Óvja, védje az erdőt tavasszal is!

Vigyázzon, ha az erdőt járja!

Az erdőt járni jó, a természet ébredése és a kellemes, napsütéses idő azokat is az erdőbe csábítja, akik az év többi részében kevésbé aktívak a túrázás, kirándulás terén. Fontos azonban ilyenkor is néhány szabályt betartani, hogy még véletlenül se ártsunk az ott élő állat- és növényvilágnak.

Maradjon a kijelölt utakon, ha az erdőt járja!

Az egész télen át szunnyadó természet először a talajon kezd el mozgolódni, és megjelennek az első kis zsenge növények, virágok, a fiatal fák hajtásai. Elkezdenek előbújni téli kuckójukból a különböző állatok, rovarok és kétéltűek. Ezért is nagyon fontos, hogy ne térjünk le a jelölt turistautakról, nehogy taposásunkkal kárt tegyünk az ébredező élővilágban.

Bármilyen szép is, ne szedje le!

A tavaszi erdő számtalan színpompás virágnak ad otthont, melyek sokszor szinte színes szőnyegként terítik be a talajfelszínt. De bármennyire is csábító, hogy egy-két szálat leszakítsunk onnan, ne engedjünk a kísértésnek. A legtöbb virág ugyanis védett, akár 250.000 forint (tátogó kökörcsin) is lehet az eszmei értéke. A növényeken kívül pedig semmilyen állatot se vigyünk haza, ne szakítsuk ki az élőhelyéről – ráadásul a vad az állam tulajdona, így hazavitele lopásnak minősül!

Virágszőnyeg a tavasz erdőben
Fotó: szerkesztőség

Agancsot talált? Hagyja ott!

Erdőjárás közben előfordulhat, hogy elhullajtott szarvasagancsba botlunk. Bár csodaszép dísze lehetne otthonunknak, a törvény értelmében engedély nélkül szigorúan tilos hazavinni. Persze gondolhatnánk, hogy egy-egy agancs kinek hiányozhat, de a területen illetékes vadászatra jogosult szakemberek az elhullajtott agancsokból is igen értékes információkhoz jutnak az ott élő vadállatok populációjáról, az egyedek koráról, egészségi állapotáról.

Ne szemeteljen, ha az erdőt szereti!

Jó lenne, ha erre már senkinek sem kellene külön felhívni a figyelmét, de sajnos mégis sokszor előfordul, hogy az odafelé teli palack vagy csokispapír hazaafelé üresen már valahogyan nehéznek bizonyul, és inkább megszabadulnak tőle. A hulladékon felül pedig a megmaradt ételt se hagyjuk hátra, ugyanis a vadállatoknak nem a félig megevett szendvicsünk a tápláléka, és akár meg is betegedhetnek, el is pusztulhatnak az ilyen élelmiszerektől.

Ne hagyunk az erdőben se szemetet, se ételmaradékot!
Fotó: Canva

Óvatosan a tűzgyújtással!

Nincs is jobb, mint a tavaszi madárcsicsergős erdőben egy kellemes túra közben szalonnát sütni a baráti társasággal. Ám figyeljünk oda, hogy még nedves, csapadékos időben is mindig csak és kizárólag a kijelölt tűzrakóhelyeken rakjunk tüzet, és előtte mindig tájékozódjunk az esetleges tűzgyújtási tilalmakról!

Kutyát csak pórázon!

Amennyiben nem vadász- vagy triflakereső kutyánk van, amellyel éppen engedéllyel és munka közben tartózkodunk az adott területen, kivétel nélkül minden eb csak és kizárólag pórázon sétáltatható! Sajnos a legtöbben ezt nem tartják be, és felelőtlenül hagyják a kedvenceiket az erdőben futkározni. Ezzel pedig számos ott élő vadállat nyugalmát megzavarhatják, vagy akár testi épségét és az életét is kockáztathatják. Fokozottan igaz ez a tavaszi időszakra, amikor a vadon élő állatok többsége világra hozza az igencsak védtelen utódait.

Mindig tartsuk pórázon kutyánkat!
Fotó: Canva

Gombák, gyógynövények medvehagyma

Az erdőben található ehető kicsek védelmére – nem véletlenül – kifejezett jogszabályok léteznek. Ha gombát találunk, csupán kíváncsiságból ne szedjük le azt, illetve fajmeghatározási céllal is csak maximum 1-2 termőtestet gyűjtsünk be. Étkezési célra egy személy számára naponta legfeljebb 2kg gomba szedése megengedett, értékesítéshez pedig tevékenységünket jelentenünk kell az erdőgazdálkodó felé.

Az állami erdészet kezelésében álló, de nem védett természeti státusszal rendelkező területen (amennyiben jogszabály másképpen nem rendelkezik) személyenként és naponta legfeljebb 2 kg gyógynövény gyűjtése minősül egyéni szükségletnek, mely azonban kereskedelmi forgalomba nem hozható.

A tavasszal megtalálható medvehagyma állami erdőben saját felhasználásra bárki számára szabadon gyűjthető, a vonatkozó előírások szerint személyenként maximum 2 kg/nap mennyiségben. A saját célra gyűjtött növényt tilos értékesíteni, valamint magánerdőben való gyűjtéshez engedélyt kell kérni.

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó