabányai amatőrcsillagász klub és a TIT Posztoczky Károly Csillagvizsgáló és Múzeum szakemberei, majd Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője beszél arról, hogy átlagemberként mit tehetünk a madarak védelméért.
A sokadalom egyik legnagyobb élményében lehet részük a korán kelőknek szombaton reggel hat órától. Napfelkelte után a tavon éjszakázó összes madár egyszerre rebben fel és elindulnak élelmet keresni.
A ludak este négy órakor szállnak le újra a vízre, az esti behúzás is látványos, főleg felhőtlen égbolt előtt. Az ék alakban érkező rajokat a parton felállított távcsöveken és nagyméretű kivetítőn is követhetjük, szakértő kommentátor segítségével.
Napközben a látogatók számos természetvédelemmel kapcsolatos bemutatót láthatnak.
A gyerekeket kreatív játszóház, játékos távcsöves madárkeresés és madaras memóriajáték várja. A vásárban kézművesek, őstermelők és népművészek kínálják portékáikat, de vásárolhatók madár- és természetvédelmi eszközök, valamint könyvek és madarakat ábrázoló festmények.
A Tatai Vadlúd Sokadalom különlegessége, hogy a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek védelmére létrehozott ramsari egyezmény hatálya alá tartozó Öreg-tó az egyetlen olyan madárpihenőhely Európában, amelyet egy város szinte teljesen körülvesz.
A tavon november végére általában 40-50 ezer madár éjszakázik, többségük nagy lilik és nyári lúd, de a távcsöves megfigyelők a madártömegben gyakran látnak globálisan veszélyeztetett fajok példányait.
A 220 hektáros tatai Öreg-tavat Magyarország legrégebbi – csaknem 700 esztendős – mesterséges halastavaként tartják számon. A tavon telelő vadludak akár hatezer kilométerről, Skandinávia és Szibéria északi térségeiből érkeznek hozzánk az ottani időjárás hidegre fordulása után.
Forrás: MTI és MME
Nyitókép: Gerecse Natúrpark
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!