Giga áramszünet – lehet, hogy köze van a globális felmelegedéshez?

áramszünet
Április 28-án hatalmas áramszünet sújtotta Spanyolországot és Portugáliát, amely az egész Ibériai-félszigeten és Franciaország egyes részein is áramkimaradást okozott, milliókat hagyva sötétben.

A leállás miatt megállt a közlekedés, evakuálni kellett a madridi metrót, a forgalmi lámpák nem működtek, repülőterek és kórházak kényszerültek vészüzemmódra, és az internet- és telefonhálózatok is akadoztak. A portugál és a spanyol kormány is válságtanácskozást tartott, a spanyol belügyminisztérium nemzeti veszélyhelyzetet hirdetett ki.

Mi okozhatta az áramszünetet?

Hogy pontosan mi okozhatta a villamos hálózat összeomlását, azt még vizsgálják. Felmerült a kibertámadás lehetősége is, de a portugál hálózatkezelő szerint az a legvalószínűbb, hogy egy „ritka légköri jelenség” okozta az elektromos hálózatban az „anomális oszcillációkat”, amelyek a rendszer szinkronizációs zavaraihoz vezettek, így láncreakcióként omlott össze a hálózat.

Az időjárási jelenség, amely az áramkimaradást előidézte, összefügghet a globális klímaváltozás okozta szélsőséges időjárási hatásokkal, például a hőmérséklet-ingadozásokkal, amelyek befolyásolják a nagyfeszültségű vezetékek működését.

Az áramszünet hatalmas területet érintett. Fotó: X
Az áramszünet hatalmas területet érintett. Fotó: X

De mi is történt pontosan?

Az említett ritka légköri jelenség, az úgynevezett „indukált légköri vibráció” (induced atmospheric vibration) lehetett. Ez akkor fordul elő, amikor a légköri viszonyok – például hirtelen hőmérséklet-ingadozás, erős szél vagy párás, meleg levegő – olyan rezgéseket keltenek a nagyfeszültségű távvezetékeken, amelyek befolyásolhatják a hálózat működését. Mindez az alábbi folyamatot indíthatja el:

  • A légköri rezgések miatt a vezetékek fizikailag kilenghetnek („gallopálhatnak”), vagyis láthatóan lengenek, ami akár szerkezeti károkat is okozhat.
  • Ennél is veszélyesebb, ha az ionizált levegő és a vezeték kölcsönhatása miatt a hálózaton belül frekvenciaeltérések keletkeznek.
  • Ha ezek a frekvenciaeltérések túl nagyok, a villamosenergia-rendszer automatikusan lekapcsolja magát, hogy megvédje a berendezéseket és elkerülje a még nagyobb károkat.

Egyes szakértők szerint ez a jelenség hasonló hatással lehet, mint egy napkitörés vagy geomágneses vihar: zavarokat okozhat az elektromos áramlásban, ami a hálózat szinkronizációs hibájához, majd összeomláshoz vezethet.

A Franciaország és Spanyolország közötti összeköttetésen keletkezett hiba miatt a spanyol rendszer levált az európai hálózatról, így önállóan kellett volna egyensúlyban maradnia, de ez nem sikerült.

A rendszer automatikus védelmi mechanizmusai ugyan működésbe léptek, de a hirtelen fellépő egyensúlyhiányt nem tudták kezelni, ezért az egész félszigeten leállt az áramellátás.

A teljes helyreállítás hosszú időt vehet igénybe, de a spanyol áramcég szerint az áramszolgáltatás április 29-én reggelre 99 százalékban helyreállt. Az esemény rávilágított az európai energiarendszerek sebezhetőségére és a klímaváltozás okozta kihívásokra a villamosenergia-ellátásban.

Forrás: MTI, Telex
Nyitókép: Pexels

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó