Történelmi szinten van a károsanyag-kibocsátás

károsanyag-kibocsátás
Meg kell fékeznünk a károsanyag-kibocsátást és a globális felmelegedés hatásait, következményeit

– jelentette ki Kőrösi Csaba, az ENSZ Közgyűlésének korábbi elnöke, aki a Kék bolygó podcastban beszélgetett Áder János volt államfővel, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnökével.

Kőrösi Csaba beszámolója szerint jelenleg történelmi szinten van a károsanyag-kibocsátás, átléptük 2015-ös párizsi klímacsúcson az évszázad végéig rögzített, legfeljebb 1,5 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedést.

A felmelegedés üteme ráadásul 25 százalékkal gyorsult az utóbbi 15 évben, a következményeket ma már mindegyik országban lehet érezni.

A károk mértéke növekszik, sőt, megfordult az a trend is, hogy emellett emberéletekben kevesebb kár volt az utóbbi tíz évben, és számos törékenyebb ország ma már az összeomlás szélére került.

A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány stratégiai igazgatója arról is beszélt, az idén novemberben a COP 29 ENSZ-klímacsúcson téma volt, hogy az országok miképp fizessék meg az éghajlatváltozás miatt szükséges társadalmi, gazdasági átállások jelentette költségeket, ami véleménye szerint rövid távon lehetetlen feladat

Áder János emlékeztetett, Párizsban arról állapodtak meg, hogy a fejlett tagállamok százmilliárd dollárral támogatják a kitűzött célokat, köztük a károsanyag-kibocsátás csökkentését, Kőrösi Csaba pedig a jelenlegi állapotról elmondta, a kevésbé fejlett államok ehhez évente tizenháromszor ennyi összeget kérnek az átalakításokhoz. Az újabb megállapodás végül megháromszorozta a Párizsban lefektetett összeget, ami a fejlődő országok nemtetszését váltotta ki.

Kőrösi Csaba emlékeztetett, az Egyesült Államok már kétszer otthagyta a klímatárgyalásokat, a volt-leendő elnök, Donald Trump pedig a párizsi egyezményből is kiléptette országát. Az ENSZ Közgyűlés korábbi elnöke szerint a kérdés inkább az, hogy Trump az egész tárgyalási sorozatból kilépteti-e Amerikát.

Kínával kapcsolatban elmondta, hogy időközben a világ második legnagyobb gazdaságává vált, egyúttal a legnagyobb üvegházhatásúgáz-kibocsátó országává is. Ezzel előállt az a helyzet, hogy az Európai Unió tagjaként fejlett országként besorolt Magyarország is fizethet a kínai klímacélok eléréséért. Kínának nem érdeke, hogy kikerüljön a fejlődő országok közül, hiszen elesne a fejlettektől érkező finanszírozástól – állapították meg a podcast szereplői.

Áder János szerint a korábbi megállapodásban szereplő, legfeljebb 1,5 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedési célt már elfelejthetjük, sőt, a 2 fokot is, a felmelegedés lassan a 3 fokhoz közelítő pályán van, ami a szakértők szerint globális katasztrófához vezet.

Az évente megtartott klímacsúcsokon tett vállalások ellenére világszerte egyre emelkedik a károsanyag-kibocsátás, főleg a szén-dioxid kibocsátása.

Kőrösi Csaba szerint a jelenlegi állapot az utóbbi száz év kibocsátásainak is eredménye, szerinte az egyeztetések nélkül ma rosszabb lenne a helyzet.

Forrás: MTI
Nyitókép: Pixabay

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó