Már márciusban gyűjthetjük ezt az 5+1 növényt

Már márciusban, illetve a tavasz első hónapjában számos olyan növényt találunk a természetben vagy akár a kertünkben, amelyeket elfogyaszthatunk vagy különféle gyógyhatásuk miatt alkalmazhatunk. Cikkünkben ezek közül szedtünk össze néhányat.
1. A medvehagyma márciusban is finom, de vigyázat!
Az egyik legismertebb és legnépszerűbb kora tavasszal gyűjthető fűszernövényünk a medvehagyma, amelyet főleg árnyékos, lombos erdők talaján találhatunk meg. Erőteljes fokhagymaillatáról könnyen felismerhető, levelei pedig kiválóan alkalmasak salátákba, pestóba, zöldségfasírtba, pogácsába vagy levesekbe.
Fontos azonban, hogy ne keverjük össze a mérgező gyöngyvirággal, aminek a levele nagyon hasonlóan néz ki!

Fotó: Canva
2. Pongyola pitypang vagy gyermekláncfű
A pitypang az év során tavasztól őszig virágzik, ám gyökerét ősz végétől a kora tavaszi virágbontás előttig gyűjtsük, leveleit márciustól szedhetjük. A növényből gyógyteát készíthetünk, amely segíti az emésztést és az epe működését, vizelethajtó és májtisztító hatású. Levelét salátaként is fogyaszthatjuk, érdemes ezt is virágzás előtt, minél világosabb színben leszedni, hogy elkerüljük a túl kesernyés ízt.

Fotó: Canva
3. Csalán
A csalán egy rendkívül értékes gyógynövény, amelyet már kora tavasszal elkezdhetünk gyűjteni. A zsenge hajtásokat levesekhez, salátához vagy a spenóthoz hasonlóan főzelékekhez is felhasználhatjuk, illetve gyógyteát is készíthetünk belőlük. A csalán vértisztító, vérképző és vizelethajtó hatással bír.

Kiemelt kép: Canva
4. Tyúkhúr
Ez az apró levelű, ám rendkívül tápláló növény már kora tavasszal megjelenik a mezőkön, útmenti területeken, és a kiskerti veteményesekben is gyakran igen nagy mennyiségben üti fel a fejét. Frissen fogyasztva salátákban, szendvicsekben vagy turmixokban is használhatjuk. Teája légúti betegségekre, az emésztés javítására, vízhajtásra és reumás panaszokra is kiváló.

Fotó: Canva
5. Zamatos turbolya
Hazánkban főként az akácosok aljnövényeként találkozhatunk vele, ligetes erdőkben, irtásréteken sokszor tömegesen előfordul. Jellegzetes ánizsos illata miatt fűszerként és salátaként használhatjuk, ám utóbbihoz csak a kora tavaszi zsenge hajtások megfelelők. Teáját vese-, légúti- és emésztőszervi problémák esetén alkalmazhatjuk.

Fotó: Canva
+1. Mezei sóska
Hazánkban szinte mindenhol megtalálható, ligetekben, réteken, nedves, feltört és nem művelt talajokon, gyepeken nő. Nyíl alakú levelei az első tavaszi napoktól gyűjthető, amelyeket felhasználhatunk salátákhoz, levesekhez, főzelékhez.
Mivel igen savanyú az íze, érdemes más növényekkel kombinálni, például fejes salátával.

Fotó: Canva
Figyelem! A nem védett növények állami és magántulajdonú erdőben személyenként 2 kilogrammos határértékig engedély nélkül gyűjthetők, kereskedelmi céllal pedig csak engedély birtokában lehetséges. A természetvédelmi területhez tartozó erdőkben, tehát nemzeti parkokban, tájvédelmi körzetekben, Natura 2000-es területen tilos az engedély nélküli gyűjtés. Fokozottan védett részeken engedély sem adható a tevékenységre.
Kiemelt kép: Canva
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!