Veszélyben a madarak – költési időszakban vágják ki alóluk a fákat!?

madarak
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a közeledő Madarak és Fák Napja alkalmából is felhívja a figyelmet arra, hogy a szaporodási időszakban végzett fa- és bokroskivágások súlyos természetvédelmi kockázatot jelentenek.

A tavasz és a kora nyár a madarak mellett más állatcsoportok és a növények számára is fontos szaporodási időszak, ezért az ilyenkor végzett bokor- és fakivágások nemcsak igazolhatatlanok, de ellentétesek a természetvédelmi, az állatvédelmi és az erdőtörvényben foglaltakkal is. Pedig az ilyen természetpusztító gyakorlatnak több alternatívája is lenne – hívja fel a figyelmet az MME.

A legjobb megoldás, ami ráadásul szinte minden esetben megvalósítható, hogy a munkákra a téli, nyugalmi időszakban kerüljön sor.

Különösen a települési famatuzsálemek esetén pedig a visszavágás, a magas törzsmeghagyásos kivágás vagy az emlékmű jellegű megőrzés is ott van a lehetőségek között.

Éppen ezért rendkívül fontos az alulról jövő lakossági aktivitás, hogy az ilyen pusztítással szembesülve az emberek értesítsék a hatóságokat. Ennek menete az internetnek is köszönhetően rendkívül gyors és egyszerű:

  1. Bizonyító fotók készítése okostelefonnal.
  2. Néhány soros tájékoztató e-mail küldése a helyszín, időpont, cselekmény leírásával a megyei kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályának, ennek hiányában a hivatal központi címére.
A fakivágás lehet indokolt, de csakis költési időszakon kívül. Fotó: MME - Orbán Zoltán
A fakivágás lehet indokolt, de csakis költési időszakon kívül. Fotó: MME – Orbán Zoltán

Költési időszakban miért rossz?

A bokros, fás élőhelyekhez kötődő énekesmadaraink költési szezonja már márciusban megindul a fészeképítéssel, a tojások kiköltése és a fiókanevelés pedig április második felétől június elejéig tart. Ezt követően számos fajnak másodköltése is van június-júliusban. Természetesen a tavasz és a kora nyár más állatcsoportok és a növények számára is fontos szaporodási, virágzási időszak.

Éppen azért az ilyenkor végzett, különösen a nagy kiterjedésű bokor- és fakivágások,valamint a kísérő munkálatok, például a faanyag kihordása, minden esetben és

biztosra vehetően védett és fokozottan védett állat- és növényfajok tömeges elhullását, sérülését okozza, továbbá az élőhelyüket is károsítja.

Éppen ezért az ilyenkor végzett, különösen a nagy kiterjedésű bokor- és fakivágások,valamint a kísérő munkálatok, például a faanyag kihordása és a terület illegális felgyújtása minden esetben és biztosra vehetően védett és fokozottan védett állat- és növényfajok tömeges elhullását, sérülését okozza, továbbá az élőhelyüket is károsítja.

Ez pedig ellentétes a természetvédelmi, az állatvédelmi és az erdőtörvényben, valamint a fás szárú növények védelmét szabályozó kormányrendeletben foglaltakkal is.

Csak akkor lehet változás, ha közösen teszünk ezért!

Az MME 2018 júniusában indította el ezt a kampányát a rossz fa- és bokroskivágási szokások felszámolásáért. Évente két-három alkalommal adnak ki sajtóközleményt és kommunikálnak az interneten kiemelten a témáról – novemberben és január végén arra hívják fel a figyelmet, hogy ilyenkor kellene elvégezni a tervezhető zöldfelületi munkákat, április-májusban pedig arra, hogy ez akkortól káros.

A rengeteg lakossági jelzés hatására például Budapesten a FŐKERT 2020. májusában bejelentette, hogy változtat az eddigi gallyazási gyakorlatán. Hasonló társadalmi szintű változást sikerült elérni a fecskefészkek költési időszakban történő leverése és a vízimadarak etetése kapcsán is.

Forrás és további részletek: MME
Nyitókép: Pixabay

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó