Hová tűnnek télen a rovarok?

Bizonyára sokan észrevették már, hogy amint pár nap enyhülés és napsütés jön a téli hidegben, egyből előkerülnek a legyek, és szemtelenül szállnak be a lakásba, mintha csak nyár lenne. Vajon honnan jönnek elő? És hová bújnak más rovarok a hideg elől?

A csalogató meleg

A legyek a hideg elől különböző védett helyekre bújnak (például az ablak repedéseibe, résekbe), ám több fajuk télen is aktív lehet. Ezek azok, amelyek az első langyos napsütésre megjelennek, majd ajtónyitáskor azonnal beslisszolnak a lakásba.

Persze más szemfüles rovarok is akadnak, amelyek igyekeznek a fűtött lakások kényelmében túlélni a hideget: a csótányok és a poloskák is előszeretettel válnak – kéretlen – lakótársainkká.

A poloskák előszeretettel választják lakásunkat téli szállásukhoz
Fotó: Pexels

Szélvédett, fagymentes óvóhelyeken

Számos rovar talál menedéket a talaj repedéseiben, az avarban, gyümölcsök belsejében, letört ágak alatt, különböző kis résekben, repedésekben. Közülük több faj jelenléte (például a fülbemászó vagy a futrinkák) igen hasznos lehet a kertünkben is, így érdemes számukra egy kis lyukakból, résekből álló rovarhotelt kialakítani, ahol könnyen átvészelhetik a telet.

A költözők

Vannak olyan rovarok, amelyek nem várják meg a hideg beköszöntét, hanem egész egyszerűen melegebb éghajlatra költöznek, amíg tart a zimankó. Közéjük tartozik például az Amerikában honos pompás királylepke, vagy a hazánkban is megtalálható bogáncslepke, amelyek több ezer kilométer távolságot is megtesznek egy-egy ilyen úton.

Közösségi szállás

Mások tömegesen próbálnak meg védekezni a hideg ellen: szorosan összebújnak, és egymást melegítve telelnek át. A hangyák és a méhek is ezt a stratégiát választják, valamint egyes katicafajokra is jellemző ez a taktika. Utóbbiakhoz egy megfigyelés is kapcsolódik, miszerint ha nagyon védett helyre bújnak el a katicák, akkor nagyon hideg lesz az évszak, ha pedig épphogy csak egy szélvédett helyen kuckóznak be, akkor enyhe tél várható.

A méhek egymást melegítve vészelik át a telet
Fotó: Pexels

Fagyállóval feltöltött test

Néhány rovar igazán különösen készül fel a hidegre, ugyanis ezek az élőlények a hőmérséklet csökkenésével glicerint és szorbitot tartalmazó vegyületet kezdenek el termelni a testükben, amely konkrétan az autókban használt fagyállóként működik bennük, azaz megakadályozza a jégkristályok keletkezését, amelyek miatt az állat elpusztulna. Ezt a stratégiát alkalmazza a gyapjas medvelepke hernyója is, illetve az élénk színű skarlátbogár is.

Álom, téli álom

Bizonyos melegvérű állatokhoz hasonlóan a rovarok között is vannak olyanok, amelyek hibernálják magukat. Ezt az állapotot diapauzának nevezik, mely lehet genetikailag meghatározott, illetve külső tényezők okán (pl. a nappalok rövidülése) is létrejöhet.

Új év, új generáció

Olyan fajok is akadnak, akik bizony már nem élik meg a következő tavaszt, ezért ezek még elpusztulásuk előtt gondoskodnak az utánpótlásról, és így talajban vagy korhadt fák kérge alatt, résekben, repedésekben található peték, tojások, bábok, lárvák formájában telel át a következő nemzedék.  Ezt a taktikát alkalmazza például a tücsök, az imádkozó sáska, illetve számos levéltetű- és szúnyogfaj is.

Az imádkozó sáskának csak a következő nemzedéke telel át
Fotó: Pexels

„Mentsd meg a királynőt!”

A társas darazsak esetében pedig áttelelő peték sincsenek, ugyanis csak a megtermékenyített királynő éli túl a telet, aki majd tavasszal elkezdi lerakni a petéit és új kolóniát alapít.

Kiemelt kép: Pexels

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

 

Kapcsolódó