Felére csökkent a hazai fecskeállomány – így segítsünk!

fecske
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a fecskék védelmére hívja fel a figyelmet a közelgő tavaszi időszakban, annál is inkább, mivel a hazai fecskeállomány az ezredfordulót követően több mint 50%-kal (!) csökkent.

A fecskék évezredek óta hűséges társai az embernek, tavaszi érkezésük mindig a természet újjászületését hirdeti. Ezek a kecses, gyors röptű madarak nemcsak esztétikai élményt nyújtanak, hanem nélkülözhetetlen szerepet töltenek be az ökoszisztémánkban is. A magyarországi fecskeállomány drasztikusan csökkenése tehát komoly ökológiai következményekkel járhat.

A hazánkban leggyakrabban előforduló fecskefajok – a füsti fecske, a molnárfecske és a partifecske – hatalmas mennyiségű rovart fogyasztanak el naponta,

jelentősen hozzájárulva a mezőgazdasági kártevők és vérszívó rovarok, például a szúnyogok természetes szabályozásához. Minden egyes fecske legalább 1 kg, muslicától a nagyobb légy mérettartományba tartozó repülő rovart fogyaszt el csak a költési időszak alatt. Figyelembe véve, hogy

Magyarországról akár kétmillió fecske is hiányozhat, ez azt is jelenti, hogy legalább kétezer tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar évről évre a környezetünkben marad!

A fecskék eltűnése nemcsak a biodiverzitás szegényedését jelenti, hanem közvetlen hatással lehet a mezőgazdaságra és az emberi életminőségre is. A populáció csökkenésének fő okai a klímaváltozás, az élőhelyvesztés és az emberi tevékenységek, például a fészkelőhelyek megsemmisítése és a rovarirtó szerek túlzott használata. A fecskék védelme ezért nemcsak természetvédelmi kérdés, hanem közös felelősségünk is, hiszen ezek a madarak ökológiai egyensúlyunk kulcsszereplői.

A tavasz közeledtével még van idő kihelyezni a műfészkeket, megtervezni a fecskebarát falfelújítást és a sárgyűjtőhelyek elhelyezését, továbbá felszerelni a fecskepelenkákat.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a műfészkek és az ezekhez szükséges sablonok elkészítését bemutató kisfilmekkel is segíti a madárbarátok felkészülését az idei fecskevédelmi szezonra.

A napjainkra teljes egészében városiasodott sárfészket építő fecskék védelmében a lakosságnak egyedülállóan fontos, gyakorlatilag nélkülözhetetlen szerepe van. Állománycsökkenésük megállítását, megfordítását a meglévő, aktív természetes fészkek és telepek fokozott védelmével (a fészekleverések hatósági bejelentésével), valamint az ezek mellé még március-áprilisban kihelyezett műfészkekkel (ilyet otthon is készíthetünk), sárgyűjtőhelyek létesítésével, valamint az ember-fecske konfliktusok hátterében álló ürülékpotyogást megszüntető fecskepelenkák felszerelésével, a parti fecskék esetében pedig költőfalaik felújításával, ásóval, lapáttal függőlegesre faragásával segíthetjük – közölte az MME.

Forrás: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
Nyitókép: Pixabay

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó