5 csodaszép vadvirág, amely áprilisban nyílik

Vadvirág özön áprilisban: miután márciusban elkezdték szirmaikat bontogatni a tavasz első képviselői, e hónapra már sok helyen színes mezőként borítják be a tájat a szebbnél szebb virágok. Közülük mutatunk most néhányat, amelyekkel a kirándulásaink során találkozhatunk.
1. Tavaszi hérics, az egyik legszebb vadvirág
Ez a fényes, rikító sárga növény a tavasz virágok egyik legszebb képviselője. Néhol csak pár egyed található belőle, de van, ahol egy egész domboldalt beborítanak, páratlan látványt nyújtva vidám sokaságukkal. Általában legelőkön tudnak igazán elszaporodni, ugyanis igen mérgező mivoltuk miatt az állatok elkerülik őket, így zavartalanul tudnak növekedni.

Fotó: Szerkesztőség
A boglárkafélék családjába tartozó évelő növény, egyenes szárú, magassága 20-50 centiméter között változik. Élénksárga virága akár 8 centiméter átmérőjű is lehet, levele többszörösen szeldelt. Száraz gyepeken, legelőkön, kaszálókon él. Hazánkban védett, természetvédelmi értéke 5000 forint.
2. Fürtös gyöngyike
Száraz gyepeken, sziklás talajon vagy tölgyesekben gyakran találkozhatunk ezzel az 15-20 centiméteres magasságú, kedves kinézetű, illatos virággal. A fürtös gyöngyike a spárgafélék családjába tartozó hagymás növény, apró, gömbölyded, kékeslila virágai rövid fürtös virágzatot alkotnak. Fűszerű levelei keskenyek és hosszúak, felső részükön visszahajlóak.

Fotó: Szerkesztőség
Dekoratív kinézete miatt számos nemesített változata is kapható, amelyek csodaszép díszei lehetnek az otthoni virágágyásoknak is. Érdekesség, hogy rokona az igen kedvelt jácintnak is.
3. Homoki pimpó – egy rózsafélék közé tartozó vadvirág
A rózsafélék családjába tartozó növényfaj, melynek első virágzása márciustól májusig tart. Elsősorban homokpusztagyepeken, illetve sziklagyepeken fordul elő, a megfelelő élőhelyeken (például a középhegységeinkben) igen gyakori. A növény lágyszárú évelő, magassága 2-20 centiméter. Csipkés levelei 5-7 levélkéből állnak, melyek hátoldala szőrrel borított. Virága élénksárga, 5 sziromlevélből áll.

Fotó: Szerkesztőség
4. Apró nőszirom
A legkisebb méretű nőszirom hazánkban, melynek magassága mindössze 10-15 centiméter. Levelei 1-2 centiméter szélesek, laposak, gyakran íveltek. A virág nagyon alacsonyan, szinte a földön „ül”, színe pedig igen változatos: leggyakrabban ibolyakék vagy halványsárga, ám feketéslila, rózsaszín, fehér, szennyessárga vagy akár tarka is lehet.

Fotó: Szerkesztőség
Az egész országban előfordul, kedveli a meszes talajokat. Szikla- és löszgyepek, rétek és legelők gyakori növénye. Hazánkban védett, természetvédelmi értéke 5000 forint.
5. Odvas keltike
Két leggyakoribb keltike fajunk az odvas és az ujjas keltike, melyek gyertyános-tölgyesekben és bükkösökben ilyentájt sokszor szinte káprázatos, színes szőnyeget alkotva, tömegével jelennek meg. Ezek a virágok szinte versenyt futnak az idővel az elegendő fényért, ugyanis az erdő kilombosodása előtt kell még gyorsan virágozniuk és termést érlelniük is.

Fotó: Szerkesztőség
Az odvas keltike 5-35 centiméter magas, évelő növény, levelei kékeszöldek, hosszú nyelűek, levélkéi fogasak. Virágzata fürtvirágzat, színe fehér vagy bíborlilás.
Kiemelt kép: Szerkesztőség
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!