Szén-dioxid-elnyelőképességet kalkuláló rendszert fejlesztenek magyar kutatók

szén-dioxid
Miért kell kiszámolni a szén-dioxid elnyelőképességet és hogyan válik ez a Föld hasznára?

Számos egyezmény és célkitűzés született már az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentésére, és ezeknek következtében alakult ki a kötelező és az önkéntes karbonpiac. Ezeken kibocsátási egységekkel kereskednek, a kötelező karbonpiacon karbonkvótának, az állami szabályozástól független, önkéntes karbonpiacon karbonkreditnek nevezik ezeket az egységeket.

A piaci szereplők saját karbonlábnyomukat vagy annak egy részét szándékoznak semlegesíteni karbonkreditek megvásárlása által.

A regeneratív mezőgazdaság elemei kiváló lehetőséget nyújtanak a gazdáknak arra, hogy a gazdaságaik szén-dioxid-megkötését szén-dioxid-kibocsátási kreditek révén pénzzé tegyék.

A gazdálkodók és a farmerek minden egyes tonna szén-dioxidért, amelyet a földjeik megkötnek, szén-dioxid-kreditet adhatnak el a befektetőknek, így a szén-dioxid-piac olyan új bevételi forrásokat teremt a gazdálkodók számára, amelyek korábban nem léteztek.

Forradalmi módszerrel segítik a szén-dioxid-elnyelőképesség vizsgálatát a magyar kutatók

A karbonkreditek kereskedelme során felhasználható, távérzékelésen alapuló szén-dioxid-elnyelőképességet kalkuláló rendszert fejleszt a Szegedi Tudományegyetem és a MOON42 RDI Kft. a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával – közölte a felsőoktatási intézmény.

A 713 millió forintos költségvetésű projekt során új módszert dolgoznak ki magyar kutatók a mezőgazdasági, illetve egyéb zöldterületek szén-dioxid-elnyelőképességének meghatározására nagy felbontású légi felvételek alapján. Jelenleg e mérések költséges és időigényes talajmintázással vagy pontatlan modellszámításokkal történnek.

Az új technológia nemzetközi szinten is az első olyan megoldás lesz, mellyel távolról – talajmintázás nélkül – nagy pontosságú méréseket lehet végezni, rövid idő alatt, nagyfokú automatizáltság mellett.

A kétéves projekt során ipari kutatásokkal, képalkotási eljárások alapján történő mérések elvégzésével, kulcsindexek meghatározásával és kiértékelésével, algoritmusok felállításával dolgozzák ki az új eljárást. A technológia bemeneti adatforrásaként a műholdas távérzékelés, drón vagy egyéb légijármű által hordozott kamera képei egyaránt használhatók lesznek.

A szakemberek kifejlesztenek egy olyan részben automatizált platformot is, amelyen a nagy kibocsátók a hitelesített krediteket tarthatják nyilván, tervezhetik a további zöldítési tevékenységeiket, illetve kapcsolatba léphetnek ellenőrzött keretek között kredittulajdonosokkal, farmerekkel, erdőgazdaságokkal.

A technológia piaci bevezetését Magyarország mellett rögtön külföldi partnereknél is tervezik Srí Lankán és Kolumbiában, ahol komoly lehetőséget látnak az új módszerrel történő felmérésben és az átlátható karbonkredit-kereskedelemben.

Forrás: MTI
Nyitókép: Freepik

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó