Télen se tegye a szekrény mélyére a futócipőt!

Tény, hogy a téli hónapokban valóban nem olyan könnyű elhagyni a fűtött lakást, ezért sokan ebben az évszakban inkább lemondanak a futás nyújtotta örömökről és előnyökről, pedig néhány szabály betartásával ilyenkor is igazán kellemes időtöltés lehet ez a sport.  

Minden kezdet nehéz

Persze nem biztos, hogy teljesen kezdő futók számára a legideálisabb pont a leghidegebb, legzordabb körülmények között belevágni a rendszeres futásba, hiszen éppen elég megszokni a szervezetnek magát a terhelést, nemhogy még megbirkózni a sokszor fagypont közeli hőmérsékletekkel vagy éppen a csúszós utakkal.

Ennek ellenére néhány szabály betartásával ők is bátran megtehetik az első kilométereiket, a gyakorlottabb futóknak pedig pláne nem lehet kifogás a hideg időjárás.

Profi terepfutó télen, mi azért lehetőleg ne így induljunk el futni
Fotó: Canva

Fontos a megfelelő öltözet

Nem mindegy az sem, hogy milyen távot, milyen tempóval, milyen talajon és mennyi idő alatt szeretnénk teljesíteni, ugyanis ezek függvényében kellhet több vagy kevesebb réteg ruha ránk.  Érdemes úgy öltözni, hogy az ember enyhén fázzon az első kilométereken, ugyanis később így nem fogunk túlizzadni, azonban csak kellő tapasztalattal rendelkezők tudják felmérni, hogy számukra mi az ideális ebből a szempontból.

Kezdő futók inkább vigyenek magukkal egy plusz réteget, amit adott esetben levehetnek és a derekukra köthetnek, ám gyorsan vissza is tudnak venni, ha épp szükséges. Ugyanez érvényes akkor is, ha hosszabb futásra indulunk, vagy ha futás közben lassabb és gyorsabb, vagy nehezebb és könnyebb szakaszok váltják egymást (például hegymenet, különböző talajviszonyok, sprintedzés stb.). Az útvonalunkat is érdemes úgy kalkulálni, hogy háztól házig fussunk, ne kelljen utána még izzadtan például tömegközlekedni.

Öltözködéskor kerüljük a pamutot, válasszunk inkább kifejezetten sportoláshoz tervezett technikai ruházatot, melyek speciális anyagból készülnek, és az izzadságot kivezetve szárazon és melegen tartják a testünket.

Érdemes a fejünkre sapkát húzni, ugyanis a fejünk jóval érzékenyebb a hőmérséklet-változásra, mint a többi testrészünk, illetve a sokszor metsző, hideg széltől is véd. Aki nem szereti a sapkát, annak egy meleg fülvédő javasolt. Fontos még a nyakunk megfelelő védelme, itt is célszerű speciális, sportoláshoz tervezett sálat választani, ami alatt nem izzadunk meg. Illetve ne felejtsük otthon a kesztyűt sem, ugyanis a sűrű érhálózat és a vékonyabb bőr miatt elsőként hűl le a kezünk, és emiatt a futással töltött idő is kellemetlenné válhat.

Öltözzünk rétegesen!
Fotó: Canva

Jeges, havas, sáros utak

Bár a mostani telekre már nemigen jellemző a félméteres hó vagy a heteken át tartó jég, azért előfordulhat, hogy csúszós, jeges talajviszonyokkal találkozunk a futásunk során. Ha mindenképpen szeretnénk ilyenkor is lefutni a körünket, tegyünk a futócipőre könnyen fel- és lecsatolható csúszásgátló láncot, havas, saras időben pedig egy vízhatlan anyagból készült cipő, illetve a kamásli segíthet megelőzni, hogy túlságosan átázzon a lábunk.

Fejlámpa, láthatósági felszerelések

Sokan munka előtt vagy után indulnak el kocogni, ami a téli időszakban még napkelte előtti vagy már napnyugta utáni időszakot jelent. Ha olyan helyen futunk, ahol autók is közlekednek, mindenképpen legyünk jól láthatóak: vegyünk fel fényvisszaverő mellényt, kar- vagy bokaszalagot. A sötét utakon pedig egy fejlámpa is igen jó szolgálatot tehet.

Pótoljuk a folyadékot is!

Bár a hidegben sokkal kevésbé érezzük magunkat szomjasnak, a folyadékbeviteli igényt még fokozhatja is a száraz levegő. Így nagyon fontos, hogy ilyenkor is vigyünk magunkkal kulacsot, és maradjunk megfelelően hidratáltak!

A téli futások alkalmával is fontos a folyadékpótlás
Fotó: Canva

Hasznos kiegészítők

Ne hagyjuk otthon a megfelelően feltöltött mobiltelefont sem, ugyanis bármikor adódhat olyan vészhelyzet, amikor akár életet is menthet a készülék. Nem árt ha van nálunk némi készpénz is, illetve ha hosszabb, kietlenebb helyen futunk, akkor érdemes futótáskát is vinni, amibe plusz folyadékot, még egy réteg ruhát, energiaszeletet vagy akár egy izolációs fóliát is be tudunk tenni.

Miért fussunk télen is?

Mert a szabadtéri mozgás erősíti az immunrendszert, segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, valamint a téli depresszió ellen is kiváló megoldás lehet.

Kiemelt kép: Pexels

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

 

Kapcsolódó