Új rendeletet fogadott el az EU az ESG-minősítésekről
Az Európai Tanács elfogadta az ESG-minősítési tevékenységekről szóló új rendeletet. Az új szabályok célja, hogy a minősítési tevékenységek átláthatóbbá és összehasonlíthatóbbá váljanak az EU egészében – írja a Portfolio.
Az ESG-minősítések lényege, hogy egyfajta összképet adjanak a befektetőknek vagy az adott cég érdekeltségébe tartozóknak egy vállalkozás vagy pénzügyi eszköz fenntarthatósági profiljáról.
Az ESG-minősítők értékelik a vállalkozásnak a társadalomra és a környezetre gyakorolt hatását, valamint a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos kockázatoknak való kitettségét.
Az ESG-minősítés három fő területet vizsgál:
- Környezeti (Environmental): Mennyire környezetbarát a cég működése? Ide tartozik például az energiafelhasználás, a szén-dioxid-kibocsátás, a vízgazdálkodás és a hulladékkezelés.
- Társadalmi (Social): Hogyan bánik a cég az alkalmazottaival, a beszállítóival és a közösségekkel? Ide sorolható a munkahelyi biztonság, a diverzitás és az inklúzió, az emberi jogok tiszteletben tartása, valamint a közösségi támogatási programok.
- Irányítási (Governance): Mennyire etikus és átlátható a vállalat vezetése? Fontos tényezők itt a vállalatirányítás, a korrupció elleni intézkedések, az etikai irányelvek és a részvényesi jogok védelme.
Mivel az ESG-minősítések egyre nagyobb hatással vannak a tőkepiacokra, és a fenntartható befektetési termékek iránti befektetői bizalomra, az EU egy egységes szabályrendszer kidolgozását sürgette 2023 óta.
Az ESG-minősítések megbízhatósága és összehasonlíthatósága sok kritikát kapott a piaci szereplőktől, ezen igyekszik segíteni az új szabályozás, ami fokozni kívánja az ESG-minősítést nyújtó szolgáltatók tevékenységének az átláthatóságát.
Az Unióban tevékenykedő, ESG-minősítést nyújtó szolgáltatókat az Európai Értékpapírpiaci Hatóságnak kell engedélyeznie és felügyelnie. A szolgáltatóknak továbbá eleget kell tenniük bizonyos átláthatósági követelményeknek, főleg a módszertanokat és az információforrásokat illetően. Az EU-n kívüli, de az unióban ESG-minősítést nyújtó szolgáltatóknak külön jóváhagyásra lesz szükségük, vagy egyenértékűségi határozat alapján szerepelniük kell az ESG-minősítést nyújtó szolgáltatók uniós nyilvántartásában.
A rendeletnek való megfelelésre másfél éves felkészülési időt kaptak a minősítők.
Forrás: Portfolio
Nyitókép: Freepik
*
Olvassa el korábbi cikkünket is a magyar vállalkozásokat segítő ESG-kalkulátorról!
*