Így készülhet a klímaváltozásra, ha a világvégére számít

Klímaváltozásra kell készülni - fotó: Unsplash

Látta az HBO (Max) „világvége” sorozatát, a „The Last of Us”-t? Ha igen, akkor biztosan emlékszik Billre, a férfiakhoz vonzódó prepper (apokalipszisra készülő) figurára, aki mindenre felkészülten várta a világvégét. Nos, talán nem zombikra, de a klímaváltozás durva következményeire érdemes lehet hasonló alapossággal felkészülni. Adunk 5 tippet. Cikkünk nem kis iróniával készült, de azért pár gondolatébresztő tanáccsal is szolgál.

1. Klímaváltozásra számít? Vegyen kiskertet, termeljen saját élelmet – hobbinak is hasznos

Bill jól tudta, hogy az élelmiszerbiztonság kulcsfontosságú. De nem csak „zombijárvány” esetén… A klímaváltozás miatt lehetséges, hogy az élelmiszerárak elszabadulnak, ezért egy saját kert hatalmas előny lehet. Egy mindössze 10-15 négyzetméteres kiskert – okosan kialakított lugassal, öntözéssel, gondozással, trágyázással – évente akár 30-50 kg zöldséget is teremhet. Ez nemcsak pénzt takarít meg nekünk és nem csupán egy kis napi mozgást, hobbit jelent, de biztosítja a friss, tápanyagban gazdag élelmiszerek egy részét is. Az ételek ára évente átlagosan ma már 10-20 százalékkal is növekedhet, így a saját termelés hosszú távon meg is érheti. Előfordulhat, hogy nincsen háza vagy hobbikertje, ám ekkor egy tágasabb erkélyen is kipróbálható kicsiben a kertészkedés, vagy a konyha ablakába mehetnek a fűszernövények – hátha kedvet kap a kertészkedésre.

Ráadásul a nagyvárosokban, így Budapesten az ún. közösségi kertek is terjednek, azaz lehet saját kiskertünk akkor is, ha még erkélyünk sincsen. Külsőbb kerületekben, kisebb városokban a társasházak előtti kis kertrész is gyakran használható ilyen hobbicélra. Illetve, aki nagyban gondolkodik és nincsen pénze, az akár ingyen is „kölcsönkérhet” pár szezonra ismerősétől egy kertet, kertrészt, hiszen sok a műveletlen, vagy csak részben művelt hobbikert mindenütt az országban.

2. Gyűjtse az esővizet a klímaváltozásra készülve

Az aszályok és a vízhiány egyre gyakoribbá válnak a klímaváltozás következtében. A ház körüli, a kerti esővíz gyűjtése, tárolása egyszerű és hatékony módja annak, hogy biztosítsa háztartása vízellátását. Egy 100 négyzetméteres tetőfelület évente akár 50-60 ezer(!) liter esővizet is összegyűjthet, ha megfelelően van kialakítva a rendszer. Az esővíz felhasználható kert öntözésére, gyermekmedencéhez, WC öblítésre és akár ruhák mosására is, ami csökkenti a vezetékes víz iránti igényt és persze a vízszámlát. Akkor is ha nincsen nagy baj. Építkezésnél, felújításnál érdemes ilyen gyűjtő-rendszerekben gondolkodni és akár külön vezetékezni a fürdőszobához, a WC-tartályhoz.

3. Készítse fel otthonát a klímaváltozásra, így az extrém időjárásra

Az extrém időjárásra való felkészülés olyan, mintha egy apokaliptikus filmben készülnénk a túlélésért vívott csatára. Hőhullámok, viharok, árvizek – mindezek egyre gyakoribbak lesznek. Szóval, elő a „kalapácsot és a szögeket”, és tegyünk néhány óvintézkedést!

Elsőre nem triviális, de az otthon hőszigetelése segít csökkenteni a hűtési és fűtési költségeket, és növeli az energiahatékonyságot. Képzelje el, hogy nemcsak télen lesz olcsóbban melegebb a lakás, de a nyári hőségben is kellemesen hűvös marad az otthona, miközben a szomszédok az egekbe szökő energiaszámlákkal küzdenek. Hasonlóan: a dupla, hővédő üvegezésű ablakok és vastagabban szigetelt falak csodákat tehetnek e téren.

És ne feledje a viharvédelmet! Az ablakok és ajtók megerősítése, valamint a tető javítása segíthet megvédeni otthonát a pusztító szelek és esőzések ellen. Talán házunk nem lesz olyan látványos, mint Bill földalatti bunkerje, de biztosak lehetünk benne, hogy jobban alszik majd éjszaka, ha tudja, hogy otthona biztonságban van.

4. Legyen otthon mindig élelmiszer- és víztartalék

A klímaváltozás által okozott katasztrófák, mint például a viharok és aszályok, gyakran váratlanul érik az embereket, és az ellátási láncok megszakadásához vezethetnek. Ezért fontos, hogy mindig legyen elegendő élelmiszer- és víztartaléka otthon, akárcsak a Covid-járvány idején sokaknál.

Miért ne alakítana ki egy saját mini raktárat otthonában? Egy kis garázsátalakítással vagy pincerekonstrukcióval elegendő helyet hozhat létre az élelmiszer- és víztartalékok számára. Tartalékolhat konzerveket, szárított hüvelyeseket, rizst és tésztát, valamint instant kávét, ezek évekig is elállnak. A víztartalékok esetében pedig egyszerűen feltölthet néhány nagyobb tartályt vagy palackot, és tárolhatja azokat hűvös, sötét helyen. Ne feledje, egy átlagos felnőtt napi vízigénye körülbelül 3,7 liter, így egy négytagú család számára ez napi 15 liter vizet jelent. Ezzel a módszerrel vészhelyzet esetén is lesz elegendő ivóvíz.

*

KAPCSOLÓDÓ CIKK és Green.hu PODCAST adás az alábbi címsorra, vagy lentebb kattintva érhető el:

Gelencsér András lesújtó véleménye a fenntarthatóságról – Green.hu exkluzív podcast

Idézet a Green.hu fenti podcastjából:

„Nem is az a gond, hogy el vagyunk késve, hanem az, hogy rossz irányba megyünk. A jelenlegi irány egyszerűen értelmezhetetlen. Ha megnézzük a párizsi klímaegyezményt, amely az üvegházhatású gázok kibocsátásának a korlátozásáról szól, akkor azt látjuk a valóságban, hogy ezek nem valósulnak meg, sőt, folyamatosan nő a kibocsátás”

*

5. Tanuljon túlélési készségeket a klímaváltozásra tekintettel

A prepperség kicsit emlékeztet a harcművészetekre, azaz (részben legalábbis) tanulható készségek gyűjteménye. A klímaváltozás által okozott vészhelyzetekben a túlélési készségek jól jöhetnek. Képzelje el, hogy egy heves vihar elvágja a települést az áramellátástól, vagy egy áradás miatt napokig nem tud kijutni a házból. Ilyen helyzetekben az alapvető túlélési készségek aranyat érhetnek.

Talán „meredeknek” hat a modern életünkben, de végső soron a tűzgyújtás, vízszűrés, elsősegélynyújtás és menedéképítés mind olyan képességek, amelyek nélkülözhetetlenek lehetnek. Például egy egyszerű vízszűrő rendszer segítségével akár több ezer liter vizet is megtisztíthat, így biztosítva a tiszta vizet. Az elsősegélynyújtás is alapvető fontosságú, hiszen egy vészhelyzetben az orvosi segítség bizony sokat késhet, és Önnek kell gondoskodnia esetleges sérültekről.

Egyre divatosabb az efféle prepperség, így számos túlélési képzés és online tanfolyam elérhető, amelyek segítségével elsajátíthatók ezek a készségek. Miért ne töltene el néhány hétvégét a természetben, hogy gyakorolja ezeket? Ezzel nemcsak felkészültebbek lehetünk, hanem egyúttal egy kis kalandban is részesülhetünk.

A klímaváltozás hatásai nem játékok: a veszélyek azonban (ha nem is bizonyosan bekövetkező dolgok), de azért valóságosak. A felkészülés így egyre sürgetőbb. De azért nem kell pánikba esni! Számos egyszerű és praktikus lépést tehetünk tehát. Legyen szó saját élelmiszer termeléséről, esővíz gyűjtéséről, otthonunk megerősítéséről, vagy túlélési készségek elsajátításáról, minden apró lépés segíthet abban, hogy biztonságban és felkészülten nézzünk szembe a változó világgal.

 

Nyitókép (illusztráció) – Forrás:  https://www.hbo.com/the-last-of-us/season-1/3-long-long-time

 

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

 

Kapcsolódó