Magyar kezdeményezésre születik meg az EU geotermikus energia akcióterve
Jelentős előrelépés történt a megújuló energia hasznosítására tett erőfeszítések terén: magyar kezdeményezésre először készül európai szintű akcióterv a geotermikus energia felhasználásának ösztönzésére.
Ez az előremutató döntés lehetővé teszi, hogy az Európai Bizottság kidolgozzon egy olyan akciótervet, amely gyorsítja a geotermikus energia elterjedését a kontinensen.
Az EU tagállamainak szakminiszterei egyhangúlag fogadták el a földhő hasznosításának élénkítését szorgalmazó tanácsi következtetéseket Brüsszelben.
Lantos Csaba energiaügyi miniszter az ülést követően elmondta, hogy a geotermikus energia növeli az Európai Unió energiabiztonságát, a segítségével csökkenteni lehet a károsanyag-kibocsátást is. A tárcavezető Dan Jörgensen energiaügyért és lakhatásért felelős uniós biztossal tartott közös sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy az időjárásfüggetlen geotermikus energiaforrások kiszámítható és stabil áron képesek hőt és villamosenergiát szolgáltatni, az ilyen energiaforrások használata teljes mértékben megújuló és fenntartható.
A Nemzetközi Energiaügynökség közelmúltban elkészített globális jelentését idézve elmondta,
az emberiség a geotermikus energiaforrásoknak nagyjából az egy százalékát használja, jóllehet a rendelkezésre álló potenciál erre jóval nagyobb.
A geotermikus energia kiaknázásának felgyorsítására vonatkozó intézkedések egyebek mellett az új lelőhelyek felkutatására, a fúrások elkezdésének megkönnyítésére, az esetleges kockázatok feltárására, a földhő beruházások ösztönzésére terjedhetnek ki.
Magyarország geotermikus adottságai – kiaknázatlan lehetőségek
Magyarország egyedülálló adottságokkal rendelkezik a geotermikus energia terén: a Kárpát-medencében a földkéreg átlagosan vékonyabb, és a geotermikus gradiens – az a mutató, amely megmutatja, hogy a mélységgel mennyit emelkedik a hőmérséklet – 45 °C/km körüli, szemben az európai átlag 30 °C/km-es értékével. Ezáltal a geotermikus energiaforrások könnyebben és gazdaságosabban érhetők el.
Ennek ellenére a geotermikus energia kihasználtsága hazánkban messze elmarad a lehetőségektől. Bár a közvetlen hasznosítás terén Magyarország az európai élvonalba tartozik, az országos energiamixben a geotermia csupán 1%-ot képvisel. Az ország teljes potenciálja körülbelül 2500 MW termikus kapacitásra tehető, de ennek jelenleg csak töredéke kerül kihasználásra.
Nemzeti Földhő Stratégia – fordulópont a geotermikus energia hasznosításában
A magyar kormány 2024-ben kidolgozta a Nemzeti Földhő Stratégiát, amely ambiciózus célokat tűzött ki a geotermikus energia hasznosításának növelésére. A stratégia szerint a jelenlegi 6,4 petajoule (PJ) hazai energetikai felhasználás már 2026-ig ötödével növekedhet, 2030-ra pedig megduplázódhat, elérve a 12-13 PJ-t. Ennek eredményeként a geotermikus energia aránya a teljes hőtermelésben 6,5%-ról 25-30%-ra emelkedhet.
Az új hasznosítások révén az ország 2035-ig 1-1,2 milliárd köbméter földgázt válthat ki, ami jelentősen csökkentheti az importenergia-függőséget és hozzájárulhat a klímacélok eléréséhez.
Az állam 165 milliárd forint támogatást nyújt a geotermikus beruházások megvalósításához, amelyeket többek között fúrások, hőközpontok és vezetékrendszerek fejlesztésére fordítanak. A településfűtés geotermikus alapú elterjesztése szintén kiemelt cél.
Forrás: Energiaügyi Minisztérium
Nyitókép: Pixabay
*
A geotermikus energia hazai lehetőségeiről korábbi cikkünkben is olvashat.
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!