Trump és a klímaváltozás: mit gondol a republikánus amerikai elnökjelölt?
Donald Trump volt amerikai elnök, aki hosszú évekig híresen „átverésnek” nevezte a klímaváltozást, mostanában már nem használja ezt a kifejezést a témával kapcsolatban. Azonban továbbra is ragaszkodik a korábbihoz hasonló érveihez, és számos állítása a klímaváltozásról az évek során nem sokat változott – írja a Factcheck.org. Nézzük a részleteket.
FONTOS: a FactCheck.org egy nonprofit szervezet, amely politikai kijelentések és közéleti témák tényszerűségét vizsgálja, és célja a félrevezető információk terjedésének megakadályozása. Független kutatásokat végez, elemzi a politikai reklámokat, beszédeket és híreket, hogy a nyilvánosságot pontos adatokkal lássa el.
A Factcheck.org friss írása szerint tehát a bevezetőben részletezett állítások elvben egy nagyobb retorikai váltást tükröznek, amit sok republikánus politikus is átvett. Ahelyett, hogy azt állítanák, a jelenség nem létezik, nem az emberek, illetve a fosszilis tüzelőanyagok égetése okozza, vagy hogy a tudomány nem biztos (pedig az), egyre inkább más taktikákhoz nyúlnak azok a politikusok, akik ellenzik a klímavédelmi intézkedéseket.
Mondjuk másokat azzal vádolnak, hogy eltúlozzák a klímaváltozás kockázatait, hamis állításokat tesznek a zöldenergiáról és egyéb klímavédelmi megoldásokról, vagy helytelenül azt állítják, hogy semmit sem lehet tenni ellene.
Trump csak a régi, elavult sztereotípiákat szajkózza
Trump kijelentései nagyrészt régebbi, a klímaváltozás létét tagadó vagy megkérdőjelező sztereotípiákon alapulnak — ezek tehát nem újak. Amint azt nemrég részleteztük, Trump ezen a nyáron újra elővette 2019-es állításait, ismét abszurd módon alábecsülve a tengerszint-emelkedést, és néha azt sugallva, hogy talán ezek a kis mértékű növekedések sem fognak bekövetkezni — hogy alátámassza, a klímaváltozás nem jelent problémát.
Ez az állítás egy augusztus 26-án sugárzott podcast epizódban is megjelent, ahol az elnökjelölt azt mondta: „az óceánok 500 év alatt egynegyed hüvelykkel fognak emelkedni”, és „az óceánok 355 év alatt egy nyolcad hüvelykkel emelkednek”.
„Tudod, fogalmuk sincs, mi fog történni. Ez időjárás,”
– tette hozzá Trump.
A klíma azonban nem ugyanaz, mint az időjárás. Az Országos Óceánszolgálat elmagyarázza, hogy az időjárás a rövid távú légköri körülményeket jelenti, míg a klíma egy adott terület időjárásának hosszabb távú átlagát jelzi.
Az időjárás és a klíma összekeverése — például az az elképzelés, hogy a hideg időjárás vagy egy hóvihar cáfolja a globális felmelegedést — egy régi stratégia, amit azok használnak, akik ellenzik a klímavédelmi intézkedéseket.
Trump korábban azt is mondta, hogy „nem hiszi, hogy a tudomány tudja”, hogy emelkedni fognak-e a hőmérsékletek, hogy ezzel is kétséget ébresszen a klímaváltozással kapcsolatban. Bár a tudósok nem tudják pontosan megjósolni a jövőt — nagyrészt azért, mert nem tudják, az emberek hogyan reagálnak majd végül — az azonban nem kérdéses, hogy a globális felmelegedés zajlik.
A globális tengerszint például már most évente valamivel több mint egy nyolcad hüvelykkel emelkedik, ellentétben Trump állításával, és 2050-re az Egyesült Államok partvonalán a tengerszint várhatóan 10-12 hüvelykkel lesz magasabb, mint 2000-ben.
Hamis állítások Trump szájából
A podcast-interjú későbbi részében, amelyet Shawn Ryan, egy volt Navy SEAL készített, Trump ismét megismételte a klímaváltozással kapcsolatos jól ismert hamis állításait. Felvettük a kapcsolatot Trump kampánycsapatával, hogy tisztázzunk néhány részletet az interjú során elhangzottakkal kapcsolatban, és hogy megkérdezzük Trump álláspontját a klímaváltozásról, de nem kaptunk választ. Itt áttekintjük néhány, Ryannek tett kijelentését.
A tudósok még mindig használják a „globális felmelegedés” kifejezést Trump az interjúban hamisan azt állította, hogy az emberek — valószínűleg a tudósok vagy a demokraták — kénytelenek voltak abbahagyni a „globális felmelegedés” kifejezés használatát, és helyette a „klímaváltozást” kezdték el használni, mert nem minden hely lett melegebb.
Felmelegedés: most akkor van, vagy nincs Trump szerint?
„Tudod, amikor ezeket a szegény bolondokat hallom a globális felmelegedésről beszélni, már nem is így hívják, hanem klímaváltozásnak, mert, tudod, a bolygó egyes részei hűlnek és melegszenek. Nem működött a dolog” mondta Ryannek utalva a kifejezésre. „Végül jól csinálták… most már csak klímaváltozásnak hívják. Régen globális felmelegedésnek nevezték.”
Trump ezt a változó terminológiáról szóló történetet legalább 2019 óta hangoztatja, és ezen a nyáron legalább három másik alkalommal is megismételte. Más politikusok, köztük Ted Cruz texasi szenátor, már régebb óta mondanak valami hasonlót.
Ez azonban téves, ahogy már korábban írtuk. A tudósok nem hagyták abba a „globális felmelegedés” használatát. Épp ellenkezőleg, a kifejezés idén eddig több mint 40 000 tudományos cikkben jelent meg a Google Scholar keresése szerint. És semmi problémás nincs vele.
A NASA szerint a globális felmelegedés a Föld átlagos felszíni hőmérsékletének gyors növekedését jelenti, amit főként az emberek által kibocsátott üvegházhatású gázok okoznak. Ez nem jelenti azt, hogy mindenhol egyformán emelkednének a hőmérsékletek, és néhány hűvösebb hely nem cáfolja a globális trendet.
A klímaváltozás tágabb fogalom, amely a hosszú távú változásokat írja le, beleértve a sarki jégvesztést, a tengerszint-emelkedést és az extrém időjárást. Sok tudós ezt a kifejezést használja, mert szélesebb hatásokat ölel fel.
A 2000-es évek elején egy republikánus stratéga javasolta, hogy a „klímaváltozás” kevésbé félelmetes kifejezés legyen. Trump pedig arra utalt, hogy korábban tudósok „globális lehűlést” jósoltak az 1920-as években, amit már többször is említett a klímaváltozás kétségbevonására.
Az üzenet egyértelmű: ha a tudósok tévedtek a klímával kapcsolatban korábban, akkor most is tévedhetnek. De az tévhit, hogy valaha is volt tudományos konszenzus a „globális lehűlésről.” Még ha néhány tudós valóban gondolta is, hogy lehűlés jöhet, ez nem változtat a jelenlegi valóságon — amely egy jelentős bizonyítékokon alapul —, hogy a globális felmelegedés zajlik.
Azok, akik ezt az érvet hangoztatják — amely legalább két évtizede kering —, leggyakrabban az 1970-es évekbeli hírcikkekre hivatkoznak, köztük egy 1974-es Time történetre, amelynek címe: „Egy újabb jégkorszak?” Ezek a cikkek egy közelgő hűvösebb időszakról figyelmeztetnek.
De ahogy korábban is megmagyaráztuk, ezek a hírcikkek még akkor sem tükrözték pontosan a tudományos gondolkodást a témáról. A klímatudomány, mint tudományterület, ekkor még gyerekcipőben járt.
Ugyanakkor nem világos, melyik hírcikkre gondolhatott Trump…
12 évünk van hátra?
Trump az interjúban azt állította, hogy tudósok 12 évet jósoltak az emberiségnek a klímaváltozás miatt, de ez egy 2018-as IPCC-jelentés félreértelmezése. A jelentés valójában azt mondta, hogy a globális felmelegedést 1,5°C-ra kell korlátozni, és ehhez 2030-ig a szén-dioxid-kibocsátást 45%-kal csökkenteni kellene. Trump tévesen állította, hogy már közeledünk a 12 éves időszak végéhez, és hogy tudósok azt mondták, addig van csak hátra az életből.
A valóságban a jelentés nem tartalmazott ilyen jóslatot. Tudósok szerint a cselekvés sürgős, de nincs konkrét „végső határidő”. Michael Mann klímakutató szerint Trump teljesen félreérti a tudományt, és a 12 évről szóló állítás egyszerűen kitaláció. A cél az, hogy az 1,5°C-os felmelegedést elkerüljük, de ehhez most gyorsan kell cselekedni. Lehetséges, hogy Trump Greta Thunberg egy 2018-as, gyakran félreértelmezett tweetjére utalt, amely szintén a fosszilis tüzelőanyagok csökkentésének sürgősségét hangsúlyozta, de nem állította, hogy az emberiség kihal 12 éven belül.
Forrás (és további részletek angol nyelven):
https://www.factcheck.org/2024/09/trump-clings-to-inaccurate-climate-change-talking-points/
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!