Élet a túlevések után: 5+1 tipp emésztésünk regenerálásához

emésztés regenerálása
A karácsonyi és újévi ünnepek alatt „elszenvedett” kiadós lakomák után gyakran tapasztalhatunk emésztési problémákat – a hízásról nem is beszélve.

Az ünnepi időszak után sokan érzik, hogy gyomruk túlterhelt, emésztésük lassabb, és energiaszintjük csökkent. Hogyan térhetünk vissza a normál kerékvágásba, vagy éppen egy még egészségesebb étrendhez? Az alábbi ötletek segítenek az emésztés regenerálásában.

1. Adjunk pihenést az emésztőrendszernek!

A bőséges étkezések után hasznos lehet egy kis szünetet tartani. A szigorú böjt azonban a téli időszakban szinte biztos, hogy kudarcra van ítélve, így próbálkozzunk inkább az időszakos böjttel! A 12-16 órás időszakos böjt segíthet az emésztőrendszernek regenerálódni és helyreállni. Ez lényegében azt jelenti, hogy tartunk a nap 24 órájában egy idősávot, amikor nem viszünk be kalóriát. Ennek nagy része az alvásidőre tehető, azaz ehhez igazítva érdemes kijelölni, pl. délután 6 és másnap délelőtt 10 óra között ne együnk. Ezzel elkerülhetjük a felesleges nassolást is az esti órákban.

2. Könnyítsük az étrendünket!

Az ünnepek után ideje visszatérni a kiegyensúlyozott, tápanyagban gazdag étrendhez. Kerüljük a zsíros, cukros ételeket, és helyezzük a hangsúlyt a friss zöldségekre, gyümölcsökre, teljes kiőrlésű gabonákra és sovány fehérjékre. Az olyan ételek, mint a főtt zöldségek, a csirkehúsleves vagy a zabliszt, kímélik az emésztőrendszert.

Ha eddig is gondolkodott rajta, és érez elég erőt, próbálja ki a vegetáriánus/vegán étkezést – most van ugyanis a Veganuár kihívás, amely ösztönöz, hogy legalább egy hónapra térjünk át vegán életmódra.

A Veganuárnak köszönhetően sok boltban, étteremben is bővebb a kínálat vegán termékekből, alapanyagokból és ételekből, így könnyebb lehet az áttérés. A vegán étkezéshez hasznos tanácsokat olvashat korábbi cikkünkben.

3. Hidratáljunk megfelelően!

A folyadékbevitel kulcsfontosságú az emésztés és a méregtelenítés szempontjából. Fogyasszunk naponta legalább 2-2,5 liter vizet, és kerüljük a cukros és szénsavas italokat. Az üres gyomorral elfogyasztott meleg citromos víz reggel különösen jó hatású lehet, mivel segíti az emésztőnedvek termelését.

Javasolt a gyomorkímélő, regeneráló teák fogyasztása is. Ilyen például az emésztést segítő gyömbéres-citromos tea, a nehéz érzetet csökkentő borsmenta tea, a méregtelenítő csalántea, vagy a bélpanaszokra javasolt édeskömény tea. A sav-bázis egyensúly visszaállítására érdemes megpróbálni az almaecetes mézes italt is: egy pohár meleg vízben keverjen el almaecet és mézet.

4. Mozogjunk többet!

A testmozgás serkenti az anyagcserét és segíti az emésztőrendszer működését. Kezdetnek egy könnyű séta is elég, vagy ha fittebbek vagyunk, kezdhetünk kocogással is, a sport jótékony hatása ugyanis nem kétséges, nem csak az emésztésre. A jóga is remek módja annak, hogy felgyorsítsuk az étel feldolgozását. Kerüljük azonban a túl intenzív edzést, amely terhelheti a testet a nehezebb ételek után.

A jóga is támogatja az emésztés regenerálódását. Fotó: Pixabay
A jóga is támogatja az emésztés regenerálódását. Fotó: Pixabay

5. Támogassuk az emésztést pre- és probiotikumokkal!

A jó bélflóra kulcsfontosságú az emésztőrendszer helyes működéséhez. Fogyasszunk probiotikumokban gazdag ételeket, mint a joghurt, kefir, savanyú káposzta vagy kimchi. Emellett a prebiotikumok (pl. zab, banán, hagymafélék) is segítik a jó baktériumok szaporodását a bélben.

+1. Hallgassunk a testünkre!

Az ünnepi időszak után fontos, hogy figyeljük testünk jelzéseit. Ha fáradtak vagyunk, pihenjük ki magunkat, és ne siettessük az azonnali fogyást, a tisztulást, és ne most készüljünk az első maratonunkra! Egy-egy pihentető nap és könnyű étkezés csodákra képes az emésztőrendszerünk regenerálásában.

Fotó: Freepik

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó