Bajban vannak a fecskék! Így segítsük őket a hideg, esős időben

fecskék
Az egyébként is veszélyeztetett és védett fecskék most tényleg bajban vannak, több ezren éhen pusztulhatnak a hirtelen jött hideg, esős időben. Ilyenkor ugyanis a kizárólagos táplálékukat jelentő repülő rovarok „eltűnnek” és a madarak éhezni kezdenek, három-négy nap múlva pedig legyengülve elhullanak.

Mindez országszerte tapasztalható, az állatvédők sorra jelentik, hogy legyengült, éhező egyedeket találnak, az állatmentőkhöz is egyre több fecskét visznek be a segíteni szándékozók.

Erről számolt be a Green.hu-nak Schütz Éva, a Szentendrei kisállatkert állatorvosa:

„Hozzánk nagyjából 50 darab legyengült fecske érkezett, többségük füstifecske, de mi, Szentendrén viszonylag távol vagyunk, vannak olyan állatmentők, akikhez 200-300 haldokló fecskét vittek be.”

Nem a fészekben lévő fecskéket érinti elsősorban a probléma

A mentésben résztvevő állatorvos elmondta, hogy az érintett fecskék épp vonulásban vannak, azaz nem arról van szó, hogy a fészekben maradt fiókákat kell menteni. A bajba került madarak között éppúgy vannak fiatal egyedek, mint idősebb példányok.

A legnagyobb baj a Balatonnál van, valószínűleg épp itt jártak tömegesen azok a fecskék, akik más országokból, Szlovákia, Ausztria felől vonultak, amikor beütött az ítéletidő. A 71-es főúton ezrével ütötték el a rovarokra vadászni próbáló, alacsonyan szálló fecskéket a hétvégén.

Emiatt az út mentén több helyen lassításra figyelmeztető táblákat helyeztek ki, valamint vasárnap egy időre le is zárták a 71-es főutat Balatonszepezdnél, mert a környéken rengeteg fecske volt.

Hogyan segíthetünk a fecskéknek?

Közlekedjünk körültekintően! A röpképes fecskék még próbálnak rovarokra vadászni, az utak környékén is alacsonyan repülnek, így könnyen elüthetjük őket, tehát lassítsunk!

Adjunk nekik menedéket! A legyengült, fázó fecskék gyakran ülnek össze tömegekben az épületekre, vagy ezek közelében kerítésre, vezetékekre. Megpróbálhatjuk nyitva hagyni a garázst, melléképületet a madarak számára – tartós eső idejére, hátha berepülnek és legalább fedett helyen vészelhetik át a rossz időt.

A fecskék csapatokban gyűlnek össze és melegítik egymást. Fotó: Zabarért Egyesület
A fecskék csapatokban gyűlnek össze és melegítik egymást. Fotó: Zabarért Egyesület

Vigyük őket állatmenhelyre! A fecskék több napja tartó hideg, esős időben már annyira legyengülnek, hogy nem képesek vadászni (még ha találnának is ennivalót), így csak úgy menekülhetnek meg, ha állatmenhelyre, állatkórházba visszük őket. Legjobb egy puha anyaggal kibélelt cipősdobozba tenni, amire vágunk szellőzőnyílást, és így bevinni oda, ahol segíteni tudnak. Ez lehet a legközelebbi állatkórház, állatkert, állatmenhely. A Zabarért Egyesület Facebook oldalán megtalálhatók a madármentő központok és más segítő szervezetek elérhetőségei.

Ne próbáljuk őket kenyérrel, magokkal etetni! A fecske repülő rovarokkal táplálkozik, a nem mozgó táplálékot fel sem ismeri.

A mozgó lisztkukac felkínálásával próbálkozhatunk, azonban szinte kizárt, hogy az evolúciósan repülés közben vadászó fecskék megegyék egy tálból a lisztkukacot

– részletezi a Szentendrei kisállatkert állatorvosa.

Schütz Éva elmondta, a hozzá került fecskéket lemérve azt tapasztalta, hogy azok 12-13 grammosak, miközben egy normál súlyú füstifecske 17-20 grammot nyom. Épp ezért nemcsak a madarak befogása és „melegen tartása” a feladat, hanem az is, hogy „felhizlalják őket”, hogy aztán folytatni tudják az útjukat. Mindez óriási kihívás, minden egyes madarat kézből, egyesével kell etetni, tömni.

Zárjuk el a kutyát, macskát! A legyengült fecskék sokszor olyan helyeken kereshetnek menedéket, ami könnyen elérhető (a madárállományt békeidőben is igencsak aktívan pusztító) macskák számára,  így ilyenkor különösen fontos, hogy ne küldjük ki a macskát „vadászni”.

Nyitókép: Pixabay

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó