Felmelegedés: újabb durva rekordok a klímaváltozás kapcsán!

Nyakunkon a durvuló felmelegedés: a World Meteorology Association (WMA) „State of the Global Climate 2024” című, nemrég kiadott jelentése riasztó képet fest a klímaváltozás aktuális helyzetéről.
A felmelegedés kapcsán figyelmezet újra a World Meteorology Association (WMA) 2025 tavszán kiadott „State of the Global Climate 2024” című jelentése. Az anyag ismét felhívja a figyelmet a globális felmelegedés következményeire, amelyek az egész bolygón és az emberi társadalmon is egyre inkább érezhetővé válnak. Az idei év riasztó adatokat szolgáltat arról, hogy a felmelegedés üteme gyorsul, és számos éghajlati mutató már a kritikus szinteket érte el. Az alábbiakban a jelentés legfontosabb megállapításait ismertetjük, amelyek a globális felmelegedés hatásait és a jövőbeli kilátásokat tárgyalják.
Rekord felmelegedés: újabb csúcsok
2024-ben a globális átlaghőmérséklet 1,55°C-kal haladta meg az iparosodás előtti (1850–1900) szintet, ami új rekordot jelent. Az előző év (2023) 1,45°C-át meghaladó hőmérséklete is történelmi csúcsot képviselt, de 2024 már túlszárnyalta ezt a számot. Az El Niño meleg fázisa 2024 elején tetőzött, és a megnövekedett hőmérsékletet a legnagyobb mértékben az óceánok hőtartalma okozta. Az adatok szerint a 2015–2024 közötti évtized a legmelegebb tíz év volt a mérések kezdete óta, és minden hónap rekordokat döntött. A globális felmelegedés ilyen ütemű növekedése már most súlyos hatásokkal jár, és várhatóan a következő években is folytatódik.
Az üvegházhatású gázok és a felmelegedés hatásai
A WMA jelentése arra is figyelmeztet, hogy az üvegházhatású gázok légköri koncentrációja rekordot döntött 2024-ben, és az ipari forradalom óta a CO₂ szintje az összes sugárzási kényszer 66%-áért felelős.
A metán és a dinitrogén-oxid szintje is történelmi magasságokba emelkedett, és már több mint 800 ezer éve nem voltak ilyen magasak. Az emberi tevékenység, mint az ipari kibocsátások, a fosszilis tüzelőanyagok égetése és az erdőirtás, közvetlenül hozzájárulnak a globális felmelegedés felgyorsulásához. Az elmúlt tíz évben az emberi kibocsátások mintegy 48%-a a légkörbe került, míg a többi rész az óceánokba és a szárazföldi ökoszisztémákba süllyedt. Az üvegházhatású gázok koncentrációjának növekedése folyamatosan hozzájárul a globális felmelegedéshez, és ennek hatásai egyre inkább érezhetők lesznek.
Az óceánok felmelegedése is igan magas
Az óceánok állapota továbbra is kritikus, és 2024-ben új rekordot döntött a tenger hőmérséklete. Az óceánok 90%-a elnyeli a globális felmelegedés által okozott hőenergia többletét, míg a szárazföldek és a krioszféra (jégtakarók és gleccserek) csak egy kisebb részt. Az elmúlt két évtizedben az óceánok felmelegedésének üteme közel kétszerese volt az 1960 és 2005 közötti időszakénak.
A tengerszint emelkedése szintén rekordot döntött 2024-ben, és a kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a felmelegedés következményeként a part menti övezetek és a városok közvetlen veszélyben vannak. A globális felmelegedés hatása a tengerre és a part menti régiókra különösen érzékeny, és az óceánok állapota a jövőben továbbra is az egyik legfontosabb tényező lesz a klímaváltozás kezelésében.
Jégtakarók és gleccserek olvadása: A felmelegedés hatása a krioszférára
A Föld jégtakarói és gleccserei is folyamatosan csökkennek, és 2024-ben rekordalacsony értékeket értek el. Az Északi- és Déli-sarkvidéki jégtakarók kiterjedése az 1991–2020-as átlag alatt maradt, és a Déli-sark jégtakarója a valaha mért második legkisebb kiterjedést érte el. Az ilyen mértékű jégolvadás közvetlenül hozzájárul a tengerszint emelkedéséhez és a globális felmelegedés hatásainak fokozódásához.
A megfigyelt gleccserek közül 141-ből csupán kettő mutatott pozitív tömegváltozást, ami továbbra is a globális felmelegedés hatásait tükrözi.
Az olvadó jégtakarók és gleccserek nemcsak a vízszint-emelkedéshez, hanem a sarkvidéki ökoszisztémák védelme szempontjából is kulcsfontosságúak, és a jövőben egyre fontosabb szerepet fognak játszani a klímaváltozás elleni harcban.
A globális felmelegedés jövőbeli kilátásai
A WMA jelentése szerint az El Niño fázis vége és a gyenge La Niña megjelenése némiképp enyhíthet a globális hőmérsékleten, de a globális felmelegedés hatásai továbbra is dominálni fognak. Az ENSO (El Niño-Southern Oscillation) és a La Niña jelenségek rövid távú éghajlati ingadozások, de a WMA hangsúlyozza, hogy az emberi ipari kibocsátások továbbra is a globális felmelegedés legfontosabb mozgatórugói. A cikk arra figyelmeztet, hogy az emberi felelősség alapvető fontosságú a jövő éghajlati trendjeinek alakításában, és sürgeti a cselekvést a globális felmelegedés mérséklésére. A jövőbeli kilátások ugyanakkor óvatos optimizmusra adnak okot, mivel a La Niña enyhítő hatása bizonyos mértékig javíthat a helyzeten, de ettől még nem megúszható, hogy
a globális felmelegedés hatásainak mérsékléséhez sürgős és átfogó intézkedésekre van szükség.
Források:
https://wmo.int/publication-series/state-of-global-climate-2024
Kiemelt kép: Freepik
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!