GreenPod videó: klímakatasztrófa – ha tényleg baj van, össze tudjuk magunkat kapni?

A GreenPod podcast adasában Pletser Tamással, az Erste elemzőjével beszélgettünk - a kép illusztráció - Fotó: Unsplash

A GreenPod legújabb adásában Pletser Tamás, az Erste Bank olaj-, és gázipari elemzője, átfogó képet ad a klímaváltozás kihívásairól. A szakértő véleménye szerint, bár a klímaváltozás hatásaival küzdünk, ha időben össze tudjuk szedni magunkat, akkor ezen az óriási kihíváson is úrrá lehetünk, mint emberiség. De közel sem csak ez a gond…

A legfrissebb GreenPod podcast adás egyfajta nagyobb áttekintést, amolyan big picture-t igyekszik adni. Egy, a környezetvédelem iránt elkötelezett fosszilis energetikai szakértővel alapvető fontosságú témákról beszélgettünk. Így például arról, hogy az emberiség számos környezetvédelmi problémával küzd, a mikroműanyagoktól kezdve a talajerózión át a vízgazdálkodási kérdésekig, de leginkább a klímaváltozás áll a figyelem középpontjában.

Főképp, mert a fejlett világ véleményformáló nagyvárosi értelmisége is felkapta a témát – viszont látni kell sajnos, hogy a kevésbé fejlett országokban a prioritási listán nem az első helyeket foglalja el a klímavédelem.

Ott előbb a jólét, a gazdaság növelése, a kényelmi megoldások szélesebb körű elterjesztése a fontosabb, az kevésbé, hogy a gazdasági növekedéshez szükséges energiát tisztább forrásból teremtik-e elő. De ne szaladjunk ennyire előre…

A teljes GreenPod beszélgetés a YouTube csatornánkon is megtekinhető!

 

A GreenPod friss adasának fő témája a klímaváltozás volt

Pletser Tamás, az Erste Bank olaj-, és gázipari elemzője, aki tehát a Green.hu podcastjának, a GreenPod legújabb adásának vendége volt, úgy véli, hogy a klímaváltozást mindenki érzi a bőrén, ezért is beszélünk erről sokat. Na meg azért, mert az utóbbi időben ez a folyamat fel is gyorsult. Arra sem látszik érdemi megoldás, hogyan lehetne a kibocsátásokat megfelelő mértékben csökkenteni. A kérdés az, mennyi időnk van még a cselekvésre, és mit tehetünk egyénileg és társadalmi szinten, hogy felkészüljünk?

Pletser Tamás szerint az érdemi és racionális válaszlépéseket akadályozza, hogy világszerte egyre inkább a politikusok próbálják meghatározni ezeket a válaszokat, sokszor kevésbé hallgatva a szakértőkre.

Gyakran a rövid távú, politikai szempontok érvényesülnek a zöld politikákban, nem pedig az emberiség és a bolygó jövője iránti elkötelezettség.

Az Erste Bank olaj-, és gázipari elemzője egyetért azzal, hogy bizony a klímaváltozás már a nyakunkon van, és évről évre több kihívással kell szembenéznünk. Hozzáteszi, hogy a következő 20-30 évben már bizonyosan számolnunk kell a következményekkel, így nem csak a klímaváltozás megelőzésére és a kibocsátás csökkentésére kellene koncentrálnunk, hanem a következményekre való felkészülésre is. A szakértő úgy látja, hogy az adaptáció kulcsfontosságú, és mindenképpen szükség lenne arra, hogy világszerte több pénzt és fókuszt helyezzünk a kutatás-fejlesztésre. Mindezzel ugyanis enyhíteni tudnánk a klímaváltozás miatti „jóléti áldozatokat” – fejtette ki a GreenPod adásában a szakértő.

Pletser Tamás optimista, és úgy gondolja, hogy amikor igazán nagy a baj, akkor össze tudjuk magunkat kapni, mint emberiség – von egyfajta konklúziót a GreenPod beszélgetés vége felé. Hozzáteszi ezen túl, hogy viszonylag optimista a magyar környezetvédelmi helyzettel kapcsolatban is, de figyelmeztet arra, hogy valószínűleg nehezebb évek és évtizedek várnak ránk több szempontból is.

Kíváncsi a további részletekre? Szeretne képbe kerülni azzal, hogy mi is van a trendek mögött, milyen remény van a klímaváltozás megállítására, a klímakatasztrófák hatásainak enyhítésére? Nézze meg a GreenPod legfrissebb adását, a Green.hu portál podcastját a YouTube csatornánkon!

Milyen témákról volt még szó a GreenPod adásában?

– Gazdasági növekedés visszafogása

Úgy tűnik, hogy a fenntartható jövő érdekében muszáj lesz lassítanunk a gazdasági növekedést. De ez nem lesz könnyű menet, különösen ha figyelembe vesszük, hogy az olcsó fosszilis energiaforrások nem tartanak örökké. Mi történik majd, ha 20-30 év múlva elkezd drasztikusan csökkenni az olcsón kitermelhető fosszilis energia? Ez nagy kihívást jelent majd a gazdaságok számára.

– Vállalatok és a fogyasztói társadalom

A nagyvállalatok – különösen az energetikai szektorban – és a fogyasztói társadalom közötti kapcsolatot úgy kellene újragondolnunk, hogy az fenntarthatóbb jövőt eredményezzen. Fontos lenne, hogy a cégek is felelősen viselkedjenek, és ne csak a profitot tartsák szem előtt, hanem a bolygó jövőjét is.

– Zöld átállás és technológiaváltás

A zöld átállás nem egy távoli álom, hanem egy reális cél lehet – de csak akkor, ha tényleg komolyan vesszük. A megújuló energiaforrások, az energia tárolása, és az új típusú erőművek (mint az SMR-ek, a tóriumos kísérletek vagy a fúziós reaktorok) globális szinten is megoldást nyújthatnak. Persze, ezekhez idő és pénz kell, de megvalósítható.

– Közép- és hosszútávú kilátások: mi lesz itt 5-15 éven belül?

Ahogy most állnak a dolgok, a következő 5-10-15 évben komoly kihívások elé nézünk, ha tényleg el akarjuk érni az ambiciózus klímacéljainkat. És itt jön képbe, hogy néhány ország vagy nagyvállalat mennyire tartja be a játékszabályokat. Ha csak páran is kiskapukat keresnek, az egész rendszer borulhat. Ezért kellene jobban összehangolni a nemzetközi erőfeszítéseket.

– Felkészülés az éghajlatváltozásra

Az éghajlatváltozás itt van, nem csak a kibocsátást érdemes visszafogni, de ideje felkészülni az általunk okozott éghajlatváltozás hatásainak kezelésére is. Az energetikai ipar kínál megoldásokat, például energia tárolásra vagy a kitermelés zöldítésére, de nem mindegy, hogy mennyire egységesen lépünk fel globálisan. Magyarország gazdaságpolitikájának és társadalmának is meg kell találnia a helyét ezekben a globális folyamatokban.

– Egyéni felelősség és cselekvés

Mit tehetünk mi, hétköznapi emberek? Sokat. Az egyéni felelősségvállalás kulcsszerepet játszik abban, hogy fenntarthatóbb és élhetőbb legyen az életünk. Itt az idő, hogy mindannyian átgondoljuk, hogyan élünk, és mit tehetünk a jövőért.

Nyitókép: Unsplash

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a GreenPod beszélgetésben körüljárt témáról!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

 

Kapcsolódó