Elhalasztja az EU az erdőirtásról szóló törvény végrehajtását

erdőirtás
Az Európai Parlament eheti plenáris ülésén elfogadott tárgyalási álláspont szerint az uniós parlament képviselőinek többsége egy évvel elhalasztaná az erdőirtásról szóló uniós jogszabály egyes rendelkezéseinek hatálybalépését, hogy a vállalatok meg tudjanak felelni a benne foglalt kötelezettségeknek.

Az uniós parlament tájékoztatása szerint a csütörtökön, 371 szavazattal 240 ellenében és 30 tartózkodás mellett jóváhagyott tárgyalási álláspont az uniós tagállamok, nem uniós országok, kereskedők és gazdasági szereplők azon aggodalmaira reagál, hogy nem tudnának teljes mértékben megfelelni a szabályoknak, ha azokat 2024 végétől alkalmaznák.

Elsősorban a globális dél országai tiltakoztak az uniós törvény ellen. A Bizottság iránymutatást is kiadott, amely „további egyértelműséget” biztosít a vállalatok és a végrehajtó hatóságok számára a szabályok alkalmazásának megkönnyítése érdekében. Hozzátették:

a hosszabbítás semmilyen módon nem kérdőjelezi meg a jogszabály célkitűzéseit vagy tartalmát, azaz nem változtatnak rajta, csak elhalasztják.

A Bizottság által a következő egy évben kidolgozandó új iránymutatások között szerepel egy, a gazdasági szereplők informatikai támogatására szolgáló egyablakos kapcsolattartási pont, a földrajzi helymeghatározási fájlok teszteléséhez nyújtott támogatás és a rendszerrel kapcsolatos részletes, többnyelvű felhasználói utasítások.

Mit ír elő az erdőirtásról szóló rendelet?

A 2022-ben elfogadott erdőirtásról szóló rendelet, azaz az EU Deforestation Regulation (EUDR) egy átfogó szabályozás az erdőirtás megfékezésére.

Előírja, hogy a beszállítóknak igazolniuk kell, hogy áruik – a szója, marhahús, kávé, pálmaolaj, gumi, kakaó, fa és származékai, például bőr és bútorok – nem olyan területekről származnak, ahonnan a közelmúltban irtották ki a fákat, hogy helyet csináljanak a farmoknak és ültetvényeknek. Mindez nem alaptalan kérés, hiszen

az uniós erdőirtás legnagyobb hányadáért az alábbi áruk felelősek: az olajpálma (34,0%), a szója (32,8%), a fa (8,6%), a kakaó (7,5%), a kávé (7,0%), a szarvasmarha (5,0%) és a gumi (3,4%).

Az érintett vállalatoknak nyilvántartásokat kell majd vezetniük és ellenőrzéseket kell végezniük a beszállítóik tevékenységével kapcsolatban. Ha egy cég nem tudja igazolni, hogy a termékei megfelelnek az EUDR követelményeinek, akkor azokat nem lehet forgalmazni az EU-ban.

A piaci szereplőknek a kellő gondosság elvén alapuló rendszert kell létrehozniuk, amelynek három elemet kell tartalmaznia: a tájékoztatási követelményeket, a kockázatértékelési és kockázatcsökkentő intézkedéseket.

Emlékeztettek: az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) becslése szerint 1990 és 2020 között 420 millió hektár erdő – az EU területénél nagyobb terület – veszett oda. Az uniós fogyasztás a globális erdőirtás mintegy 10 százalékáért felelős. Ennek több mint kétharmadát a pálmaolaj és a szója teszi ki.

A jogszabály 2023. június 29. óta hatályos, rendelkezéseit a vállalatoknak 2024. december 30-tól kellene alkalmazniuk. A mostani álláspont uniós szintű elfogadása lehetővé tenné a nagyvállalatoknak és a kereskedőknek, hogy a rendeletből fakadó kötelezettségeiket 2025. december 30-tól, míg a mikro- és kisvállalkozásoknak 2026. június 30-ig kelljen betartaniuk. A többletidő segítené a gazdasági szereplőket abban, hogy a szabályokat a kezdetektől zökkenőmentesen hajtsák végre anélkül, hogy a jogszabály céljait aláásnák – írták az EP-képviselők.

Tudta? A világon az erdőirtás legsúlyosabb mértékben az Amazonas esőerdeiben tapasztalható, Brazíliában.

Az Amazonas a Föld egyik legnagyobb és legfontosabb erdősége, amely évente több millió hektárnyi területet veszít a mezőgazdasági terjeszkedés, legeltetés és fakitermelés miatt. Emellett Indonéziában és Kongóban is jelentős az erdőirtás, főként az olajpálma-ültetvények, fakitermelés és bányászat következtében.

Európában a Balkán-félsziget és Kelet-Európa egyes részei érintettek leginkább az erdőirtásban, bár itt az ütem jóval lassabb, mint a trópusi régiókban.

Az erdőirtásról szóló rendelet várhatóan jelentősen hozzájárul majd az erdőirtás mérsékléséhez azokban az országokban, ahonnan az érintett termékek származnak. Emellett az EUDR ösztönözni fogja a vállalatokat, hogy olyan új üzleti modelleket alakítsanak ki, amelyek a fenntarthatóságra és a környezetvédelemre helyezik a hangsúlyt.

Forrás: MTI
Nyitókép: Freepik

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó