Búbos banka: íme az egyik legvagányabb küllemű madarunk

Búbos banka

Búbos banka: mostanság gyakran hallhatjuk hazánk egyik legkülönlegesebb külsejű madarának jellegzetes hangját, amelyet nemcsak énekéről, hanem élénk színéről és rendhagyó fejdíszéről is könnyen felismerhetünk. Cikkünkben most tehát a búbos bankát mutatjuk be.

Búbos banka, a színpompás punk

A búbos banka rigónál kissé nagyobb méretű madár, testhossza 25-29 centiméter, szárnyfesztávolsága 44-48 centiméter, súlya 45-87 gramm. Tollazata feltűnő: alapszíne rozsdavörös, háta, farka és szárnya fekete, melyeken fehér harántsávok húzódnak.

Különös ismertetőjegye a fején található sugarasan felmereszthető, tarka tollbóbita, mely nyugalmi állapotban a tarkóra simul. Csőre hosszú, vékony és hajlott, mellyel a talaj felszínén és felső rétegében kutatja a táplálékát.

Fotó: Canva

A búbos banka latinul: Upupa epops

Latinul igen hangzatos a neve, utalva ezzel a messzire elhallatszó up-up-up énekére. Ám a magyar népnyelv ennél jóval többféleképpen hívja, melyek közül nem mindegyik olyan kedvesen hangzó, mint a búbos banka. A sáros banka, babuka, daduk, dudoga vagy a szurtos dudu még csak hagyján, ám a büdös banka, büdös dod, ganajmadár valamint a fostos bugybóka már sokat elmond egyik különös viselkedéséről.

Vegyi fegyvert vet be

Ugyanis a búbos banka tojó és fiókák fartőmirigye egy igen büdös váladékot termel, melynek segítségével különös védekezési stratégiát alkalmaznak veszély esetén: ezt a bűzös váladékot spriccelik a támadójuk felé – mely azonban célt tévesztve gyakran az odúban landol, így a költőüreg és a madár sem lesz kellemes illatú.

Fotó: Canva

Antibiotikum a tojáshéjon

Még egy érdekesség, hogy a tojó a fartőmirigy váladékával már a kikelés előtt bekenegeti a tojásokat, melynek héja a többi madártojástól eltérően nem sima, hanem apró kis mélyedésekkel tarkított, ami segíti a tapadást. A tojásokra kent váladék Enterococcus baktériumokat tartalmaz, melyek olyan antibiotikumokat termelnek, amik védelmet nyújtanak a káros baktériumok ellen, így elősegítve a sikeres kelést.

Életmódja, szaporodása

Igen hasznos madár, ugyanis hosszú csőrével hatékonyan szedegeti össze a földről a különböző rovarokból (sáska, cserebogár, lótetű. tücsök stb.), lárvákból, pajorokból és kukacokból álló táplálékát.

Fotó: Canva

Fészekrakáshoz előszeretettel foglalja el például a harkályok vájta ódúkat, de korhadt fák üregeiben, kőrakásokban, üregekben, de még a talajszinten is költhet. Évente egyszer költ, általában 5-10 tojást rak, melyeken kizárólag a tojó kotlik, a fiókák etetésében azonban már mindkét szül részt vesz.

Itt találkozhatunk búbos bankával

Hazánkban tavasztól őszig van jelen a faj (télire a transzszaharai területekre vonul), és a sűrű, zárt erdőket kivéve mindenhol megtalálható, ám legjobban a mozaikos mezőgazdasági területeket, gyümölcsösöket, szőlőket, ligeterdőket kedveli. Falvakban, kisebb településeken is megjelenik, sokszor a melléképületek kisebb üregeiben költ. Ha segíteni szeretnénk a költését, D-típusú odút helyezhetünk ki számára.

Kiemelt kép: Canva

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol a búbos banka madarakról!

https://www.facebook.com/greenponthu

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

 

Kapcsolódó