Zöldenergia: hogyan segíthet a megújuló energia otthonában?
Zöldenergia: egy átlagos, nem is sok áramot fogyasztó magyar háztartás évente akár 150-200 ezer forintot is megspórolhat napelemekkel. Sőt, ha elektromos autóját is napenergiával tölti, akkor további 300-500 ezer forintot spórolhat. Mi több: a kisebb nyaralók számára is elérhető a napenergia. Kis hozzáértéssel és barkácsolással akár már 150-200 ezer forintból kiépíthető egy pici szigetüzemű napelemes rendszer, amely tiszta és ingyenes energiát biztosít.
Tudta, hogy a zöldenergia olcsó is lehet? Egy átlagos magyar háztartás havi villanyszámlája gyakran meghaladja a 10-15 ezer forintot. Ez éves szinten akár 120-180 ezer forintos kiadást is jelenthet. A napenergia használatával azonban jelentős megtakarítást érhet el: a jól megtervezett napelemes rendszer a háztartás teljes áramfogyasztását fedezheti, így ezt az összeget akár teljesen saját tárcájában tarthatja. A befektetés ugyan magasabb kezdeti költséget igényel, de hosszú távon nem csak a környezetnek jó, hanem meg is térül. Különösen a ma elérhető támogatások miatt.
Ráadásul a zöldenergia relatíve olcsó bajnokai, a napelemek akár 25-30 évig is működnek, miközben az éves energiatermelés folyamatosan csökkenti a rezsiköltségeket.
A zöldenergia, azaz a napelemes rendszerek még jobbak lehetnek, ha az otthoni energiaigény magasabb, például elektromos a főzés, a melegvíz készítés vagy éppen a hűtés-fűtés, elektromos autó töltése vagy más, nagy árammal működő háztartási gépek, például szárítógép, klíma, vagy éppen nagyobb hobbi műhely esetén.
Városi élet és a zöldenergia
A napelemes rendszerek nem csak a családi házak kiváltsága. Egyre több városi társasház dönt közös napelemrendszerek telepítése mellett, ami közösségi beruházásként működik. A lakók így közösen fektetnek be a napelemekbe, és az így megtermelt energiát közösen használják fel. Gondoljon csak egy nagyvárosi lakosra, aki elektromos autóval közlekedik.
*
Olvassa el kapcoslódó cikkünket is:
https://green.hu/cikkek/ezer-kilometeres-eauto-akku-mar-nincs-messze/
*
Mivel a városban kevesebb a lehetőség saját napelemrendszer kiépítésére, a lakóközösségi napelemes rendszer kiváló megoldás lehet. Az így megtermelt energiával is tölthetné a lakóközösség akár minden tagja elektromos autóját, ezzel tovább csökkentve az üzemeltetési költségeket és a környezeti terhelést. Emellett az utcai töltőállomások is egyre elterjedtebbek a városokban, és bár ezek költségei magasabbak, mint az otthoni töltés, de valamivel még így is olcsóbb az utazás, mint fosszilis üzemanyaggal, és ne felejtsük el: az e-autók üzemeltetésük során zéró károsanyag-kibocsátást eredményeznek, nem szennyezik a városi levegőt, mint a hagyományos autók.
Napelem nyaralóban, kis költségvetésből – zöldenergia havidíj nélkül
Nem csak az állandó lakóházakban hasznos a napenergia. Képzelje el, hogy van egy kis nyaralója, ahová csak időnként látogat el. Egy kisebb, szigetüzemű napelemes rendszer már 100-200 ezer forintból kiépíthető, és elegendő energiát biztosíthat a nyaralóban lévő alapvető eszközök, például a világítás vagy a hűtőszekrény működtetéséhez. Ezek a rendszerek általában 12, 24 vagy 48 voltos akkumulátorokkal működnek, és egy inverter segítségével akár 220V-os feszültséget is biztosíthatnak.
A rendszer képes eltárolni a nap folyamán megtermelt energiát, így akkor is használhatja az áramot, amikor a nap már nem süt. Bár az ilyen rendszerek összeszerelése bizonyos mértékű műszaki tudást igényel, és figyelni kell a biztonságra (például a tűzveszély megelőzésére), hatékony és olcsó megoldást kínálnak az időszakos áramellátásra. És bár a rendszer nincs ingyen és igényelhet némi karbantartást, de a villanyszámlát a nyaralóban végleg elfelejtheti!
Napelemek és elektromos autók töltése
Ha az autóját otthon, napenergiával tölti, azzal jelentősen csökkentheti az üzemeltetési költségeket. Tegyük fel, hogy egy elektromos autó átlagosan 15 kWh energiát fogyaszt 100 km megtételéhez. Ha otthon napelemekkel tölti az autót, és az áramdíja 70 Ft/kWh, akkor 100 km megtétele mindössze 1050 Ft-ba kerülne. Ezzel szemben egy hasonló tudású benzines autó ugyanilyen távra több mint két-háromszoros költséget jelenthet. Sőt, ha használt modellben gondolkozik, akkor ma egy hasonló középkategóriás, de használt e-autó mindössze 500-800 ezer forinttal kerül többe benzines társaihoz képest. Ez a többlet akár 1-2 év alatt visszajöhet.
*
E témáról több cikkben írtunk, olvasson utána a Green.hu-n!:
https://green.hu/cikkek/olcso-elektromos-auto-vajon-megeri-megvenni/
https://green.hu/cikkek/elektromos-autok-kanaan-5-6-millio-forint-kozott/
https://green.hu/cikkek/hasznalt-e-autok-4-millioert-mar-csodakat-kapunk/
*
De mi van akkor, ha nincs lehetősége otthoni töltésre? Ha a munkahelyén vagy más helyen (például bevásárlóközpontban) tölti az autót, akkor is megtakaríthat az üzemanyagon, különösen, ha a töltés ott ingyenes vagy kedvezményes.
Nyitókép: Unsplash
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol a zöldenergia témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!