Zöld akciók a héten: zajlik a Fenntarthatósági Témahét és a TeSzedd! 2025

Fenntarthatosági Témahét
Április rend szerint a „tavaszi nagytakarítások” időszaka, a szó szoros és átvitt értelmében is. Több akció zajlik ilyenkor, ami a fenntarthatóságra helyezi a hangsúlyt, országos programsorozatokkal.

A Fenntarthatósági Témahét idén már tizedik alkalommal hívja játékra, gondolkodásra és cselekvésre a Kárpát-medence magyar nyelvű iskoláit, míg a TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért akció immár tizenharmadik alkalommal mozgósítja azokat, akik nemcsak nézik, de formálni is szeretnék a világot, amelyben élnek.

Tíz év szemléletformálás – a Fenntarthatósági Témahét

A Fenntarthatósági Témahét mára a hazai oktatás egyik legnagyobb hatású környezetvédelmi programsorozatává nőtte ki magát. 2025. április 7–11. között a rendezvény több ezer iskolában zajlik, az óvodától a középiskoláig, sőt a határon túli intézmények is aktívan bekapcsolódnak. A Témahét nem csupán esemény: egy életmódváltásra ösztönző mozgalom, amely komplex oktatási csomagokon, online tanórákon, interaktív feladatokon, versenyeken és szakértői látogatásokon keresztül ad tudást, inspirációt és gyakorlati lehetőségeket.

Minden évben három fő téma köré épül a hét programja – ezek közül egy környezeti, egy gazdasági és egy társadalmi jelenség áll a fókuszban.

2025-ben a talaj és a biodiverzitás, a mesterséges intelligencia, valamint a zöldenergia-források kerülnek előtérbe.

A „klasszikus” témák, mint a hulladékkezelés és a tudatos fogyasztás, évről évre visszatérnek, jelezve: ezek a kihívások hosszú távú figyelmet és folyamatos párbeszédet igényelnek.

A Témahét különlegessége az is, hogy a pedagógusokat szakmai háttéranyagokkal, mintaprojektekkel, letölthető óravázlatokkal és a Nemzeti Köznevelési Portál tematikus anyagaival segíti. Oktatófilmek, olvasmányok, digitális alkalmazások – mind az iskolai munkát és a szemléletformálás eredményességét támogatják.

Az esemény csúcspontja minden évben az elnöki tanóra, amelyet idén is Áder János, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke tart. A tanórát élőben lehetett követni a Témahét hivatalos oldalán – ez az alkalom minden évben több tízezer nézőhöz jut el, így a fenntarthatóság üzenete messze túlnyúlik az osztálytermeken.

A TeSzedd! akciót immár tizedik éve szervezik meg. Fotó: Energiaügyi Minisztérium
A TeSzedd! akciót immár tizedik éve szervezik meg. Fotó: Energiaügyi Minisztérium

TeSzedd! – közös munka a tiszta környezetért

Párhuzamosan a Témahéttel, április 7–13. között zajlik az ország legnagyobb önkéntes hulladékgyűjtési akciója, a TeSzedd!, amely több mint egy évtizede segít abban, hogy szebbé, élhetőbbé tegyük lakókörnyezetünket. A program keretében diákok, családok, civil szervezetek, cégek és baráti társaságok ezrei vesznek részt önkéntes szemétszedésben, amely nemcsak látványos eredményeket hoz, de rendkívül erős közösségformáló ereje is van.

Az Energiaügyi Minisztérium gondoskodik a szükséges eszközök biztosításáról: zsákokat, kesztyűket, kötözőket juttat el a regisztrált helyszínekre, sőt az összegyűjtött hulladék elszállítását és feldolgozását is megszervezi. A szervezők kifejezetten a háztartási jellegű hulladékok begyűjtését kérik, míg a veszélyes anyagok esetén a résztvevők a Hulladékradar applikáció segítségével jelenthetik be a problémás helyszíneket.

A TeSzedd! nem pusztán akció – üzenet is egyben: közösen képesek vagyunk változást előidézni. Egyetlen nap alatt is több tonna hulladék gyűlik össze, a résztvevők száma évről évre nő, és egyre több közösség dönt úgy, hogy nem csak másokra vár, hanem cselekszik.

Mind a Témahét, mind a TeSzedd! tökéletes példái annak, hogy a fenntarthatóság tanulható, gyakorolható, sőt, élvezhető is. Amikor egy diák rajzversenyre nevez a hulladékcsökkentés témájában, amikor egy szülő gyermekével elindul egy parkot megtisztítani, vagy amikor egy osztály rendhagyó tanórán ismerkedik a mesterséges intelligencia környezeti vonatkozásaival – ott és akkor kialakul egy új típusú gondolkodás, amely képes valódi változást hozni.

Mit tehetünk mi magunk?

Diákként: vigyük tovább a tanórákon tanultakat, csatlakozzunk ökoiskolai programokhoz, kezdeményezzünk szelektív gyűjtést vagy fenntarthatósági klubokat.

Pedagógusként: építsük be a tananyagba a fenntarthatósági témákat, használjuk az elérhető oktatóanyagokat, és teremtsünk teret a projektalapú tanulásra.

Szülőként: mutassunk példát otthon, beszélgessünk a gyerekekkel a fogyasztási szokásainkról, és vonjuk be őket a döntésekbe.

Közösségi szinten: szervezzünk helyi szemétszedési akciókat, cserenapokat, komposztálási workshopokat vagy közösségi kerteket.

Nyitókép: Freepik

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó