Micsoda!? A kínai napelemgyártók már az olajmultik konkurensei!

A hatalmas napelemgyártók Kínában nagyobb részesedéssel bírnak a 21. századi energiaellátásban, mint a 20. századot uraló olajipar legendás óriásai. Döbbenetes adatokat tárt fel a Bloomberg minapi elemzése.
Az eredeti cikk forrása: https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2024-06-13/solar-power-s-giants-are-providing-more-energy-than-big-oil
A cikk szerzője: David Fickling a Bloomberg Opinion rovatvezetője, aki a klímaváltozással és energiával foglalkozik a neves portálnál. Korábban dolgozott a Wall Street Journalnál és a Financial Times-nál is.
—
A Bloomberg energetikai szakújságírója döbbenetes adatokat gereblyézett össze arról, hogy
a világ ismert olajipari óriásaihoz mára felnőttek a napelem panelek kínai gyártó nagyágyúi.
Nélkülük a zöld átállás elképzelhetetlen lenne és a világ energiatermelésében már ma is elképesztően lényeges szerepet kapnak ezek a jobbára (egyelőre) a közvélemény által alig ismert „nap-óriások”.
David Fickling így kezdi írását: hallott már az Exxon Mobil Corp.-ról, a Chevron Corp.-ról, a Shell Plc-ről, a BP Plc-ről, a TotalEnergies Se-ről, a ConocoPhillips-ről és az Eni SpA-ról? Nyilván mindenki ismeri ezeket az olajóriásokat, vagy többségüket.
De mi a helyzet a Tongwei Co.-val, a GCL Technology Holdings Ltd.-vel, a Xinte Energy Co.-val, a Longi Green Energy Technology Co.-val, a Trina Solar Co.-val, a JA Solar Technology Co.-val és a Jinko Solar Co.-val?
A szerző így ír: ha az előbbiek ismerős óriások, míg az utóbbiak ismeretlenek, akkor érdemes átgondolni, hogyan tekint az ember a modern, a világ energiájának egyre nagyobb részét szolgáltató régi és új vállalatokra. Egy alaposabb számvetés alapján
nem csak a hét olajóriás, de az utóbbi, kínai napelemgyártó óriások is ugyanolyan jelentősek – ha nem jelentősebbek – mint a kőolajipar nagyágyúi
– szögezi le a zöld átállást elemző anyagában a Bloomberg szakírója. Nézzük is, mire jut.
„Egy igen figyelemre méltó változásról van szó” – írja a Bloomberg szerzője. A 20. század közepén a nagy nemzetközi olajtársaságok elődei olyan hatalomra tettek szert, hogy a Hét Nővér néven ismerték őket, őket soroltuk fel a bevezetőben. Ezek az olajóriások egy évszázadon át olyan globális hatókörrel és befolyással bírtak, hogy képesek voltak akár kormányokat is megbuktatni vagy felemelni. Csak az államosítások hulláma és az 1973-as olajválság vetett véget ennek a modellnek.
Most azonban egy újabb jelentős átalakulás várható, köszönhetően Kína megállíthatatlan napenergia-szektorának felemelkedésének.
A cikk így fogalmaz: a legjobb módja annak, hogy az új trendeket megértsük, ha figyelembe vesszük, mit is nyújtanak úgy igazából a nagy olajtársaságok a világnak. Nem igazán a nyersolajat vagy a földgázt, hanem az ezekben a szénhidrogénekben rejlő létfontosságú energiát. Hasonlóképpen, a napenergia-berendezések gyártói sem egyszerűen szilíciumból és üvegből készült paneleket biztosítanak számunkra, hanem olyan gépeket, amelyek képesek energiát nyerni a napból. Mindkét nagy vállalati tömb tevékenysége évente friss „mozgatórugókat” azaz energiát biztosít a világnak. És ami még lényegesebb: sok szempontból a napenergia-vállalatok már meg is előzték a nagy olajtársaságokat…
Valóban? Nézzük meg ezt adatok alapján!
ÁBRA 01
Hét Nővér, azaz a klasszikus olajóriások szerepe
Egy exajoule villamos energia elegendő lenne Olaszország egyéves ellátására. Ez azt jelenti, hogy a 20. századot meghatározó olajtársaságok még mindig óriások.
Megjegyzés: A legutóbbi pénzügyi év olajtermelése alapján számoltunk. Az „olajhordók” olajegyenértékű hordókat jelentenek, beleértve a gázt és a cseppfolyósított földgázokat (NGL-eket).
Forrás: Bloomberg
Hogy megértsük, hogyan is működik mindez, kezdjük azzal, hogy átszámítjuk a nagy olajtársaságok által termelt nyersolaj hordókat és köbméter földgázt energiává, például exajoule-ra. Egy exajoule villamos energia elegendő lenne Ausztrália, Olaszország vagy Tajvan egyéves ellátására. És a nagy olajtársaságok valóban sokat termelnek: az ExxonMobil évente körülbelül 8,3 EJ-t, a Shell pedig 6,2 EJ-t.
Azonban ennek túlnyomó része egyszerűen kárba vész. A frissen kitermelt nyersolaj kémiai energiájának csupán körülbelül egyötöde alakul át kinetikus energiává, amely az autókat és teherautókat hajtja, mivel az olajfinomítók és a járműmotorokban elégetett fosszilis tüzelőanyagok nagy része haszontalan hő és zaj formájában elvész.
Az erőművi és más gázturbinák valamivel hatékonyabbak a metán (azaz lényegében a földgáz) energiává alakításában, de még így is csak körülbelül egyharmad hatékonysággal működnek, ha figyelembe vesszük a gázkút és a szállítás közben keletkező veszteségeket is.
Durva becslések szerint az olajtársaságok kútjaiból származó energia csupán körülbelül egynegyede alakul át hasznos energiává.
ÁBRA 02
Új Erőforrások
Kína nyolc nagy napenergia-vállalata hatalmas mennyiségű villamosenergia-termelési potenciált biztosít minden egyes évben, amit a gyártásra fordítanak.
Megjegyzés: A poliszilícium és napelem termelési adatai a BloombergNEF kapacitásbecslésein alapulnak. A villamos energia adatainál 17%-os kihasználtsági tényezőt vettünk figyelembe.
Forrás: Bloomberg
Hasonló számításokat végezhetünk a napenergiával is. Az olyan vállalatok, mint a Tongwei, a GCL vagy a Xinte, amelyek a napelemekhez szükséges poliszilícium alapanyagot állítják elő, éves kibocsátási kapacitásukat metrikus tonnában mérik. Ezt egyszerűen át lehet számítani a Longi, Jinko és hasonló cégek által gyártott napelemek gigawattjaivá, és végül az ezek által termelt exajoule-okká.
Ha pedig egymás mellé tesszük az adatokat, az eredmény több mint figyelemre méltó.
A legnagyobb poliszilícium-gyártók jelenleg versenyre kelhetnek a legnagyobb olajtársaságokkal, mint például a BP, az Eni és a ConocoPhillips – és a panelgyártók sem maradnak le sokkal.
Ha a Tongwei megvalósítja a decemberben bejelentett terveit egy 400,000 tonnás poliszilícium-üzem építésére Belső-Mongóliában, amely majdnem megduplázza a jelenlegi termelését, akkor akár az ExxonMobilt is megelőzheti – állapítja meg a Bloomberg szakértője.
ÁBRA 03
A Nap is felkel
A nagy napenergia-vállalatok által évente biztosított hasznos energia mennyisége egyenrangú a nagy olajtársaságokéval.
A fenti ábra, illetve az alapját képző kalkulációval még mindig alábecsüljük a valós energia-kapacitásokat – írják. Az olajtársaságok végső soron olyan kőolajkészleteket hoznak felszínre és finomítanak, amelyek évtizedekig elegendőek lesznek a jövőben. Hasonlóképpen, egy gyártó olyan üzemet épít, amely évről évre hasonló mennyiségeket képes előállítani, amíg a berendezés el nem kopik vagy elavulttá nem válik.
Tehát, ha figyelembe vesszük, hogy mindkét vállalati kör pontosan mennyi energiát tud előállítani jelentős további beruházások nélkül – összehasonlítva az olajtársaságok geológiai készleteit azzal, amit a napelemgyártók képesek lesznek előállítani, mielőtt a berendezéseik elhasználódnak –, a zöld energia egyértelműen a listánk élére kerül:
ÁBRA 04
Az olajkitermelés és a napelemgyártás kitermelő-, és gyártókapacitásának összehasonlítása
A kínai napenergia-vállalatok termelése által kinyerhető energiamennyiség (a nagyobb gyártókapacitás vagy kitermelési-kapacitás felújítási szükséglete előtt) messze meghaladja a nagy olajtársaságokét.
Megjegyzés a 4-es ábrához: EJ = exajoule. Az olajtársaságok esetében az exajoule-t a kiaknázott készleteik olajhordó-egyenértékű energiatartalma alapján számítottuk. A napelemgyártók esetében az értéket a jelenlegi kapacitásszinteken előállítható villamos energia alapján számítottuk, amit megszoroztunk 7,5-tel, hogy figyelembe vegyük a tőkeberendezések hasznos élettartamát, mielőtt azok értékcsökkenéssel elhasználódnak.
Forrás: Bloomberg, BloombergNEF, Bloomberg Opinion számítások
A negyedik ábra ugyanakkor még mindig nem kalkulál egy igen fontos, további tényezővel. Mégpedig azzal, hogy egy-egy 2024-ben eladott napelem évtizedekig termel majd villamos energiát. A legtöbbjükre 25 éves garancia vonatkozik. Az idén eladott olaj és gáz viszont szinte mind néhány hónap alatt elhasználódik. Ha megnézzük az egyes napelemekkel a globális gazdaságba hosszú távon (teljes életciklusok alatt, a következő 25 évben) a világgazdaságba bekerülő energiát, az bizony sokszorosa annak, amit a nagy olajtársaságok évről-évre biztosítanak (ez az alábbi ábrán látható):
ÁBRA 05
A napelemek jövőbeli termelési értéke, összevetve a fosszilis kitermeléssel
Hosszú távon a napenergia-vállalatok által évente biztosított energia jóval meghaladja a nagy olajtársaságok geológiai készleteiben rejlő mennyiséget.
Megjegyzés: EJ = exajoule. A napelemgyártók éves kibocsátási adatait 22-vel szoroztuk meg, hogy figyelembe vegyük a panelek teljes üzemideje alatt termelt villamos energiát. Az átlagos 25 éves garanciánál alacsonyabb értéket feltételeztünk, hogy számoljunk az évi 1%-os teljesítménycsökkenéssel. Az olajtársaságok adatai a kiaknázott készleteik energiatartalmán alapulnak.
Forrás: Bloomberg
A fosszilis és a zöld-energia – alma és körte?
Bármilyen összehasonlítást lehet kritizálni az olaj és a napenergia között, mondván, hogy almát hasonlítunk körtéhez, ám, ha almát és körtét vásárolunk, gyakran találunk rajtuk címkét, amely megmutatja, hány kilojoule energiát tartalmaznak. Ugyanezt kellene tennünk az olaj-, és napenergia-vállalatok által biztosított exajoule-okkal is. Végső soron a gyümölcs, az üzemanyag és a villamos energia mind-mind kiválóan mérhető, összehasonlítható energiát biztosítanak.
Az első ipari forradalom óta, amely szénben gazdag Nagy-Britanniát, Németországot és az Egyesült Államokat emelte a világ legnagyobb gazdaságaivá, majd a nyersolaj felemelkedésével Oroszország és a Közel-Kelet is megnövelte hatalmát és gazdagságát. Eközben az olaj és a gáz feletti széles körű ellenőrzés kiterjesztette Amerika globális vezető szerepét. Azaz azok a nemzetek, amelyek a fosszilis energiahordozók forrásait és elosztását ellenőrizték, rendre az ipari forradalom szakaszainak, akár egy évszázadon át is hegemónjai lettek.
Ebből a szemszögből különösen tanulságos, hogy jelenleg az összehasonlításainkban szereplő hét kínai vállalat nagyobb részesedéssel bír a 21. század energiaforrásában, mint a 20. századot uraló olajipari Hét Nővér. Ha meg akarjuk érteni a Washington által Kína zöld technológiája ellen irányuló intézkedések mögött meghúzódó geopolitikai aggodalmak gyökerét, ezt a tényt nem hagyhatjuk figyelmen kívül.
Fotó: Unsplash
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!