Árvizek, hőhullámok, aszályok – mi vár ránk Európában?!

Árvizek, hőhullámok és aszályok- a 2024-es év megmutatta, hogy a klímaváltozás Európát is érinti, nem is kevéssé. a kép illusztráció - fotó: DALL-E (MI generált kép)

Árvizek, hőhullámok, aszályok – ez az év, bár még vége sincsen, bizony egész Európában a klímaváltozás drámai hatásai kapcsán igazi tanúbizonyságul szolgált, hiszen a kontinens a leggyorsabban melegedő régióvá vált a világon – írja a BBC friss összefoglalója.

Az árvizek előtt hőhullámok, aszályok borzolták a kedélyeket, és ezek nem csupán valami távoli kontinens száraz statisztikai adatai, hanem valóságos tragédiák, amelyek emberek életét és megélhetését veszélyeztetik. A BBC cikke részletesen foglalkozik ezekkel az eseményekkel, amelyek súlyos következményekkel jártak az energiabiztonság, az élelmiszer-ellátás, az ökoszisztémák és az emberek egészsége szempontjából.

Árvizek, hőhullámok és aszályok

Ez év során Európa-szerte rekordokat döntöttek a hőmérsékletek. Dél-Európában, különösen Szicíliában és Szardínián, a hőség és a vízhiány drámai hatásokat gyakorolt a mezőgazdaságra és az emberi egészségre. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a hőhullámok miatt 2003, 2010 és 2022 nyarán összesen 55 000 és 72 000 közötti halálesetet becsültek meg. A hőséggel összefüggő halálozás körülbelül 30%-kal nőtt az elmúlt két évtizedben.
Az aszály szintén komoly problémát jelentett idén. A mezőgazdasági központként ismert Olaszország két legnagyobb szigete, Szicília és Szardínia, rendkívül alacsony csapadékmennyiséggel és szélsőséges hőmérsékletekkel küzdött. Az aszály következményeként a mezőgazdasági termelés drasztikusan csökkent, ami élelmiszerhiányhoz vezetett.

Az árvizek mellett télen a viharok is csőstül jöttek

A téli hónapokban Nyugat-Európát egy sor károkozó vihar sújtotta. Ezek a viharok nemcsak fennakadásokat okoztak, hanem óriási mennyiségű csapadékot is hoztak magukkal, amely fokozta az árvízveszélyt. Októberben Írország Cork megyéjét sújtotta a Babet nevű vihar, amely két nap alatt rendkívüli mennyiségű csapadékot hozott. A már telített talajra hulló eső következtében a megduzzadt folyók súlyos árvizeket okoztak Midletonban, ahol sok családot kellett evakuálni.

Felkészülés a jövőre

A klímaváltozás hatásainak enyhítése érdekében elengedhetetlen a szén-dioxid-kibocsátások csökkentése és az alkalmazkodási intézkedések megerősítése. A jobb időjárás-előrejelzés és a védelmi rendszerek fejlesztése kulcsfontosságú lehet a jövőbeli események hatásainak csökkentésében. Csehország példája jól mutatja, hogy a korábbi árvizek után jelentős pénzeket fektettek be árvízvédelmi rendszerekbe, amelyek segítettek minimalizálni az újabb katasztrófák következményeit.

Azonban ahogy a hőmérséklet tovább emelkedik, úgy az egyre szélsőségesebb csapadékesemények elleni védekezés egyre nehezebb feladatot jelent. A cikk hangsúlyozza, hogy ha nem teszünk határozott lépéseket az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére és az alkalmazkodás erősítésére, akkor a jövőbeli hőhullámok, aszályok és árvizek egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak.
Európa számára ez ráadásul nem csupán környezeti kihívás; ez egy komoly egészségügyi és gazdasági kockázat is. Az emberek életminősége forog kockán, és ha nem cselekszünk most, akkor a következmények elkerülhetetlenek lesznek.

 

Forrás és további részletek:

https://www.bbc.com/news/articles/cn5zx2zx5xvo

 

Fotó: DALL-E (MI generált kép)

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

 

Kapcsolódó