Gelencsér András újra figyelmeztet a klímaváltozás elszabadulására!
Gelencsér András a portfolio.hu portálon frissen megjelent cikkében részletesen elemzi a 2024-es nyár rendkívüli időjárási eseményeit, melyek a globális klímaváltozás egyre drámaibb következményeiként értékelhetők. Nézzük a szomorú részleteket…
A 2024-es nyár riasztó időjárási jelenségei
Gelencsér szerint az idei év nyarán soha nem látott mértékű és intenzitású hőhullámok sújtották a világ különböző pontjait, ami mind az éghajlatváltozás egyértelmű jele. Az egész világot érintő jelenségeket figyelembe véve, Ausztrália például tavasszal apokaliptikus hőséggel és bozóttüzekkel küzdött, Nyugat-Afrikában pedig 50 °C feletti hőmérsékleteket mértek. Ezek mellett Mekkában 1300 zarándok vesztette életét a hőség következtében, míg a kanadai határ közelében a hőmérséklet 36 °C fölé emelkedett. Gelencsér rámutat, hogy
ezek az események csak a jéghegy csúcsát jelentik a közelmúltban tapasztalt klímaváltozási anomáliák között.
(Gelencsér András a HUN-REN-PE Levegőkémiai Kutatócsoportban dolgozik, Pannon Egyetem rektora, akadémikus, egyetemi tanár.)
Gelencsér: az infantilis derűlátás és a klímapolitika kritikája
Gelencsér András friss cikke élesen bírálja a globális klímapolitikát, amelyet szerinte a túlzott optimizmus és az illúziók vezérelnek. A cikkben különös hangsúlyt kap az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) és az általa alkalmazott klímamodellek, amelyeket Gelencsér szerint a sámáni szertartásokra jellemző vakhit övez. A szerző szerint
ezek a modellek nem tükrözik hűen a valóságot, mivel a Föld éghajlati rendszere komplex és nemlineáris, így ‘per definitionem’ előrejelezhetetlen. Ebből következően a jelenlegi klímamodellek inkább az emberiség vágyait, semmint a ténylegesen várható eseményeket tükrözik.
Gelencsér kiemeli, hogy a politikai korrektség jegyében az embereket infantilizáló derűlátással öntik nyakon, miszerint a természet még adott nekünk esélyt, hogy megállítsuk a klímaváltozást, és a hőmérséklet-emelkedést +1,5 °C vagy +2 °C alatt tartsuk. A szerző azonban határozottan állítja, hogy ez az elképzelés illúzió, és az emberiségnek már régóta nincs valódi esélye a klímaváltozás megfékezésére.
KAPCSOLÓDÓ podcast: A Green.hu PODCAST adás az alábbi címsorra, vagy lentebb kattintva érhető el:
Gelencsér András lesújtó véleménye a fenntarthatóságról – Green.hu exkluzív podcast
*
Gelencsér: az üvegházmodell kritikája és az energia, mint a valódi mérőszám
Gelencsér András cikke arra is rávilágít, hogy az emberiség globális éghajlatváltozással kapcsolatos nézeteit helytelenül az üvegházmodell uralja, amely elsősorban a felszíni átlaghőmérséklet trendjére összpontosít. Gelencsér szerint
a hőmérséklet, mint fizikai állapotjelző, nem a legmegfelelőbb mérőszám a klímaváltozás értékelésére, mivel az csupán a rendszer egyensúlyi állapotát jellemzi, és nem additív.
Ezzel szemben a valóban releváns fizikai mennyiség az energia lenne, amely additív tulajdonsággal bír, és amelyre az energiamegmaradás törvénye is vonatkozik.
A cikk kiemeli, hogy
a Föld azért melegszik, mert a megnövekedett üvegházhatás, valamint a sugárzásvisszaverő képesség csökkenése miatt évről évre többlet hőenergiát halmoz fel.
Gelencsér felhívja a figyelmet arra, hogy ennek a többletenergiának jelentős része az óceánokban nyelődik el, míg kisebb része a jég olvadására és a szárazföldek melegítésére fordítódik. Ebből következően a légkör hőmérsékletének emelkedése csupán a globális felmelegedés felszíni tünete, nem pedig a folyamat fő okozója.
Gelencsér: a koktélmodell, mint valósághűbb szemlélet
A cikk egy valósághűbb és közérthetőbb modellt is bemutat a klímaváltozás magyarázatára, amelyet Gelencsér a „koktélmodellként” nevez meg. Ebben a modellben a Földet egy pohár jéggel teli koktélhoz hasonlítja, amely napfény hatására lassan olvad. Az óceánok és a jégtakaró óriási tömege miatt a Föld hőmérséklete viszonylag lassan emelkedik, mivel az óceánok és a jég tömege nagy mennyiségű hőenergiát képes elnyelni és tárolni.
A koktél-modell szerint a klímaváltozás hatásait jobban megérthetjük, ha nem csupán a hőhullámokat és hőmérsékleti rekordokat figyeljük, hanem az óceánok és a jégtakarók állapotát is.
Az éghajlatváltozás lényegében ott dől el, és ami a Föld ezen területein történik, az a helyi időjárási jelenségek mögötti alapvető folyamatokat tükrözi.
Az Antarktisz és Grönland gleccserei gyorsabban olvadnak, mint várták, és az óceánok hőmérséklete is rekordokat dönt, ami súlyosbítja a klímaváltozás hatásait.
Gelencsér felhívja a figyelmet arra, hogy a Föld folyamatosan melegszik, és a felhalmozódó többletenergia következtében az óceánok hőtágulása és a gleccserek olvadása miatt a globális tengerszint is folyamatosan emelkedik. A szerző szerint a tengerszint emelkedése a Föld valós „hőmérője”, amely egyértelműen jelzi a bolygó felmelegedését. Ebből következően teljesen felesleges a klímaszkeptikusokkal a globális átlaghőmérséklet mérési pontosságáról vagy számítási módszereiről vitázni, hiszen a Föld felmelegedésének ténye elvitathatatlan.
Melyek a konkrétumok?
- Az Antarktiszon most 28 °C fokkal (!) van melegebb, mint az éghajlati átlag,
- a hatalmas nyugat-antarktiszi Thwaites-gleccser („a Végítélet gleccsere”) olvadása sokkal gyorsabb, mint ami az éghajlati modellekből következne,
- Grönland gleccsereinek jégvesztése is egyre fokozódik.
- Az óceánok felszíni hőmérséklete pedig 14 hónap óta folyamatosan több tized fokkal meghaladja a korábban mért legmagasabb értéket, alaposan megtréfálva a globális klímamodellezőket
– veszi sorra a frissebb tényezőket Gelencsér professzor.
Az Antarktisz és az óceánok szerepe
Gelencsér András anyaga kiemeli az Antarktisz és az óceánok szerepét a klímaváltozás folyamatában. Az Antarktiszon például most 28 °C-kal magasabb a hőmérséklet, mint az éghajlati átlag, ami a Thwaites-gleccser („a Végítélet gleccsere”) olvadásának felgyorsulását eredményezi. Gelencsér szerint ez a folyamat sokkal gyorsabb, mint amit az éghajlati modellek előrejeleztek, ami arra utal, hogy a helyzet súlyosabb, mint azt korábban gondolták. Grönland gleccserei is egyre gyorsabb ütemben veszítik el jégtömegüket, ami tovább növeli az óceánokba jutó víz mennyiségét, és így a tengerszint emelkedését.
Az óceánok felszíni hőmérséklete is rekordmagasságokat ér el, ami tovább rontja a helyzetet. Az elmúlt 14 hónapban az óceánok felszíni hőmérséklete több tized fokkal meghaladta a korábban mért legmagasabb értékeket, ami alaposan megtréfálta a globális klímamodellezőket. Gelencsér arra figyelmeztet, hogy a jelenlegi klímamodellek nem képesek pontosan előrejelezni az óceánok és a jégtakaró változásait, amelyek a klímaváltozás jövőbeni alakulásának kulcsfontosságú területei.
A „még van időnk” narratíva hamissága
A cikk végkövetkeztetésként rámutat arra, hogy nincs alapja annak a narratívának, miszerint még van időnk a klímaváltozás megállítására. Egy közelmúltban megjelent tanulmány, amely műholdas sugárzási adatsorokra épül, kimutatta, hogy az elmúlt két évtizedben tapasztalt melegedést kétharmad részben a felhőzet globális csökkenése okozta, és csupán egyharmad részben a megnövekedett üvegházhatás. Ez arra utal, hogy máris beindultak azok az öngerjesztő természeti folyamatok, amelyek visszafordíthatatlanná teszik a klímaváltozást.
Gelencsér részletesen kifejti, hogy a melegedő légkör egyre több vízgőzt képes megtartani, ami viszont csökkenti a felhőképződés esélyeit. Mivel a vízgőz erős üvegházhatású gáz, ennek légköri mennyiségének növekedése tovább gyorsítja a felmelegedést. Ezt az öngerjesztő folyamatot a légkörben nincs, ami megállítsa, egyedül az óceáni áramlási rendszer drasztikus összeomlása lehetne képes erre, ami azonban szinte azonnali éghajlati katasztrófát okozna…
A jövő kilátásairól…
Gelencsér András cikke végül arra a következtetésre jut, hogy
a közeljövőre vonatkozó kilátásaink rendkívül ijesztőek. A szerző szerint az emberiség már ismeretlen vizeken hajózik, ahol a korábbi klímapolitikai térképek nem nyújtanak megbízható támpontokat. A fősodorbeli klímapolitika által közvetített derűlátás illúzió, amely nem tükrözi a valóságot.
Gelencsér figyelmeztet, hogy az emberiség már régóta túllépte azt a pontot, ahol még lehetősége lett volna a klímaváltozás megfékezésére, és mostantól csak a következmények enyhítésére koncentrálhat.
Fotó: Pannon Egyetem
Az anyag forrása és további részletek:
*
További részletekre kíváncsi? Íme egy KAPCSOLÓDÓ anyag:
A Green.hu PODCAST adása Gelencsér Andrással az alábbi címsorra, vagy lentebb kattintva érhető el:
Gelencsér András lesújtó véleménye a fenntarthatóságról – Green.hu exkluzív podcast
Idézet a Green.hu fenti podcastjából:
„Nem is az a gond, hogy el vagyunk késve, hanem az, hogy rossz irányba megyünk. A jelenlegi irány egyszerűen értelmezhetetlen. Ha megnézzük a párizsi klímaegyezményt, amely az üvegházhatású gázok kibocsátásának a korlátozásáról szól, akkor azt látjuk a valóságban, hogy ezek nem valósulnak meg, sőt, folyamatosan nő a kibocsátás”
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!