Energiatakarékossági világnap – zöldül a hazai energiaszektor

energia
Az Energiaügyi Minisztérium a március 6-ai Energiatakarékossági világnap alkalmából összegezte, hogy áll most itthon az energiapiac és a klímatervek.  

Nagy eredmény, hogy 2023 után tavaly is mintegy negyedével kevesebb földgázt használt fel Magyarország a nemzetközi energiaválság előtti szintnél. A jelentős megtakarítás az importkitettségek csökkentésén túl hozzájárul a környezet megóvásához is. A lendületes napelemes felfutást az energiatárolói kapacitások gyors bővítésével tehetjük még gyümölcsözőbbé – közölték.

A nemzetközi energiaválság előtti utolsó évben, 2021-ben 11,2 milliárd köbméter földgáz fogyott Magyarországon. A felhasználást azóta mintegy negyedével sikerült visszaszorítani, a jelentős megtakarítás 2024 adataiból is kimutatható. A tavalyelőtthöz hasonlóan így összesen mintegy 8,5 milliárd köbméteres éves igényből 3 milliárd köbméter volt betudható a háztartásoknak tavaly.

Az elmúlt évben 1,9 milliárd köbméter közelébe nőtt belföldi gázkitermelés a teljes hazai szükséglet több mint ötödét, a háztartásokénak mintegy kétharmadát fedezhetné.

A földhő hasznosításának felfuttatása 2035-ig 1-1,2 milliárd köbméter földgáz kiváltását eredményezheti környezetkímélő alternatívával.

A minisztériumi elemzés kiemelte, hogy a gázfogyasztás visszaesése sokat használ a klímavédelmi törekvések sikerének: a fosszilis alapú energiatermelés már 2023-ban 18 százalékkal csökkent hazánkban, miközben a naperőművek 2022-höz képest másfélszer több áramot állítottak elő tavalyelőtt.

Az energiaszektor zöldítése nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az

üvegházhatású gázok kibocsátásában 2030-ra kitűzött 40 százalékos csökkentést Magyarország hét évvel korábban elérte, a 43 százalékos teljesítménnyel meg is haladta.

A felülvizsgált Nemzeti energia- és klímaterv ezért már a kibocsátás megfelezését célozza meg az 1990-es bázisévhez képest a következő évtized elejére.

A minisztérium úgy fogalmazott, hogy „öles léptekkel haladunk előre az energiaszektor zöldítésében: a naperőművek tavaly már az áramtermelés negyedét biztosították Magyarországon, ez a legmagasabb részarány Európában”.

Az óriási kapacitás tárolói bővítésekkel megtámogatva töltheti be maradéktalanul küldetését. A zöldenergia tervezhetőbb felhasználása a környezetkímélő és takarékos fogyasztás mellett előmozdítja a piaci áramárak leszorítását, jelentősen enyhítve napközbeni kilengéseiket.

Az akkumulátoros tárolói beépített teljesítőképesség a 2023 végi 21,3 megawattról 2025 február elejére közel háromszorosára, 61,3 megawattra nőtt.

A futó támogatási programoknak köszönhetően az ipari kapacitás 2026 végére a kiinduló érték hússzorosára rúghat majd.

Épülnek az energiatárolók. Fotó: EM
Épülnek az energiatárolók. Fotó: EM

Szolnokon az eddigi legnagyobb létesítmény épül a MAVIR beruházásában. A családokat a Napenergia plusz programmal segítették az energiatárolót is tartalmazó modern napelemes rendszerek telepítésében. Mostanáig több mint 21 ezer háztartás nyerte el beruházási költségei kétharmadát, átlagosan 4,1 millió forintot.

Az Energiaügyi Minisztérium 1 gigawatt tárolói kapacitás rendelkezésre állásával számol 2030-ra.

A minisztérium emlékeztetett arra is, hogy januártól többen, kevesebb papírmunkával pályázhatnak az energetikai otthonfelújítási programban elérhető akár 6 millió forintos támogatásra. Az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer tervezett átalakítása után a gazdaságélénkítés szolgálatába állhat.

A törvénymódosító javaslat elfogadása esetén már 2025 második felétől célzottan segítheti a tartós hatású fejlesztéseket, főként a lakóingatlanok épületenergetikai korszerűsítésében és a közlekedésben.

Forrás: Energiaügyi Minisztérium
Nyitókép: Pixabay

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó