BlackRock: befektetnek a zöld acélba és a zöld cementbe

A BlackRock, a világ legnagyobb eszközkezelője 2024 januárjában egy új befektetési alapot indított, amely az olyan, nehezen dekarbonizálható iparágakba fektet, mint az acél- és cementgyártás, valamint az építőanyag-ipar. Az új alap, a BFM Brown to Green Materials Fund, kifejezetten azon vállalatokat támogatja, amelyek hiteles kibocsátáscsökkentési tervekkel rendelkeznek, és a zöldtechnológiákra való átállás révén versenyelőnyt szerezhetnek.
A zöld építőipar sürgető kihívásai a BlackRock szerint
Az acélgyártás az egyik legnagyobb ipari szennyező:
- Egy tonna acél előállítása 2023-ban 1,92 tonna CO₂-kibocsátást eredményezett.
- Ez jelentős növekedés(!) a 2014-es 1,8 tonnás kibocsátási szinthez képest.
- Az Egyesült Királyság 2,5 milliárd fonttal támogatja az acélipar zöldmodernizációját.
A BlackRock alapjának célja, hogy környezetbarát technológiákra váltó vállalatokat támogasson, ezzel ösztönözve az iparág fenntarthatóbb működését.
Mekkora lehetőség rejlik a zöldacélban?
A zöldacél az egyik legígéretesebb terület, amely várhatóan magas piaci értékkel bír majd, mivel egyre több vállalat hajlandó prémiumot fizetni a fenntarthatóbb gyártási módszerekért. Az iparági szereplők, amelyek elsőként csökkentik a kibocsátásukat, komoly versenyelőnybe kerülhetnek.
Evy Hambro, a BlackRock globális tematikus befektetésekért felelős vezetője szerint az alap olyan növekedési potenciállal rendelkező szektorra fókuszál, amely eddig
kevés figyelmet kapott, de az alacsony kibocsátású gyártási folyamatok térnyerésével igen fontos szereplővé válhat.
Fenntartható befektetési stratégia a BlackRock alappal
A BFM Brown to Green Materials Fund az Egyesült Királyság fenntarthatósági szabályozásai szerint a „fenntarthatósági fejlesztők” kategóriájába tartozik, ami azt jelenti, hogy:
Portfóliójának legalább 70%-át olyan vállalatok részvényei teszik ki, amelyek hozzájárulnak a fenntarthatósági célokhoz.
Nemcsak az acéliparra koncentrál, hanem a fémfeldolgozás, bányászat, cement- és építőanyag-gyártás területére is kiterjed.
A BlackRock szerint az ilyen vállalatok hosszú távon nagyobb értékelési mutatókat érhetnek el, mivel fenntarthatósági kockázataik csökkennek, és üzemeltetési költségeik alacsonyabbak lehetnek, mint hagyományos versenytársaiké.
Kormányzati, iparági összefogás és a BlackRock
A brit kormány aktívan támogatja az acélipar zöldátállását: a Steel Council felülvizsgálta az Egyesült Királyság acélgyártási kapacitásait és technológiáit. Stratégiai partnerséget alakított ki nagyvállalatokkal, mint a Tata Steel és a British Steel, hogy beruházásokat ösztönözzön. A BlackRock új alapja tehát egy újabb lépés a fenntartható befektetések felé, amely az iparág egyik legnagyobb kihívásával, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésével foglalkozik. Bár a célok ambiciózusak, a siker attól függ, hogy ezek az iparágak milyen gyorsan tudnak hatékony és gazdaságos zöldmegoldásokat bevezetni.
Forrás:
Nyitókép (illusztráció) – Freepik.com
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!