A klímaváltozás miatt ezt az 5 dolgot biztosan el kell szenvednünk!
A klímaváltozás belép a mindennapjainkba: a következő évtizedekben egyre több területen óriási kihívások elé állít minket. Nézzünk 5 dolgot, amelyekre kiváltképp fel kell készülnünk.
1. Klímaváltozás: ami mindenkinek fájni fog, a drága élelem
Az élelmiszerárak ugrása az egyik legközvetlenebbül érezhető probléma, amelyet a klímaváltozás már most is okoz. Az elmúlt két évtizedben az élelmiszerek ára globálisan, évente átlagosan 2,6%-kal nőtt, de ez a növekedés az elmúlt években jelentősen felgyorsult. Különösen 2021-22 óta vált egyértelművé, hogy ez a tendencia nem csupán folytatódik, hanem várhatóan még súlyosbodik is. A drágulás egyik fő oka az egyre gyakoribb és szélsőségesebb időjárási jelenségek – például aszályok és áradások –, amelyek drámai mértékben csökkentik a mezőgazdasági terméshozamokat, ezzel tovább emelve az árakat.
2024-ben a globális élelmiszerárak jelentős ingadozásokat mutattak. Az év elején csökkenés volt tapasztalható; januárban a nemzetközi élelmiszer-nyersanyagárak irányadó átfogó árindexe immár a hatodik egymást követő hónapban esett, és 118,0 pontra, 2021 februárja óta a legalacsonyabb szintre süllyedt.
Azonban az év második felében az árak ismét emelkedni kezdtek. Szeptemberben, 13 hónapja a legnagyobb egyhavi emelkedéssel nőttek a globális élelmiszerárak, elsősorban a cukor drágulása miatt. Idén októberben a globális élelmiszerárak elérték a legmagasabb szintet, különösen a növényi olajok drágultak havi összevetésben.
Példák az élelmiszerválságra
Már itthon is szembesülhettünk az ilyen hatásokkal. Két éve, 2022-ben, majd ismét tavaly is, a spanyolországi aszály miatt jelentősen megdrágult és részben hiánycikké vált a narancs. Hasonló példát láttunk korábban Brazíliában, ahol a 2013-2014-es aszály az Arabica kávé árának megduplázódásához vezetett. Az ENSZ és számos tanulmány rámutat, hogy a klímaváltozás miatt az élelmiszerárak nemcsak gyakrabban ingadoznak, hanem hosszú távon folyamatosan emelkednek, mivel az időjárási szélsőségek egyre gyakoribbak és kiszámíthatatlanabbak.
Klímaváltozás és a migráció: tömegek indulhatnak útnak
A klímaváltozás által érintett területeken élő közösségek számára az otthonaik elhagyása gyakran az egyetlen túlélési lehetőség. Az ENSZ előrejelzése szerint 2050-re akár 200 millió ember is kénytelen lehet elhagyni lakhelyét a klímaváltozás okozta krízisek – például aszály, tengerszint-emelkedés vagy természeti katasztrófák – miatt.
Ez a migrációs hullám különösen a szegényebb országokat érinti, ahol a lakosság már most is rendkívül kiszolgáltatott helyzetben van. A Világbank egy 2022-es jelentésében arra figyelmeztetett, hogy az ilyen mértékű migráció nemcsak gazdasági, hanem komoly társadalmi feszültségeket is eredményezhet, különösen azokban a régiókban, ahol az erőforrások eleve szűkösek.
Az aszályok és vízhiány hatásai
Az aszályok gyakoribbá és pusztítóbbá válnak, ahogy a klímaváltozás hatása egyre erősödik. A Világbank legutóbbi jelentése szerint az elmúlt öt évtizedben a „szárazság-sokkok” gyakorisága bizonyos régiókban 233%-kal nőtt.
Ez a mezőgazdaságot különösen érzékenyen érinti, hiszen a vízhiány miatt csökken a terméshozam, ami újabb áremelkedéseket eredményez az élelmiszerpiacon. Egy másik tanulmány szerint az aszály nemcsak az agrárszektor növekedését fékezi, hanem jelentős hatást gyakorol az alacsony jövedelmű országok lakosainak életkörülményeire is, ahol a mezőgazdaság alapvető szerepet játszik a megélhetésben.
A járványok terjedése: a klímaváltozás közvetett hatásai
A klímaváltozás következtében a betegségeket terjesztő rovarok olyan területeken is megjelenhetnek, ahol korábban nem voltak jelen. Az Earth Institute kutatása szerint például az Aedes aegypti szúnyog – amely olyan betegségeket hordoz, mint a dengue-láz és a sárgaláz – az Egyesült Államok északi régióiba is eljutott, sőt, Európában is egyre gyakoribbá válik.
A melegedő éghajlat kedvez a trópusi rovarok túlélésének és szaporodásának, ezzel növelve a járványok kitörésének valószínűségét. Az olyan betegségek, mint a malária vagy a dengue-láz, olyan helyeken is felbukkanhatnak, ahol korábban nem jelentettek problémát.
Extrém időjárási események: viharok, árvizek és gazdasági károk
Az éghajlatváltozás miatt az extrém időjárási jelenségek – például heves viharok és árvizek – egyre gyakoribbá és erőteljesebbé válnak. Az ilyen események nemcsak hatalmas anyagi károkat okoznak, hanem súlyosan érintik a mezőgazdaságot és az infrastruktúrát is.
Az árvizek gyakran elöntik a termőföldeket, megsemmisítve a termést, ami tovább növeli az élelmiszerárakat. Az FAO adatai szerint az éghajlatváltozással összefüggő természeti katasztrófák évente több milliárd dollárnyi kárt okoznak a mezőgazdaságban, különösen a fejlődő országokban, ahol a gazdaság nagymértékben függ a termeléstől – írta egy korábbi tudományos cikkében a Springer Link.
De elég, ha csak a 2022 augusztus-szeptemberi hatalmas pakisztáni áradásokat felidézzük, vagy a közelmúlt hőhullámaira, hurrikánjaira, vagy a nagy őszi kelet-közép-európai áradásra gondolunk, amikkel a Green.hu portálon is foglalkoztunk, és pontosan értjük, miről is van szó…
*
KAPCSOLÓDÓ CIKK és Green.hu PODCAST adás az alábbi címsorra, vagy lentebb kattintva érhető el:
Gelencsér András lesújtó véleménye a fenntarthatóságról – Green.hu exkluzív podcast
Idézet a Green.hu fenti podcastjából:
„Nem is az a gond, hogy el vagyunk késve, hanem az, hogy rossz irányba megyünk. A jelenlegi irány egyszerűen értelmezhetetlen. Ha megnézzük a párizsi klímaegyezményt, amely az üvegházhatású gázok kibocsátásának a korlátozásáról szól, akkor azt látjuk a valóságban, hogy ezek nem valósulnak meg, sőt, folyamatosan nő a kibocsátás”
*
Mi vár ránk?
A klímaváltozás hatásai már most is drámaiak, de a jövőben még inkább átalakítják mindennapi életünket és a globális gazdaságot. Képzeljük el, hogy
az élelmiszerárak az egekbe szöknek, mert az extrém időjárás tönkreteszi a termést.
a változások milliókat kényszerítenek arra, hogy elhagyják otthonaikat,
ezzel új konfliktusokat, akár háborúkat, és belső társadalmi feszültségeket, esetleg polgárháborúkat generálva.
az aszályok miatt vízhiánnyal küzdő közösségek kénytelenek lesznek újjászervezni életüket,
közben a járványok újabb és újabb hullámai terjednek a felmelegedő világban.
az árvizek és viharok pusztítása pedig mindennapos kihívássá válik, súlyosbítva az előbbi hatásokat…
Ezek nem egy távoli, képzeletbeli sci-fi forgatókönyv jelenetei, hanem a következő évtizedek várható realitásai. Az, hogy hogyan reagálunk ezekre a kihívásokra, alapvetően meghatározza majd, képesek leszünk-e fenntartani civilizációnkat és élhetővé tenni bolygónkat a jövő generációi számára.
Az előrejelzések szerint biztosra vehető, hogy a klímaváltozás által érintett területek nagysága, valamint az ott élő emberek száma drámai ütemben fog növekedni. Ezért az azonnali intézkedések mellet az alapos felkészülés is iszonyatosan fontos, ha biztosítani szeretnénk a minőségi életünket, hosszabb távon pedig a fajunk túlélését.
Nyitó fotó: Unsplash
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!