4 ötlet ünnepi készülődésre, ezúttal is környezetkímélően!
Ahogyan már e portál hasábjain is figyelmeztettük az olvasókat: az ünnepi időszak gyakran együtt jár a látványosan megnövekedett fogyasztással és hulladéktermeléssel, ami jelentős terhet ró a környezetre. Ezúttal néhány egyszerű, fenntartható gyakorlatot mutatunk, amelyek révén mi magunk is csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat, miközben megőrizzük az ünnep varázsát is.
1. Műfenyő vagy élő fa? Az utóbbinak is vannak előnyei!
A karácsonyfa kiválasztásáról már írtunk korábban, de ilyenkor, a szezon kellős közepén nem lehet elégszer hangsúlyozni: a fa választása során fontos mérlegelni a környezeti hatásokat.
Egy korábbi felmérés szerint a magyarok 45,8%-a műfenyőt, 36%-a vágott fenyőt, míg 8,8%-a földlabdás, visszaültethető fát választ. A nagy kérdés, hogy ezt az arányt érdemesebb-e minél jobban a műfa és a földlabdás fa irányába eltolni?!
A műfenyő hosszú távon ugyanis környezetbarát választás lehet, már ha legalább 15-20 évig használjuk, mivel egyszer az előállítása és a szállítása okoz szén-dioxid-kibocsátást, kidobása pedig műanyag szennyezéssel jár.
A kivágott kisebb fenyők ugyanakkor megújuló energiát jelenthetnek, hiszen komposztálhatók, eltüzelhetők és termesztésük során szén-dioxidot kötnek meg.
A legjobbak persze a földlabdás fenyők, hiszen elültetés után tovább élhetnek, így természetes módon járulnak hozzá a környezet védelméhez.
2. Fenntartható ünnepi ebédek, vacsorák
Az ünnepi étkezések során figyeljünk a pazarlás elkerülésére. Készítsünk annyi ételt, amennyit biztosan elfogyasztunk, és a maradékot fagyasszuk le vagy osszuk meg rászorulókkal. Egy felmérés szerint nem állunk rosszul: a magyarok 42%-a lefagyasztja a megmaradt ételeket, míg 36%-uk úgy főz, hogy ne maradjon felesleg!
Az ünnep alatt próbáljunk ki húsmentes fogásokat is, mivel a növényi alapú étrend kisebb ökológiai lábnyommal jár.
3. Ünnepi adományozás és önkéntesség
Az ünnepek alkalmával gondoljunk azokra, akiknek kevesebb jut. Adományozzunk ruhákat, játékokat vagy élelmiszert rászorulóknak, vagy vegyünk részt önkéntes tevékenységekben. Ez nemcsak másoknak segít, hanem az ünnep valódi értelmét is erősíti bennünk.
A fenntartható ünnepi előkészületek – mint látjuk – nem igényelnek nagy áldozatokat, csupán határozott, tudatos döntéseket.
4. Természet-közeli díszeket az asztalra, a fára, a lakásba!
A természetes anyagokból készült fadíszek, asztaldíszek és más ünnepi dekorációk nemcsak esztétikusak, hanem környezetbarátak is. Ezek is komposztálhatók, ahogyan a fáknál említettük, így nem terhelik a környezetet.
Kerüljük tehát a műanyag dekorációkat, amik jelentős környezeti terhelést okoznak!
Fotó (illusztráció): DALL-E (MI-AI)
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol az ünnepi előkészületek és a fenntarthatóság viszonyáról?
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!