Közösségi edzés: társaságban 30 százalékkal jobban megy a sport

Ki ne ismerné a fogadalmak utáni hirtelen lelkesedést, majd az után a motiváció csökkenését, ami legtöbbször a mozgás végét jelenti. Nem meglepő: a legfrissebb kutatások szerint azok, akik közösségben sportolnak, motiváltabbak, kitartóbbak, sőt, lelki támogatást is kapnak.
A közösség ereje nemcsak a sportban, hanem a mindennapi életben is érezhető. A szakértő szerint a siker kulcsa az őszinte törődés, a rendszeres visszajelzés és a közös kihívások.
Egy 2024-es tanulmány szerint a társas támogatás 30%-kal növeli az edzéssel töltött időt, és a tagok önbizalma is nő általa.
Az online közösségek hatékonyságát szintén alátámasztják a kutatások. Nem véletlen, hogy sosem látott népszerűségnek örvendenek az előfizetés szerű, online edzéseket és egyben közösséget is kínáló edzőprogramok.
Ilyen például a Barackcsapat Magyarország legnagyobb női online edzés közössége és platformja, melynek vezetője Fodor Réka fitneszedző azt mondja:
„Amikor egyedül edzünk, könnyebb elveszíteni a motivációt, hiszen senki nincs mellettünk, aki egy nehezebb nap után segítene új lendületet találni. Egy jól működő közösségben a fejlődés túlmutat a fizikai változáson. Azt látom, hogy a közösségi támogatás hatására a tagok önbizalma is növekszik. Többen elmesélték, hogy ennek köszönhetően más életcélokat is kitűztek, bátrabbak lettek, jobban hisznek önmagukban. Amikor másokkal együtt edzünk, egy láthatatlan energiamező jön létre, ami mentálisan is támogat.”
Egy másik friss tanulmány arra is rávilágított, hogy az online edzésközösségek ugyanolyan hatékonyak lehetnek, mint a hagyományos, személyes edzések. Ugyanakkor nem elég egy Facebook-csoportot létrehozni. Valódi, kétirányú kommunikációra, rendszeres visszajelzésre, közös kihívásokra van szükség. Ez formálja igazi közösséggé az online csoportokat.
Egy tavaly készült tanulmány azt mutatja, hogy az érzelmi támogatás akár 30%-kal növelheti a heti edzéssel töltött időt, ami hosszú távon döntő lehet a kitartás szempontjából.

A női közösségek különösen erős motivációt jelentenek.
Érdemes közös kihívásokat szervezni, akár online, akár valós eseményeken. Kitűzni közös célokat, jutalmakat, és érdemes díjazni nemcsak a teljesítményt, hanem a kitartást is, azaz ha valaki rendszeresen csinálja az edzést, még ha kisebb intenzitással is.
„Egy-egy apró siker közös ünneplése mindenkinek erőt ad, és emlékeztet arra, hogy nem a tökéletesség a cél, hanem az, hogy ma jobbá váljunk, mint tegnap voltunk.” – mondja Fodor Réka.
A szakértő mindenkinek azt tanácsolja, aki még hezitál, hogy adjon esélyt a közösségi edzésnek. A közösség felgyorsítja és segíti a fejlődést, csapatban könnyebb lendületben maradni és elérni az első eredményeket, amelyek aztán már segítenek, hogy még többet akarjunk és folytassuk!
Nyitókép: Pixabay
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!