Durva fagy van – ideje beengedni a kutyát!

fagyos idő
A következő napokban rendkívüli lehűlés várható, a hőmérséklet akár -10 fok alá is süllyedhet. A Belügyminisztérium vörös kódot adott ki, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy a hidegben fokozottan kell ügyelnünk egymásra – és az állatokra is.

„A zord időjárás nemcsak az emberek, hanem az állatok számára is komoly veszélyt jelent. Felelősségünk, hogy ebben az időszakban fokozott figyelmet fordítsunk rájuk, és gondoskodjunk védelmükről” – hangsúlyozta Ovádi Péter, az állatvédelemért felelős kormánybiztos.

Az extrém hőmérséklet, a fagyos talaj és az élelemhiány mind súlyos problémákat okozhatnak az állatok számára, ezért mindannyiunk felelőssége, hogy megfelelően gondoskodjunk róluk.

Hogyan segíthetünk?

  • Biztosítsunk megfelelő menedéket! A háziállatoknak fűtött vagy szigetelt helyre van szükségük, különösen a szabadban tartott kutyáknak és macskáknak. Fontos, hogy a kutyaházakba szalmát helyezzünk el, amely melegen tarthatja az állatokat.

A rendkívül fagyos, -10 foknál is hidegebb területeken pedig itt az ideje beengedni a fűtött házba/garázsba az amúgy kint élő házi kedvenceket, mert a hosszan tartó fagy a legellenállóbb fajtákat is megviseli.

  • Figyeljünk oda a friss ivóvízre és a megfelelő táplálékra! A fagyos időben az ivóvíz gyorsan megfagyhat, ezért rendszeresen ellenőrizzük és cseréljük ki az állatok számára biztosított vizet. Hideg időben az állatok energiaigénye jelentősen megnő, ezért ügyeljünk arra, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékkal lássuk el őket, valamint a vadon élő állatok számára az etetőhelyek fenntartása is létfontosságú, hiszen télen kevesebb a természetes táplálék.
  • Ne hagyjuk kint a rövid szőrű vagy idős állatokat! Különösen veszélyes számukra a hideg idő, mivel ők könnyebben kihűlhetnek. Ilyen esetekben biztosítsuk, hogy a hideg órák alatt melegebb helyen tartózkodhassanak.
  • Figyeljünk az intő jelekre! Könnyen alakulhatnak ki fagyási sérülések vagy ízületi gyulladás. Dr. Koska Hedvig állatorvos szerint a testhőmérséklet jelentős csökkenése (hipotermia) és a testrészek fagyás miatti sérülései életveszélyes lehet, különös tekintettel a kisebb testméretű vagy rövidszőrű állatok számára. Továbbá a hideg idő a légzőszervi betegségek kialakulásának kockázatát is növelheti.
  • Ne feledkezzünk meg a kóbor állatokról sem! Ha lehetőségünk van rá, nyújtsunk segítséget vagy menedéket a hidegben rekedt, kóbor állatoknak.

A kormánybiztos felhívta a figyelmet arra is, hogy a téli időszakban az állatmenhelyek számára még nagyobb kihívást jelent a gondozott állatok ellátása. „A civil állatvédő szervezetek és menhelyek ilyenkor hatalmas terhelés alatt állnak. Minden segítség számít: akár adományokkal, akár önkéntes munkával támogathatjuk őket” – emelte ki.

A lakosság számára a következő napokban kiemelten fontos, hogy ha kóbor vagy bajba jutott állatot látnak, értesítsék a helyi állatvédő szervezeteket. „Ahogyan embertársainkról gondoskodunk a hidegben, úgy állattársainkról is felelősséggel kell gondoskodnunk. Egy kis odafigyeléssel és összefogással sokat tehetünk értük” – zárta nyilatkozatát Ovádi Péter.

Forrás: Igazságügyi Minisztérium
Nyitókép: Freepik

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó