A WWF természetfilmje mutatja be: hová tűntek a vizek Magyarországról?

Magyarországon a vizesélőhelyek több mint 90%-a eltűnt, a megmaradtak jelentős része nem jó állapotú.
Nem véletlen, hiszen ezekre a mai napig gazdaságilag haszontalan területként tekintünk, így szisztematikusan kezdtük (mi emberek) őket eltüntetni.
Ennek eredménye, hogy Magyarországon 46 ezer kilométernyi belvízelvezető csatorna van, ezek együttesen hosszabbak, mint a bolygó egyenlítője!
A lecsapolás beszüntetése és a területek helyreállítása azonban egyre sürgetőbb lenne, hiszen a vízgazdálkodás jelenlegi formája nem fenntartható – állapítja meg a WWF Magyarország, a téma magyarázataként pedig a vizes élőhelyek nemzetközi világnapja (február 2.) alkalmából mutatták be az Eltékozolt vizeink című rövidfilmet.
A téma feldolgozására Szendőfi Balázs természetfilmest kérték fel, aki már több alkalommal vendégszerzőként, nyilatkozóként szerepelt a green.hu-n, illetve részletesen mesélt a természet üzenetéről a GreenPod podcast adásunkban is.
Ez nem egy megszokott természetfilm
Pont azt mutatja meg, ami természetellenes, azaz az emberi beavatkozást és annak hatásait. Ugyanakkor azt is kifejti, hogy nem az ember szerepével, magával a beavatkozással van a baj, mert azzal valóban lehet segíteni is környezetünk folyamatait. Sokkal inkább azzal, hogy egy olyan régi beidegződés szerint kezeljük a hazai vizeket ami már nem helytálló.
Alkalmazkodni kellene a megváltozott klímához, az átalakult csapadékeloszláshoz, és alapvetően el kéne érni, hogy a gazdasági és társadalmi érdek elé helyeződjön a természet védelme.
Legtöbbször ugyanis a mezőgazdaság, a termőföld éhség miatt történtek a vízelvezetések.
A kisfilm szemléletesen, helyszíni felvételek grafikus magyarázatával bemutatja a víz útját a felszínen és a föld alatt, megmutatva sok olyan korábbi vizes élőhelyet, melyek mára eltűntek.
Például tudta azt, hogy a Tiszántúlon is hatalmas kiterjedésű vizesélőhelyeket csapoltak le? A nyomtalanul eltüntetett Ecsedi-láp pedig háromszor akkora volt, mint a később mesterségesen létrehozott Tisza-tó.
Megtudhatjuk, miért volt elhibázott a XIX. században elindított folyószabályozás, miért gond, hogy végeláthatatlan csatornahálózat szeli át például a Homokhátságot, és mi a baj a patakok mederbe terelésével.
A kijózanító film ugyanakkor nemcsak tényfeltáró, de megoldást is kínál a fenti problémákra. A végén azért felsejlik az is, hogy összefogással van remény arra, hogy helyet találjanak a víznek a tájban.
Az Eltékozolt vizeink című rövidfilm itt tekinthető meg.
A film Szendőfi Balázs rendezésében készült a WWF Magyarország szakmai vezetésével, a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt keretében.
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!