Energiahatékonyság magyar innovációval

Energiahatékonyság nem csak drága külföldi megoldásokkal, de okos magyar innovációval is lehetséges. Ezt bizonyítja, hogy az adatközpontokban is érdeklődnek a HeatVentors intelligens hőtárolója után, ami jelentős áramköltséget takarít meg és a szervertermek egyre növekvő karbonlábnyomát is csökkenti.
Az energiahatékonyság az IT-be is begyűrűzött szerencsére: ma már a klímatudatos digitalizáció egyik alapkérdése az adatközpontok energiafelhasználásának csökkentése. A magyar HeatVentors erre kínál alternatívát: az InnoEnergy portfóliójába tartozó vállalat intelligens hőakkumulátora hosszú távú hőtárolási megoldással támogatja az energiahatékony üzemeltetést.
A budapesti központú scale-up saját fejlesztésű technológiája -30 és +120 Celsius-fok közötti hőmérsékleti tartományban képes energiát tárolni, lehetővé téve az energiaigények időbeli kiegyenlítését. A rendszer alkalmazásával egyes létesítmények akár 25%-ot meghaladó éves energia-megtakarítást is elérhetnek.
Energiahatékonyság az adatközpontokban
A globális mesterséges intelligencia-alapú adatfeldolgozás térnyerése növekvő energiaigényt generál, különösen a hűtési rendszerek területén. Az adatközpontok energiaigénye már ma is eléri a globális fogyasztás 4–5%-át, és a jelenlegi trendek alapján ez az arány néhány éven belül jelentősen emelkedhet. A hatékony hőtárolás így nagy szerepet játszhat az energiaellátás fenntartható biztosításában.
A HeatVentors technológiája nemcsak az energiafogyasztás csökkentéséhez járul hozzá, de a hűtési és fűtési rendszerek élettartamát is növeli, továbbá új beruházások esetén mérsékli az infrastruktúra kiépítésének költségeit. A megoldás alapját nem mérgező, növényi olaj alapú, fázisváltó anyagok képezik, amelyek több mint 10 000 cikluson keresztül használhatók, napi igénybevétel mellett is több mint 25 éves élettartammal. A rendszer hatékonyságát saját fejlesztésű hőcserélő és vezérlési logika biztosítja.
A megújuló energiaforrásokra és decentralizált rendszerekre épülő jövőben a HeatVentors fejlesztése fontos szereplő lehet az energetikai infrastruktúra zöldítésében – különösen ott, ahol a hűtési igények kritikus jelentőségűek.
Energiahatékonyság kiszámíthatóan
„Az általunk kifejlesztett technológia kiszámíthatóvá és hatékonnyá teszi az energiaellátást az energia adott hőmérsékleten való tárolásával. Napi 1-2% energiaveszteség mellett átlagosan 25%-os energiamegtakarítás érhető el vele évente. Az adatközpontok üzemeltetői számára külön előny, hogy a hűtési rendszer meghibásodása esetén is tudják a megfelelő hőmérséklet biztosítani a tárolók megőrizve a működés biztonságát. A fenti előnyök révén a hőakkumulátor beruházás költsége rövid idő belül, akár 3–5 év alatt megtérül.”
– mondta el Kakas József, a HeatVentors ügyvezető igazgatója.
A szakember hozzátette, hogy jelenleg a világon már 60 tárolójuk működik többek közt Ománban, Lisszabonban, Lyonban, de Magyarországon a Sopron Hotel és az E.ON Energiatermelő Kft. is elégedett ügyfelük. Mindez az eredményeiken is meglátszik. Az elmúlt két év alatt háromszorosára növelték az árbevételüket és a fejlesztésükkel tavaly bekerültek az ország legjobb zöld projektjei közé, aminek köszönhetően a HeatVentors elnyerte a 2024-es Portfolio Green Award-ot is.
Nyitó fotó: HeatVentors
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol az energiahatékonyság témaköréről!
https://www.facebook.com/greenponthu
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!