Kínozza a stressz? Segít az 5000 éves indiai gyógy- és életmód

A rohanó mindennapok, a folyamatos túlterheltség és az állandó zaj hatására egyre többen keresik a természetes megoldásokat a stressz oldására. Az egyik legrégebbi és legátfogóbb rendszer, amely ebben segítséget nyújthat, az ayurvéda – az élet tudománya.
Ez az 5000 éves indiai életmódrendszer a test, a lélek és az elme szoros egységét hangsúlyozza, és célja az egyensúly megteremtése, valamint fenntartása. Az ayurvéda szerint nincs mindenkire alkalmazható módszer, minden embernek a saját alkatára szabott életvitelt kell követnie. „Fel kell ismernünk, hogy az egyensúlyhiány vezet a legtöbb fizikai és lelki problémához – és a kulcs ennek a helyreállítása” – mondta el a Green.hu-nak Kőváry Anett, ajurvédikus jógaterapeuta.
A stressz háttere és az ayurvéda válasza
A mai világban a legtöbb egészségügyi tünet mögött a krónikus stressz áll. Fejfájás, reflux, álmatlanság, ingerlékenység – sokszor ezek az első jelei a belső kibillenésnek. Az ayurvéda szerint a váta energia túlsúlya – amely a gyorsasághoz és a mozgékonysághoz köthető – gyakran okoz ilyen problémákat. A megoldás egy komplex életmódváltás rendszeres napirenddel, kiegyensúlyozott táplálkozással, gyógyító fűszerekkel és mindennapi meditációval.
A váta megnyugtatására különösen fontos a rendszeres napi rutin, a meleg, tápláló ételek fogyasztása, az olajos masszázsok (abhyanga), és a földelő gyakorlatok, mint a lassú jóga vagy a vezetett meditáció.
Mini meditáció a mindennapokra
Tisztában vagyunk vele, hogy nem minden nap jut arra idő, hogy hosszú időre meditálni vonuljunk, de egy-egy apró szokásbeli változtatás is segíthet a lelki egyensúly helyrebillentésében.
„Aki például emberekkel dolgozik, sokat tehet az idegrendszeréért azzal, ha két páciens között csak 2 percig nyugodtan ül figyeli a légzését. Az is elég, ha érkezés után két percig csak ülünk a kocsiban, vagy indulás előtt még nem rohanunk tovább, hanem leülünk. Ez a néhány perc szünet hihetetlenül sokat jelent” – teszi hozzá Kőváry Anett.
Természetes stressz ellenszerek: gyógynövények és napi rutin
Az ayurvéda nemcsak életmód, hanem gyógyító rendszer is: a kurkuma például gyulladáscsökkentő, a citromfű nyugtató, a bazsalikom pedig természetes immunerősítőként is működik. Emellett ajánlott a meleg ételek fogyasztása, a nyers gyümölcsök kerülése reggelente, és az alkohol, valamint a kávé elhagyása – utóbbiak helyett aranytejet vagy matcha teát javasol az ayurvéda.
Kőváry Anett szerint az egész nem csupán lemondásokról szól:
„Ez nem szenvedés, hanem a testemnek adott ajándék – a legjobb, amit tehetek vele.”

Nagyon fontos napi rutin kialakítása, ez egyfajta biztonságot ad a szervezetnek. Érdemes minden nap ugyanabban az időben lefeküdni és ébredni, még hétvégén is. Az a legjobb, ha a „nappal fekszünk és kelünk”, azaz korán megyünk aludni és már hajnalban ébredünk. A napi rutinba illesszük be a rendszeres testmozgást, mivel ennek szintén stresszoldó, energizáló hatása van.
Gyógyító hangok a stressz ellen
Az ayurvéda holisztikus szemlélete szerint a hang is gyógyító erővel bír, hiszen rezgésein keresztül hatással van az idegrendszerre, az energiarendszerre és az érzelmi állapotra is. A hangfürdők és hangterápiás eszközök, mint például a hangtálak, gongok, mantrák vagy frekvenciaspecifikus hangrezgések, képesek mély relaxált állapotot előidézni, amely során a test elkezd regenerálódni, a gondolatok lelassulnak, a stressz pedig oldódik.
A hangrezgések az ayurvédikus szemlélet szerint is támogatják a dósák harmonizálását: a váta megnyugszik, a pitta lehűl, a kapha pedig új lendületet kap.

Különösen hasznosak lehetnek azok számára, akik túl sokat vannak „fejben”, vagyis folyamatos mentális pörgésben élnek – ilyenkor a hangterápia szó szerint „visszahoz a testbe”. A rendszeres hangfürdők segítenek helyreállítani a belső egyensúlyt, elmélyítik a meditációs gyakorlatokat, és hosszú távon is erősítik a stresszel szembeni ellenálló képességet.
Nyitókép: Freepik
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!