Áramszünet: igen, fel lehet rá készülni – íme 6 tipp!

Áramszünet - felkészülés - kép: Freepik

A spanyol-portugál mega áramszünet új tanulságokkal szolgát. Készüljünk fel hasonlóra. Mutatunk 6 nem mindennapi tippet!

Több millió ember maradt áram nélkül Spanyolországban és Portugáliában, miután összeomlott az ibériai villamosenergia-hálózat, a sajtóban pedig azonnal megindultak a találgatások a példátlan esemény valódi okairól.

Olvassa el kapcsolódó cikkünket is!
https://green.hu/cikkek/giga-aramszunet-globalis-felmelegedes/

 

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök nem zárt ki szinte semmit – sem szabotázst, sem kibertámadást –, miközben a kormány sürgősen független szakértői vizsgálatot indított. Bár a hálózat üzemeltetője, a Red Eléctrica szerint az áramszünet oka a délnyugati régióban bekövetkezett kettős generátorkiesés volt, többen felvetették, hogy

a magas megújuló energiaarány miatt fellépő rendszer-instabilitás is közrejátszhatott.

Utóbbit Sánchez azonban határozottan kizárta, de a kritikus infrastruktúrák sérülékenysége miatti aggodalmak így sem csillapodtak. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a legfelsőbb bíróság vizsgálatot rendelt el az esetleges kiberbiztonsági rések felderítésére, miközben a hivatalos szervek egyelőre nem találtak erre utaló bizonyítékot.

A krízis nyomán újra felszínre került az Ibériai-félsziget energiasziget-jellege, hiszen a hálózat gyenge francia kapcsolata aligha tudta enyhíteni a bajt. Bár Franciaország és Marokkó gyors segítséget nyújtott, a teljes helyreállítás így is napokig elhúzódott. Az eset mindenesetre rávilágít egy régóta fennálló problémára: Spanyolországban az energiahálózat korszerűsítése nem követte a megújulók gyors térnyerését, miközben az energiatárolási kapacitások is elmaradnak a szükséges szinttől. Az áramszünet így nem csupán technológiai kudarc, hanem komoly figyelmeztetés is Európa-szerte az energiarendszerek felkészületlenségére.

Nézzük akkor a felkészülési tippjeinket!

Hosszabb áramszünetekre kell esetleg felkészülünk? Íme tehát 6 hasznos tipp, amit kevesen ismernek! Egy hosszabb áramkimaradás ugyanis nemcsak kényelmetlenséget okozhat, hanem komoly kihívások elé is állíthatja a háztartásokat. Hogyan készülhetünk fel okosan, hogy ne érjen minket váratlanul?

1. Tartalék energia – okosan válasszunk!

Amikor áramszünetre készülünk, sokan azonnal a napelemes rendszerekre gondolnak. De vigyázat: a legtöbb háztartási napelem csak akkor működik, ha a hálózat is aktív, hiszen ezek az úgynevezett „hálózatra kapcsolt” rendszerek. Áramszünet esetén csak a „szigetüzemű” napelemek képesek energiát biztosítani, ám ezek költsége és kapacitása nem mindig fedezi egy átlagos otthon teljes fogyasztását.

Mit tehetünk? Egy közepes teljesítményű, 1,8-2,5 kW teljesítményű benzines áramfejlesztő, azaz aggregátor remek megoldás lehet. Ezek az eszközök akár több napig is képesek kiszolgálni a létfontosságú berendezéseket, például a hűtőszekrényt, a világítást vagy egy kisebb szoba klímaberendezését is. Fontos azonban, hogy az aggregátort megfelelő méretben válasszuk ki: egy 2-3 kW-os modell általában elegendő egy kisebb háztartás alapvető szükségleteihez. Ne feledkezzünk meg a rendszeres karbantartásról és az üzemanyag-tartalékról sem, amit biztonságos helyen tároljunk!

Vannak aggregátor helyett 220 Voltos kemping akkupakkok (más néven 220V-os power bankok – pl. Evolveo, Bluetti, Fossibot, stb. márkaneveken), ami a lakásban élőknek szuper megoldás, de az olcsóbbak inkább laptop, led lámpa és 1 ventillátor vagy kisebb tévé működtetésére elegendők. a kávéfőzőre sem jók, a nagyobb hűtőkhöz pedig sokszor a drágábbak sem.

2. Az ételek megóvása – egyszerű, de hatékony trükkök

Egy hosszabb áramszünet legnagyobb vesztese gyakran a hűtőszekrény tartalma. A legfontosabb szabály: ilyenkor különösen ne nyitogassuk feleslegesen a hűtő ajtaját! Egy zárt hűtőszekrény akár 4-6 órán keresztül is képes tartani a hideget, a fagyasztó pedig 24-48 órán át.

Bár egy olcsó, ún. peltier elemmel mőködő 12V-os kemping hűtőtáska jó vészmegoldás lakásban élőknek egy, maximum két napra. Kiváltképp, ha a fagyasztóban mindig benne hagyunk legalább 6-8 db közepes jégakkut, amiből kettőt például vész esetén a hűtőtáskába is bedobhatunk. A 12V-os hűtőtáska azonban kicsi és max fél nap időt ad. Bár a romlandó, hűtött és fagyasztott ételeket hosszabb áramhiány esetén úgyis meg kell főzni, de mondjuk hűtőtáska esetén pár dolgot oda is betehetünk, és a főzéssel, az elfogyasztással nem kell annyira kapkodni. (Erről lentebb még szó lesz.)

Hogyan növelhetjük az élelmiszerek túlélési esélyeit?

Érdemes tehát előre beszerezni néhány jégakkut, amelyeket a fagyasztóban tárolhatunk. Alternatívaként vagy a jégakkuk mellett lefagyaszthatunk műanyag palackokban vizet, amelyek szintén segítenek a hideg megtartásában. Ha a helyzet kritikussá válik, egy jó minőségű hűtőtáskába áthelyezve az élelmiszereket, a jégakkukkal együtt akár 24-48 óráig is megőrizhetjük a romlandó alapanyagokat.

Plusz tipp: Amit nem tudunk átpakolni, azt főzzük meg kempingfőzőn (lásd még az alábbi tippnél), a gázfőzőn történő sütés-főzés akár az erkélyen vagy (szellőztetve) a konyhánkban, ha nincsen kertünk.

Ne feledjük: megfőzve, megsütve jóval tovább eláll hűtés nélkül is az étel, mint nyersen! Különösen a húsok, tojásfélék.

3. Fűtés és főzés alternatívái

Különösen a téli hónapokban jelenthet problémát, ha a fűtés elektromos árammal működik. Egy áramszünet ilyenkor nemcsak kényelmetlen, hanem veszélyes is lehet. Érdemes ezért alternatív fűtési megoldásokban gondolkodni. Egy kisebb fatüzelésű kandalló vagy kályha nemcsak meleget ad, hanem otthonos hangulatot is teremt. Ha ez nem áll rendelkezésre, egy PB-gázzal működő, hordozható kempingfűtő is életmentő lehet – de mindig ügyeljünk a megfelelő szellőztetésre!

A főzés sem kell, hogy akadályokba ütközzön. Egy kompakt gázfőző vagy egy gázos kis kerti grillező tökéletesen alkalmas egyszerű ételek elkészítésére. Ezeket akár egy társasházi teraszon, erkélyen vagy persze a kertben is biztonságosan használhatjuk. Érdemes 1-2 tartalék gázpalackot is beszerezni, hogy ne érjen minket meglepetés.

Egy extra tipp

Tartsunk otthon egy egyszerű, kézi kávédarálót és forróvizes kávéfőzőt (ún. french press-t), hogy a reggeli kávé se maradjon el!

Mi az a french press?

A French press (magyarul: dugattyús kávéfőző) egy egyszerű, kézi kávékészítő eszköz, amelyben a kávé elkészítése forrázásos módszerrel történik, gép vagy áram nélkül. Két fő részből áll: egy henger alakú üveg- vagy fémkancsóból és egy fém szűrővel ellátott dugattyúból, amelyet le lehet nyomni az edény aljára. A French press-t a 20. század elején találták fel, és azóta is az egyik legismertebb alternatív kávékészítő eszköz. Használata egyszerű, beszerzése olcsó, és kiváló minőségű, telt ízű kávét lehet vele készíteni!

Kávé áramszüntet idejére - alternatívák - ábra: Freepik
Kávé áramszüntet idejére – alternatívák – ábra: Freepik

4. Vészvilágítás – nem elég a gyertya, és veszélyes is

A gyertyák romantikus hangulatot teremthetnek, de áramszünet esetén nem mindig a legbiztonságosabb vagy legpraktikusabb megoldások. Ehelyett szerezzünk be minden családtag számára egy LED-es fejlámpát vagy elemes, akkus zseblámpát.

A fejlámpák, már az olcsóbbak is, különösen hasznosak, mert szabadon hagyják a kezeket, így könnyebb eligazodni a sötétben, például lépcsőn járva vagy szerelés közben.

Fontos, hogy mindig legyen otthon elegendő tartalék elem vagy 2-3 db, feltöltött powerbank.

Egy okos trükk: tartsunk egy „vészvilágítási dobozt”, amelyben minden szükséges eszköz – zseblámpák, elemek, gyufák, gyertyák – egy helyen található, így nem kell kapkodva keresgélni, amikor lekapcsol az áram.

És még egy Extra tipp: a modern, napelemes kerti lámpák is jó szolgálatot tehetnek, ha éjszaka beltérre hozzuk őket.

 

5. A kommunikáció fenntartása

A mai világban a telefonunk az egyik legfontosabb eszközünk, különösen vészhelyzetben. Érdemes ezért mindig teljesen feltölteni a készüléket, ha áramszünetre utaló jeleket észlelünk (például vihar közeledik). Legalább két, nagy kapacitású powerbank is legyen otthon, amelyekkel többször is újratölthetjük a telefonokat vagy más eszközöket.

Ha a helyi mobilhálózatok is leállnak, egy régi, gombos mobiltelefon igazi kincs lehet. Ezek az egyszerű készülékek egyetlen töltéssel akár egy hétig is működőképesek maradnak, ráadásul kevesebb energiát fogyasztanak, mint az okostelefonok. Egy másik hasznos tipp: tartsunk otthon egy tartalék SIM-kártyát egy másik szolgáltatótól. Előfordulhat, hogy az egyik hálózat kiesik, míg a másik még működik, így nagyobb esélyünk van a kapcsolattartásra.

Ezen felül pedig egy „ősrégi” elemes kisrádió is jól jön, amin a külvilág hírei a legdurvább, teljes mobilhálózati leállás esetén is eljutnak hozzánk!
Áramszünet idejére legyen otthon elemes kisrádió - kép: Freepik
Áramszünet idejére legyen otthon elemes kisrádió – kép: Freepik

 

6. Víz és tartós élelmiszer: gondolkodjunk pár napra előre!

Bár ritka, egy hosszabb áramszünet akár a víz- vagy a gázszolgáltatást is érintheti, különösen vidéki területeken, ahol a szivattyúk áramellátása megszakadhat. Érdemes ezért – a fenti 1-2 gázpalackon kívül –  legalább 20-30 liter palackozott ivóvizet tartani otthon (és kb. két-négyhetente frissíteni a készletet) , ami egy kisebb háztartás számára néhány napra elegendő. Ha korábban már tapasztaltunk vízellátási problémákat, akár nagyobb, 50 literes víztartály beszerzése is megfontolandó, kertes háznál az esővíz gyűjtése pedig mosakodáshoz, locsoláshoz jó megoldás.

Az élelmiszer-tartalékolás szintén alapvető: konzervek, száraztészták, rizs, kekszek, só, cukor és lekvárok, szárított gyümölcsök – ezek mind olyan ételek, amelyek hűtés nélkül is hosszú ideig elállnak, és minimális előkészületet igényelnek. Érdemes egy „vészkészletet” összeállítani, amelyet rendszeresen ellenőrzünk, hogy a szavatossági idők ne járjanak le. Extra tipp: tartsunk otthon néhány instant leves és kávéport vagy konzerves készételt, amely forró vízzel gyorsan elkészíthető.

Felkészülni nem paranoia, hanem előrelátás

Az áramszünetekre való felkészülés tehát nem arról szól, hogy mindenre számítunk, hanem arról, hogy minimalizáljuk a kellemetlenségeket és a kockázatokat. A fent említett tippek nem igényelnek hatalmas befektetést, mégis jelentős különbséget jelenthetnek egy hosszabb áramkimaradás során. Legyen szó egy aggregátorról, néhány jégakkuról vagy egy egyszerű gázfőzőről, ezek az eszközök és trükkök sokat segítenek és biztonságot adnak.

KÉP: Freepik

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

 

Kapcsolódó