Súlyos tény: nem tudunk fogat mosni!

fogat mosni
Az Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint a világ lakosságának fele szenved fog-, íny- vagy szájbetegségben. A leggyakoribb probléma a fogszuvasodás, mely hazánkban is népbetegségnek számít.

A WHO 2022-es jelentése szerint a szájüregi megbetegedések közel 3,5 milliárd embert érintenek világszerte, ezek között a leggyakoribb egészségügyi probléma a fogszuvasodás, mely egyben világszerte a legelterjedtebb, nem fertőző betegség. Hazánkban a Nemzeti egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint a felnőtt (35-44 éves) lakosság 26%-nak már közel 7 foghiánya van, 1,9%-os a teljes fogatlanság, míg idősebb (65-74 éves) korcsoportban a teljes fogvesztés aránya 15%.

Ha már fáj, késő

A fogszuvasodás önmagában nem okoz fájdalmat, amikor a fogérzékenység vagy a kínzó érzés jelentkezik, akkor már nagyobb a baj: ha eléri a fogideget, gyulladást is okoz. A súlyos állapotra gyakran már csak a foghúzás az egyetlen megoldás. Ezt azonban megelőzhetjük, ha rendszeresen járunk fogorvosi ellenőrzésre és ha a mindennapokban figyelünk fogaink egészségére, tisztaságára.

A gond az: nem eleget és nem jól mosunk fogat

A Magyar Fogorvosok Egyesületének és szájápolási márkák kutatásainak felmérései szerint a magyar lakosság szájhigiéniás szokásai közepes szinten állnak európai összehasonlításban.

A magyarok körülbelül 60-70%-a naponta legalább kétszer mos fogat, míg a fennmaradó rész ezt csak napi egyszer vagy még ritkábban teszi meg.

A fogselyem és szájvíz használata még mindig nem elterjedt Magyarországon. A lakosság kevesebb mint 20%-a használ rendszeresen fogselymet, és a szájvizeket is sokan csak kampányszerűen alkalmazzák. Ennél is kevésbé figyelünk a fogkefék cseréjére:

Egy fogkefét az ajánlott 3 hónap helyett sokan akár egy évig is használnak.

Nem szégyen napközben fogat mosni

Az emberek döntő többségénél a fogmosás otthoni tevékenység, pedig napközben is indokolt lenne a fogmosás, főleg, ha süteményeket, édességet fogyasztottunk. Érdemes magunknál tartani egy úti fogmosókészletet, vagy a munkahelyünkre bevinni egy fogkefét. Alapvetően a napi háromszori fogmosás a javasolt. A koronát vagy fogszabályzót viselők esetében még inkább figyelni kell a fogak megtisztítására.

Mentő ötlet lehet a rágógumi, de nem helyettesíti a fogmosást.

Arra viszont jó (csak a cukormentes!), hogy a rágás serkenti a nyáltermelést, ami segít leöblíteni a szájban lévő ételmaradékokat és semlegesíteni a száj savas pH-értékét. Emellett a rágó mechanikai mozgása segíthet eltávolítani az ételmaradékokat a fogak felszínéről és friss leheletet is ad.

Nem csak a gyakoriság, a helyes technika is számít

Az alapos fogmosást mindenki elsajátíthatta gyerekkorában, de valljuk be, a legtöbben csak túl akarnak lenni a fogmosási rutinon, és nem igazán figyelnek arra, hogy mindenhova eljusson a fogkefe.

Ma már olyan modern fogápolási eszközök is segítik a helyes fogmosást, mint a szónikus fogkefe, melynek használatával biztosak lehetünk abban, hogy minden egyes fogunkat alaposan megtisztítottuk.

A szónikus fogkefe mágneses rezgéssel működik, habbuborékokat képez. A rezgés a fogak közé is bejuttatja a fogkrémhabot, mely eltávolítja a beragadt cukrot és az ételmaradékokat, így sokkal hatékonyabban tisztítható a fog.

Sőt, vannak már intelligens fogkefék is, melyek összekapcsolódnak egy telefonos alkalmazással, ami információt mutat arról, hogy a fogkefe hol járt már a szánkban.

Ha valamelyik részt kihagytuk, akkor a kijelzőn láthatjuk, hogy melyik részt kell még megtisztítani. Az alaposságot is figyeli a rendszer: minden részre 2-2 percet ad meg. Így sokkal tisztábbak lehetnek a fogaink.

A még alaposabb tisztításról pedig a szájzuhanyok gondoskodnak, a pulzáló vízsugár hatékonyan távolítja el a lepedéket és az ételmaradékokat, elősegítve a jobb szájhigiéniát.

Fotó: Freepik

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó