A klímaváltozás és az aszály is fenyegeti vizeink minőségét!

A klímaváltozás és az aszály Magyarország vizeit is fenyegeti. A Balaton, a Fertő-tó, a Velencei-tó, a Tisza-tó, a Duna, a Tisza és nagyobb mellékfolyóik – ezek nem csupán gyönyörű természeti értékeink, hanem turizmusunk, ökológiánk és mindennapi életünk alappillérei is. Tavaly ezek a vizek többnyire stabil vízminőséget mutattak, de a klímaváltozás, az aszály és a lokális szennyezések egyre komolyabb kihívást jelentettek.
A múlt év tapasztalatai, köztük a klímaváltozás hozta áradások, aszály, továbbá a 2025-ben várható trendek alapján nézzük meg, mi a helyzet e létfontosságú vizeinkkel, és mi lesz az előttünk álló tavaszi, nyári hónapokban.
A „magyar tenger” vízszintje sajnos ingadozik
A Balaton 2024-ben is méltán maradt az ország egyik büszkesége. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által végzett vizsgálatok szerint a 136 fürdőhely 86%-a, vagyis 117 hely kiváló, míg a maradék 14% jó minősítést kapott. Bár időnként felbukkantak kisebb problémák – például az E. coli baktériumok helyi előfordulása –, ezek kezelése relatíve gyors és hatékony volt tavaly.
A vízszint alakulása azonban már kevésbé volt megnyugtató: tavaly júliusban Siófoknál 110-120 cm körül mozgott, ami ugyan jobb a 2022-es 90 cm-es mélypontnál, de még mindig elmarad az ideális 130-140 cm-től. A Zala folyó vízhozama és a szabályozott vízpótlás segített, ám
a klímaváltozás miatt egyre forróbb nyarak miatti intenzív párolgás és az algásodás növekvő problémát jelentett a Balatonon is.
Szerencsére 2025 első hónapjaiban az összességében valamivel csapadékosabb időjárás enyhe javulást hozott, így a vízszint akár 125 cm-re is emelkedhet, ami biztató. A minőség továbbra is stabil maradhat, de a hosszú távú kilátások a klímaváltozás miatt továbbra is aggodalomra adnak okot.
Fertő-tó: egyre közelebb a kiszáradás réme
A Fertő-tó helyzete sajnos 2024-ben nem javult, sőt, egyes szempontok szerint rosszabbodott. A magyar oldalon található fürdőhelyek többsége „jó” vagy „tűrhető” minősítést kapott, de a legnagyobb probléma a vízszint drasztikus csökkenése volt.
Egyes helyeken 50 cm alá süllyedt a vízszint, ami történelmi mélypontot jelent.
Ez azért is gond, mert a sekély tó rendkívül érzékeny a külső hatásokra: a nádasok terjedése miatt a nyílt vízfelület csökkent, az osztrák-magyar együttműködés ellenére pedig a kiszáradási folyamat tovább gyorsult.
2025-ben a régióban jellemzően valamivel csapadékosabb tél halvány reménysugarat hozott, de az előrejelzések szerint ez nem lesz elég a tartós javuláshoz. Ha nem történnek átfogó beavatkozások, a Fertő-tó hosszú távon kritikus állapotba kerülhet.
Sajnos a sekély tó érzékeny a külső hatásokra, például a nádasok terjedése miatt csökken a nyílt vízfelület, és az osztrák-magyar együttműködés ellenére a kiszáradási folyamat tovább gyorsul. Azaz némi plusz csapadék a szakértők szerint nem elegendő a tartós javuláshoz. Hosszú távon átfogó beavatkozásokra van szükség ahhoz, hogy megakadályozzák a Fertő-tó kritikus állapotba kerülését. Az EU és az osztrák-magyar együttműködés keretében (amiről fent említést tettünk) több projekt is zajlik, amelyek célja a vízpótlás és az ökológiai állapot javítása!
Velencei-tó: lassan ugyan, de javul
A Velencei-tó 2024-ben vegyes képet mutatott. A 13 hivatalos strand közül 4 kiváló, 7 jó, míg 2 tűrhető minősítést kapott a fürdővíz minősége alapján. A vízszint szempontjából a helyzet javult, és tavaly áprilisában Agárdnál elérte a 146 cm-t, ami négy éve nem fordult elő.
A vízszint emelkedésében a Pátkai- és Zámolyi-víztározók szabályozott vízpótlása játszott fontos szerepet, ám a vízszint még mindig nem érte el a tartósan ideális 170 cm-hez közelebbi tartományt.
Szerencsére az előrejelzések szerint 2025-ben további lassú javulás várható: az átlagos vízszint akár 120 cm-re is növekedhet, ha az esős időszak kitart. Azonban a várhatóan újra igen forró nyári hónapok ismét próbára tehetik a tavat.
Tisza-tó: működik a szabályozási gyakorlat
A Tisza-tó az elmúlt évben kiemelkedően jól teljesített. Minden egyes fürdőhely kiváló minősítést kapott, és a vízszintet is sikerült Kiskörénél stabilan 735 ± 5 cm körül tartani – ez 10 cm-rel a normál nyári szint felett van, ami segített az aszályok elleni védekezésben.
Szerencsére 2025-ben nincs ok nagy aggodalomra, mivel a szabályozási gyakorlat továbbra is jól működik. A Tisza-tó tehát megbízható maradhat mind a környezetvédelem, mind a turizmus szempontjából.
A két nagy folyamunk, a Duna és a Tisza eltérő kihívásokkal küzd
A Duna vízminősége 2024-ben általában jónak számított, bár a fürdőhelyeken nem volt kiemelkedő. A vízállás a koraőszi áradás után visszaesett: Budapestnél 99 cm, Bajánál 120 cm volt novemberben, ami az átlagosnál alacsonyabb szintet jelentett.
2025 elején enyhe javulás figyelhető meg: a fővárosnál tavasszal 150 cm körüli volt a vízállás, ami némi optimizmusra ad okot.
A Tisza ezzel szemben lokális problémákkal küzd. Tiszafüred és Szeged fürdőhelyei jónak vagy kiválónak bizonyultak, de Tiszakécskénél a szennyvízszennyezés miatt kifogásolt volt a víz.
Idén a kora tavaszi csapadékosabb időjárás segíthet, de az aszály és a szennyezés továbbra is komoly veszélyt jelent.
Fürdőhelyeink vízminősége 2024-ben
A 2024-es év összesítése alapján az NNGYK által vizsgált 283 természetes fürdőhely közül:
65% kiváló – 20% jó – 4% tűrhető – 1% kifogásolt
Ez kisebb visszaesést jelent a korábbi 71%-os kiváló arányhoz képest. A klímaváltozás csökkentette a vízszinteket, de a minőség továbbra is többnyire megfelelő. Mivel pedig – ahogy említettük – 2025 eddig esős évkezdetet hozott, ez pedig jónéhány helyen javulást eredményezhet, de a hosszú távú fenntarthatóság ettől még komoly kihívás marad. Azaz bár hazánk élővizei továbbra is élvezhetőek, de tudatos védelem és vízgazdálkodási fejlesztések nélkül, valamint a klímaváltozás és az azt kísérő aszályok, áradások hatására a helyzet romolhat.
Fotók, illusztrációk: Freepik
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!