10 zöld lépés karácsonyig – így készüljön fenntarthatóan az ünnepre
A karácsony az év egyik legszebb időszaka, de sajnos gyakran a pazarlás időszaka is: túlfogyasztás, felesleges hulladék, és a környezetre nehezedő terhek kísérhetik.
Pedig egy kis tervezéssel és odafigyeléssel fenntarthatóbbá tehetjük az ünnepet, miközben a hangulatot sem kell feláldoznunk. Íme 10 lépés, amelyekkel nemcsak zöldebbé, de stresszmentesebbé is tehetjük a karácsonyi készülődést.
1. Tervezze meg a bevásárlást!
Már az első lépésnél sokat tehet a fenntarthatóságért: készítsen listát! Gondolja végig, mire lesz szükség az ünnepi készülődés során, és ne vásároljon impulzívan. Részesítse előnyben a helyi termelőket és boltokat, válasszon szezonális alapanyagokat a nagyáruházakban kapható távoli import helyett. Ez nemcsak a környezetet kíméli, de a helyi gazdaságot is támogatja. Csak azt vegye meg, amire tényleg szükség van!
2. Csináljon rendet, mielőtt takarít!
Mielőtt nekilát a lakás nagytakarításának, szelektáljon! Még van idő arra, hogy a felesleges tárgyakat, ruhákat, gyerekholmit, könyveket összeszedje és akár karácsonyi adományként továbbadja. Ez segít otthon helyet teremteni, egyúttal a lelkének is jót tesz, hogy örömet okoz másoknak.
3. Váltson zöld tisztítószerekre!
Ha eddig nem tette, akkor a karácsonyi nagytakarítás során cserélje le a hagyományos, vegyszeres tisztítószereket környezetbarát alternatívákra. Használjon ecetet, szódabikarbónát, citromlevet vagy ökobarát termékeket, amelyek nemcsak hatékonyak, de a természetet sem terhelik. A vegyszermentes takarításhoz számtalan ötletet talál korábbi cikkünkben.
4. Készítsen újrahasználható dekorációt!
A lakás ünnepi hangulatát is megteremtheti fenntartható módon. Gyűjtsön természetes anyagokat, például tobozokat, fenyőágakat vagy szárított narancsszeleteket, és ebből készítsen dekorációt. A régi díszek újrahasználata is remek ötlet, de akár saját maga is készíthet újdonságokat kartonpapírból vagy textilmaradékokból.
5. Fenyőfa? Gondolja újra!
Megoszlanak a vélemények, hogy a valódi vagy a műfenyő terheli kevésbé a környezetet. A műfenyővel kétségtelenül az a baj – ahogy a nevében is szerepel -, hogy mű, vagyis műanyagból van, azaz kb. soha nem bomlik le, ha egyszer a szemétbe kerül, pedig még ha alaposan ki is használjuk, 10-12 évnél aligha bírnak többet. Így mi a természetes fenyőre szavazunk, abból is a gyökérlabdásra, pláne akkor, ha béreljük. Erre például az Oázis kertészetben is van lehetőség, így a fenyő karácsony után is biztos kezekben (és életben) marad.
Egy másik alternatíva, hogy már meglévő faágakat, vagy más kreatív megoldásokat használunk, például könyvekből vagy ágakból állítunk össze egy karácsonyfa-alakzatot, ezt kivilágítva is csodás karácsonyi hangulat varázsolható a lakásba.
6. Fenntartható ajándékok – kevesebbet, de jobbat!
Az ajándékok vásárlásakor részesítse előnyben az élményeket (például koncertjegy, tanfolyam, vacsora meghívás), a kézzel készített tárgyakat, vagy akár az újrahasznosított anyagokból készült ajándékokat. Nem kell túlzásokba esni: néhány személyes ajándék sokkal többet ér, mint egy halom felesleges tárgy. Kipróbálhat DIY ajándékot készíteni, amihez korábbi cikkünkben talál ötleteket.
7. Csomagoljon környezettudatosan!
A csomagolás hatalmas mennyiségű szemetet termelhet, de ezt elkerülhetjük, ha újrahasznosított anyagokat használunk. Csomagoljon újságpapírba, textilbe (pl. furoshiki technikával), majd díszítse az ajándékokat természetes elemekkel, például fenyőággal.
8. Főzzön maradékmentesen!
Az ünnepi vacsorák során a maradékok gyakran a kukában landolnak, ami nagy pazarlás. Tervezzen előre, és pontosan annyi ételt készítsen, amennyi szükséges. Ha mégis maradna, hasznosítsa újra kreatív módon – a megmaradt sültből például másnap szendvics vagy leves is készülhet. A green.hu fenntartható karácsonyi menü ötletét is kipróbálhatja!
9. Energiamenedzsment a lakásban
Az ünnepi fények gyönyörűek, de hatalmas energiafogyasztással járhatnak. Használjon energiatakarékos LED-izzókat, és csak akkor hagyja égve a fényeket, ha szükséges. Egy időkapcsoló még praktikusabbá teheti a világítást.
10. Ünnepek után – új év, új kezdet!
A karácsony után szánjon időt arra, hogy újrahasznosítsa a csomagolóanyagokat és a már nem használt dekorációkat. A gyökérlabdás fenyőt ültesse el (vagy vigye vissza, ha bérelte). Ha vágott fát használtál, komposztálja vagy adja le egy gyűjtőpontban. Kezdje az új évet tiszta lappal és fenntartható szokásokkal!
Nyitókép: Freepik
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!