Túl hangos a zene – több mint egymilliárd fiatal hallása lehet veszélyben
Egy friss kutatás szerint akár maradandó halláskárosodást is okozhat a hangos zenehallgatás, és ez nem csak azokra jelent veszélyt, akik fej- vagy fülhallgatót használnak.
A BMJ Global Health Journal tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint 670 millió és 1,35 milliárd közé tehető azoknak a fiataloknak száma, akik adott esetben akár a hallásukat is elveszíthetik felelőtlen zenehallgatási szokásaik miatt.
A szakemberek 33 különböző tanulmányt néztek át és több mint 19 ezer embert vizsgáltak a 12–34 éves korosztályból. A hangos zenehallgatást illetően két forrásra fókuszáltak: a fej- és fülhallgatókra, valamint az élő zenei rendezvényekre.
A kutatás során kiderült, hogy
a fiatalok 24 százaléka hallgatja olyan hangosan a zenét valamilyen eszközön, hogy az már káros a hallásukra, míg a koncerteken és más zenei rendezvényeken a vizsgált emberek 48 százaléka volt kitéve egészségtelenül magas hangerőnek.
A hallást károsító hangerőre vonatkozóan a szakértők gyakran a 85 decibel feletti szintet tekintik veszélyesnek, ha hosszú ideig van kitéve az ember ilyen hangerőnek. A Nemzeti Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Intézet ajánlása szerint 85 dB 8 órán át még biztonságos – ez egy forgalmas városi utca vagy egy hajszárító hangerejének felel meg. 88 dB 4 órán át biztonságos, 97 dB 30 percig lehet elviselhető, de a 110 dB és az afeletti zaj (ez esetben zene) már pár perc alatt is káros lehet.
A legtöbb okostelefon és fülhallgató maximális hangerőn elérheti vagy meg is haladhatja a 100 dB-t, ami rendkívül kockázatos lehet, ha hosszú ideig hallgatunk zenét ilyen hangerőn.
A magas hangerőn történő zenehallgatás többféle maradandó halláskárosodáshoz is vezethet.
Ilyen a fülzúgás (tinnitus), azaz egy állandó csengő hang a fülben, valamint rosszabb esetben az NIHL (zaj okozta halláskárosodás). A kutatás szerint a 12 és 34 év közötti korosztály van kitéve a legnagyobb veszélynek.
Az új kutatás az Egészségügyi Világszervezet 2015-ös jelentésén alapul, mely úgy becsülte, hogy egymilliárd fiatal hallása lehet komoly veszélyben. A szakemberek sürgetik a világ vezetőit, hogy tegyenek lépéseket a biztonságosabb zenehallgatás előmozdítása érdekében, illetve azt tanácsolják a fiataloknak, hogy normál hangerőn hallgassanak zenét.
Az Egészségügyi Világszervezet ajánlás szerint napi 60 percnyi zenehallgatás ajánlott 60%-os hangerőn, ami körülbelül 60-70 dB közötti értéket jelent, és biztonságosnak tekinthető a hallás szempontjából.
Forrás: bgr.com
Nyitókép: Freepik
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!