Planet Hope: egész estés filmet készít a Pannon Egyetem a klímaváltozásról

A tavaly nagy sikerrel bemutatott There is no Planet B című klímaszorongásról szóló filmnek egész estés folytatása következik, a Planet Hope.
A már most hét nemzetközi díjjal bíró másfél órás alkotást, ahogy a There is no Planet B-t is Elekes Gergő és Horváth Virág rendezte. A film a Pannon Egyetem felkérésére készült, az Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Labor társadalomtudományi alprojektjeként, András Ferenc egyetemi docens vezetésével – írja a vehir.hu
A There is no Planet B című klímaszorongásról szóló rövidfilm tavaly került a nagyközönség elé, melynek nemzetközi sikere messzire repítette a hírét. Az egyik rendező, Horváth Virág a vehir.hu-nak elárulta, a második film ötletét Jane Goodall angol etológus veszprémi látogatása adta. Ő biztatta a csapatot, hogy az első rövidfilm után készítsék el a hosszabb, immáron egész estés dokumentumfilmet. Végül maga Jane Goodall is szerepel a filmben.
Itt megnézheti a There is no Planet B című rövidfilmet.
Hogyan készült a Planet Hope?
A forgatókönyvet András Ferenc szakmai koordinátorral végig egyeztették, ahogy Gelencsér András klímakutatóval is, aki az érthetőség mellett azt akarta, hogy üssön, hasson a film. A forgatás során mentünk az események után, és közben mindvégig tudtuk, hogy ütköztetni fogunk nézeteket, vagy adott esetben alátámasztunk bizonyos meglátásokat – mondta a rendező.
A film egyik főszereplője Hajas Bálint, a vehir.hu főszerkesztője, aki saját magát alakítja és interjús helyzeteket kialakítva kérdzősködik. Interjút készít például Gelencsér András professzorral, Persányi Miklós miniszterrel, biológussal, valamint Székely János püspökkel.
A Planet Hope elkészítési folyamatáról Elekes Gergő, a másik rendező azt mondta: a klímaváltozás témája már korábban is foglalkoztatta, de a filmnek köszönhetően új aspektusok kerültek elé:
„Most látom igazán, hogy az ember mi mindent tehet a fenntarthatóságért. Gyerekkorom óta vonz a katasztrófafilm műfaja, ami előre vetíti az emberiség jövőjét. A Holnapután című film stábja például mérte a készítési folyamat karbonlábnyomát a teljes forgatás alatt. Brutális számok jöttek ki. Ekkor utána jártam, hogy miként lehet maga a filmipar is fenntarthatóbb, a forgatás alatt pedig már alkalmazni is tudtuk mindazt, amit összeszedtünk ennek kapcsán.”
Gergő nem csak rendezője és operatőre a filmnek, hanem a zeneszerzője is. A Planet Hope nemzetközi díjait különféle kategóriákban nyerte el, így a filmzenét is díjjal jutalmazták.
András Ferenc, az ÉMNL társadalomtudományi alprojekt vezetője már a There is no Planet B filmnél is szakmai koordinátor volt, ő építette a kutatási projektbe a filmes műfajt, melynek köszönhetően immáron két alkotás is megszülethetett. Fontosnak tartja, hogy
a kutatási eredmények olyan módon kerüljenek a szélesebb nyilvánosság elé, hogy azok tudományos értéke ne sérüljön: azaz a kutatóktól első kézből kaphatják meg az érdeklődők, az érintettek az ismereteket.
A Planet Hope esetében András Ferenc kiemelte, hogy számára a legfontosabb kihívást az jelentette, hogy a különféle globális válságok, mint a klímaváltozás, az energiaforrások szűkülése, átalakulása, megkerülhetetlenül változást fog hozni, és ezen változásokhoz alkalmazkodni kell.
Forrás: vehir.hu
Nyitókép: Planet Hope