Íme a világ 10 legfenntarthatóbb egyeteme – van köztük hazai?
A világ legfenntarthatóbb egyetemei közé tartozik példul a neves Stanford Egyetem és a Kaliforniai Egyetem. Egy friss rangsor szerint ugyanis az alábbi 10 neves egyetem képes kutatási központjai révén igazán odahatni a nemzetközi innovációra és a fenntarthatósági gyakorlatok megváltoztatására.
A Sustainability (Fenntarthatóság) Magazin még a nyáron bemutatta a 10 legfenntarthatóbb egyetemet tartalmazó globális rangsorát. Az persze ritka, hogy hazai diák ilyen helyeken tanulhat, de azért érdemes végigböngészni a rangsort. Tanulságos.
A szerző előre bocsájtja, hogy ma már a fenntarthatóság terén a friss diákok is egyre többet várnak el ezektől a régi, nagy nevű intézményektől, mielőtt „fizető ügyfelekké” válnának. Azaz mielőtt a felsőoktatás segítheti őket a fenntartható életmód és karrierút megtalálásában.
A 10. legfenntarthatóbb: Queenslandi Egyetem (UQ) – Ausztrália
A Queenslandi Egyetem jó helyezését az indokolja, hogy az intézmény kiemelt figyelmet fordít a fenntarthatóságra olyan programokkal, amelyek a megújuló energiára, a biodiverzitás megőrzésére, a fenntartható fejlődésre és a klímaváltozás kutatására összpontosítanak, valamint zöld építési szabványokat is alkalmaznak.
A fenntarthatósági stratégiájukat az Egyesült Nemzetek 17 Fenntartható Fejlődési Célja (SDG, Sustainable Development Goals) alapján alakították ki, ami most az UQ fenntartható tevékenységeinek alapját képezi.
„Történelmi pillanatban vagyunk, amikor döntéseink véleményem szerint meghatározzák az emberiség jövőbeli jólétét, és le kell végre számolni azzal az illúzióval, hogy az egyéni cselekedetek nem számítanak”
– mondja Aidan Byrne, az UQ prorektora.
„A társadalom nagyrészt a kis tettek kumulatív hatására épül. Ez azt is jelenti, hogy a klímaváltozás kapcsán mindannyian osztozunk a felelősségben és a következményekben, ezért mindannyiunknak kötelessége, hogy megtegyük a magunk részét” – zárja gondolatait Byrne professzor.
A 9. legfenntarthatóbb: Kaliforniai Egyetem, Los Angeles (UCLA) – USA
A UCLA a Sustainability Magazin értékelése szerint elkötelezett a fenntarthatóság mellett olyan kezdeményezésekkel, mint a hulladékcsökkentés, vízmegőrzés, megújuló energia projektek, fenntartható élelmiszer-rendszerek, és a környezettudományi és politikai kutatóközpontok.
Fenntarthatósági munkája évtizedekre nyúlik vissza: az UCLA-n még az 1990-es években alapították a Környezet és Fenntarthatóság Intézetet, 2004-ben a Fenntarthatósági Bizottságot, majd 2013-ban pedig a Sustainable LA Grand Challenge kezdeményezést.
Az UCLA küldetése olyan kultúrát teremteni, amelyben minden dolgozó, páciens és közösségi tag elkötelezett bolygónk egészségének javítása iránt. „Elkötelezettek vagyunk a fenntarthatósági tudatosság előmozdítása mellett az oktatás, kutatás, működés és közösségi partnerségek révén” – áll a fenntarthatósági mottójukban.
8. Amszterdami Egyetem (UvA) – Hollandia
Az Amszterdami Egyetem elkötelezett a fenntarthatóság mellett minden campusán, zöld építési szabványokat alkalmazva, csökkentve a szén-dioxid kibocsátást, népszerűsítve a fenntartható közlekedést és beépítve a fenntarthatóságot az akadémiai programokba.
Az UvA célkitűzése, hogy öt éven belül 25%-kal csökkentse karbonlábnyomát, és a fenntarthatóságot beépítse kutatásaiba, oktatásába és a napi működésébe is.
Az UvA tíz éve működik együtt a Vattenfall energiabeszállítóval, 2022 januárjától kezdődően. A céget egyetemi tudással, tapasztalattal segítik abban, hogy évi 53 GWh holland szélerőművi energiát biztosítson.
Azt akarták, hogy az energia Amsterdamhoz közelről származzon, mert így elősegíthetik az energiaátmenetet és a tudásfejlesztést Hollandiában. A nagyvárosi régióból származó energia kezdeti követelményként merült fel, de ez nem bizonyult megvalósíthatónak, így maradt a közeli tenger szél-kapacitása – mondja Rowan Boeters, az UvA és HvA fenntarthatósági programmenedzsere.
7. Kaliforniai Egyetem, Santa Barbara (UCSB) – USA
Az UCSB fenntarthatósági célkitűzéseit közvetlenül kezeli, kampuszát élő laboratóriumként használva arra, hogy az intézmény folyamatosan egyre fenntarthatóbbá váljon.
Az UCSB-t elsősorban fenntarthatósági gyakorlataiért ismerik el a környezetvédelmi ágazatban, projektjei között szerepelnek a megújuló energia, vízmegőrzési erőfeszítések, LEED-minősített (kis energiafelhasználású) épületek, továbbá a hallgatók által vezetett környezettudatos kezdeményezések.
Az akadémiai fókusz részeként az UCSB tanszékeinek 50%-a legalább egy fenntarthatósággal kapcsolatos kurzust kínál, és 47%-ának van legalább egy kutatója, aki a fenntarthatóság területén dolgozik. Az 1990-es alapszinthez képest pedig 60%-kal csökkentették teljes kibocsátásukat, annak ellenére, hogy a hallgatók száma jelentősen nőtt.
Az UCSB kampuszán több mint 6,2 megawattnyi napenergia termelő panel található, amely az UCSB elektromos igényének körülbelül 15%-át fedezi. A campus fennmaradó elektromos igényét a UC Clean Power Program keretében beszerzett, szén-dioxid-mentes áram biztosítja.
6. ETH Zürich – Svájc
Az ETH Zürich kiemelten kezeli a fenntarthatóságot kutatási projektek, energiatakarékos infrastruktúra, hulladékgazdálkodási programok és ipari, valamint kormányzati együttműködések révén, amelyek a környezeti problémák megoldására összpontosítanak.
Az egyetem jelenleg az ETH Net Zero fenntarthatósági stratégia céljain dolgozik, amely 2024-2030 közötti időszakra szolgál útitervként. Ez a stratégia hangsúlyozza az egyetem közös fellépésének fontosságát, legyen szó diákokról, akadémikusokról vagy adminisztratív dolgozókról.
„Ahhoz, hogy az egyetemet klímasemleges szervezetté alakítsuk, minden ETH-tag elkötelezettségére szükség van” – mondja Claudia Zingerli, az ETH Fenntarthatósági Részlegének vezetője. „Közösen azon dolgozunk, hogy jelentősen csökkentsük az ETH üvegházhatású gáz kibocsátását 2030-ra.”
5. Brit Columbia Egyetem (UBC) – Kanada
A rangsor szerzői szerint a UBC vezető szerepet tölt be a fenntarthatóság terén olyan kezdeményezésekkel, mint a fenntartható közlekedés, nulla hulladék politika, zöld építési szabványok és környezeti kihívásokra összpontosító interdiszciplináris kutatóközpontok.
Az UBC energia-megtakarítási projektjei eddig évente több mint 13 gigawattórával csökkentették a villamosenergia-felhasználást. Emellett 2011 óta 143 000 gigajoule (GJ) földgázt takarítottak meg, ami megegyezik azzal, mintha a hatalmas egyetemet 2,5 hétre bezárták volna, emellett 1600 autót kivontak volna a forgalomból.
Az UBC Fenntarthatósági Központ az egyetem fenntarthatósági eredményeire épít. A Központ „inspirálja az embereket, hogy cselekedjenek a bolygó legsürgetőbb kihívásaiért”. E célok érdekében különféle programokat kínál, fenntarthatósági-, és klíma kurzusokat tart, valamint kifejlesztette a neves Catalyst programot, amely a UBC közösség fenntarthatósági tudását gyűjti, fókuszálja egybe.
4. Koppenhágai Egyetem (UCPH) – Dánia
A közismerten fenntartható városban található Koppenhágai Egyetem eleve fókuszáltan közelít a témákhoz: a klímaadaptációra, zöld közlekedésre, biodiverzitás megőrzésére és fenntartható mezőgazdaságra összpontosítanak kurzusaikkal.
Az egyetem szerint belső és külső felelősséget is vállalnak a fenntartható fejlődés támogatásáért az alábbi alapelvek alapján:
- felkészíti a diákokat a jövő problémáinak megoldására,
- prioritásként kezeli a társadalom fenntartható fejlődéséhez hozzájáruló kutatásokat,
- támogatja a külső elköteleződést és kommunikálja a kutatók eredményeit a világ javára;
- továbbá: a UCPH az élen jár – példát mutatva cselekedeteivel.
3. Cambridge-i Egyetem – Egyesült Királyság
Számos fenntarthatósági kurzust kínálva a Cambridge-i Egyetem azon dolgozik, hogy a fenntarthatóság terén (is) vezető szerepet töltsön be.
A Cambridge-i Egyetem elkötelezett a folyamatos környezettudatosság mellett, az egyetem célja, hogy 2048-ra nullára csökkentse az energiafelhasználásból származó szén-dioxid kibocsátását, és ezen belül: 2030-ra 75%-kal csökkentse a kibocsátását a 2015-ös bázisévhez képest.
A Cambridge-i Egyetem ezen túlmenően számos szövetség és csoport tagja, amelyek támogatják környezeti fenntarthatósági célkitűzéseiket, például: U7+ Egyetemek Szövetsége; Nemzetközi Kutatóegyetemek Szövetsége (IARU); és a Globális Egyetemi Szövetség a Klímáért szervezeteknek is tagja.
2. Kaliforniai Egyetem, Berkeley (UC Berkeley) – USA
A UC Berkeley híres fenntarthatósági erőfeszítéseiről, beleértve a zöld építési projekteket, hulladékgazdákodási programokat, megújuló energia kezdeményezéseket és a kifejezetten a környezeti tanulmányokra összpontosító kutatóközpontokat.
Az egyetem célja, hogy 2025-re karbonsemlegessé váljon az épületek és az egyetemi járműflotta energiafelhasználásában. Továbbá 2050-re a közlekedés és egyéb források tekintetében is, amihez jelentős klímaberuházásokra és kulturális változásokra lesz szükség.
Carol T. Christ, a Kaliforniai Egyetem, Berkeley rektora szerint egy fenntartható és környezetileg ellenálló intézmény létrehozása széleskörű elkötelezettséget, új forrásokat és kreatív akaratot igényel. A rektor szerint „mindenkinek szerepe van abban, hogy vezesse és javítsa helyi és globális közösségünk fenntarthatóságát. Együtt továbbra is elkötelezettséget mutatunk a fenntarthatóság iránt most és a jövő évtizedeiben.”
Az első helyezett: a legfenntarthatóbb – a Stanford Egyetem – USA
Az első helyezett Stanford Egyetem igen átfogó fenntarthatósági programokat folytat, amelyek az energiahatékonyságra, megújuló energiára, hulladékcsökkentésre és vízmegőrzésre összpontosítanak. A „Sustainable Stanford” stratégia keretében az egyetem népszerűsíti a fenntartható gyakorlatokat a kampuszon és a kutatási kezdeményezésekben is.
„A Fenntarthatósági Iroda egyik kulcsfontosságú mérföldköve az volt, hogy új hulladékszerződést kötött régi partnerével és családi vállalkozásával, a Peninsula Sanitary Service Inc.-vel (PSSI), amely több előnyt és új szolgáltatásokat biztosít a 2030-ra kitűzött „nulla hulladék” cél eléréséhez.
„A ‘nulla hulladékot termelő kampusz’ cél felé történő nagyobb lépések érdekében növeltük a három fő hulladékáramlás (az újrahasznosítás, a komposztálás és a hulladéklerakás) kényelmét és hozzáférhetőségét a kampusz több mint felén, és három munkacsoportot indítottunk a rendezvények-programok, a kávézók és a takarítási szolgáltatások ellenőrzésére.
A hulladékkal kapcsolatos további sikerek között szerepel a Cardinal Clean tisztítási gyakorlat bevezetése minden egyetemi lakókomplexumban, amely biztosítja, hogy az ingyenes, sokoldalú zöldtisztítási megoldás széles körben elérhető legyen.
A Cardinal Clean emellett elnyerte a CRRA 2023-as Kiemelkedő Hulladékmegelőzési Díját (Outstanding Waste Prevention Award) – osztotta meg e büszkeségét Kristin Parineh, a Fenntarthatósági Iroda igazgatója az egyetem 2022-23-as fenntarthatósági eredményeit taglalva.
Az anyag forrása és további érdekességek (angol nyelven):
https://sustainabilitymag.com/top10/top-10-sustainable-universities
Fotó: Unsplash free (James H. Clark Center at Stanford University)
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témáról!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!