EU-s energiaügyi miniszterek nézték meg a Mol zöldhidrogén-üzemét

zöldhidrogén
Magyarország a közép- és délkelet-európai energetikai összeköttetések erősítését célzó munkacsoport (CESEC) soros elnökeként Európai Uniós energiaügyi minisztereket látott vendégül szakmai egyeztetésen a Mol százhalombattai zöldhidrogén-üzemében.

A CESEC miniszteri találkozóját ugyanis október 28-29-én tarják Budapesten az Európai Bizottság szervezésében, az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége közreműködésével. Ennek része volt a látogatás a Mol csoport százhalombattai zöldhidrogén-üzemében.

Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára a helyszínen kiemelte az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése terén elért jelentős magyar eredményeket.

Rámutatott a napenergia terén elért eredményekre, valamint az energiatárolás és a hálózat rugalmasságának javítására is. Kitért a földgázfogyasztás és az infrastruktúra kihívásaira, valamint Magyarország hidrogénstratégiájára, amelynek célja az ipari hidrogéntermelés környezetbaráttá tétele.

Beszédében az egyik legsikeresebb együttműködési formának nevezte a CESEC-et, amelynek keretében az elmúlt évtizedben számos energiarendszer-összekapcsolást sikerült kiépíteni. Magyarországnak például szinte az összes szomszédos országgal kiépült a villamosenergia- és gázhálózati kapcsolata.

Elmondta, hogy a Magyarország előtt álló egyik legfontosabb feladat az áramtárolási kapacitás bővítése, ami jelenleg 20-30 megawatt, vagyis nagyon kevés. A terv egy 400 megawattos kapacitás kiépítése két éven belül.

Az államtitkár hangsúlyozta azt is, hogy Magyarország csökkentette földgázfogyasztását, ami jelenleg kevesebb mint évi 8 milliárd köbméter a korábbi időszak 10 milliárd köbméteres átlagával szemben.

Komoly lépés Magyarországnak a zöldhidrogén-üzem

Magyarország 2021-ben fogadta el hidrogénstratégiáját az ipari hidrogénfogyasztás „zöldebbé tételének” elsődleges céljával. Ennek záloga a Mol százhalombattai telephelyén létesült zöldhidrogén-üzem. Az előállított hidrogén később közlekedési célokra és potenciálisan még tárolási célra is alkalmas lehet. A Mol csoport áprilisban átadott 10 megawatt kapacitású százhalombattai zöldhidrogén-üzeme a nyár végén kezdte meg a termelést.

A létesítmény megújuló forrásból származó elektromos árammal bontja a vizet hidrogénre és oxigénre, és évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöldhidrogént állít elő.

Horváth Ádám, a Mol csoport Új és Fenntartható Üzletágak Igazgatója ambiciózus terveket vázolt fel előadásában a zöldhidrogén előállításával kapcsolatban, hangsúlyozva annak fontosságát a finomításban és a környezeti fenntarthatóságban.

„Elkötelezettek vagyunk, hogy beruházásainkkal előmozdítsuk a zöld energiaátmenetet, ahhoz azonban, hogy az ambiciózus európai uniós klímacélokat teljesíteni tudjuk és közben megőrizzük Európa versenyképességét, az ipari szereplőknek nyújtott ösztönzőkre és olyan uniós szabályozói környezetre van szükség, amely figyelembe veszi a gazdasági kihívásokat és a regionális sajátosságokat. Bízom benne, hogy az európai döntéshozók is partnerei az iparnak ebben” – mondta Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója.

Pulay Krisztián, a Mol downstream termelési és fejlesztési ügyvezető igazgatója szintén a regionális kihívásokat és a szabályozási terhek csökkentését emelte ki az energiaágazat sikeres zöld átmenetének elősegítése érdekében. Külön kitért az ambiciózus fenntarthatósági célok és a geopolitikai feszültségek keltette kihívásokra, valamint a támogató szabályozási környezet megteremtésének szükségességére Európa versenyképességének megerősítése érdekében.

Forrás: MTI
Nyitókép: Mol Group

*

Olvassa el korábbi cikkünket a Mol zöldhidrogén-üzemének elindításáról:

https://green.hu/cikkek/elindult-a-termeles-a-mol-zoldhidrogen-uzemeben/

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó