Start: elindult a termelés a Mol zöldhidrogén-üzemében

A Mol százhalombattai finomítójában megkezdte a termelést Kelet-Közép-Európa eddigi legnagyobb, 10 megawatt kapacitású zöldhidrogén-üzeme.
A létesítmény évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöld hidrogént állít itt elő, amelyet az üzemanyaggyártás során használnak fel.
A Mol-csoport áprilisban adta át új százhalombattai üzemét, és az elmúlt időszakban végrehajtották az üzem termelésbe állításához szükséges feladatokat, egyebek mellett elvégezték a szükséges nyomáspróbákat, a folyamatirányító rendszer ellenőrzését, az elektrolizáló cellák behelyezését és bekötését a rendszerbe, valamint üzembe helyezték a vízkezelő rendszert is.
Az amerikai Plug Power elektrolizáló berendezése megújuló forrásból származó elektromos árammal bontja a vizet hidrogénre és oxigénre. Így egyáltalán nem képződik környezetszennyező melléktermék, sőt 1 tonna hidrogén előállításával 8-9 tonna tiszta oxigént is termel az üzem.
Az amerikai cég innovatív és megbízható technológiát kínált a Mol számára, a tiszta hidrogén előállítására optimalizált hidrogéngenerátorok alkalmazásában csaknem 50 éves működési tapasztalat áll rendelkezésre.
Mi a zöld hidrogén?
A zöld hidrogén vagy „megújuló” hidrogén olyan energiaforrás, amelyet megújuló forrásokból származó villamos energia felhasználásával állítanak elő víz elektrolízisével. Így sem az előállítás során, sem a zöld hidrogén felhasználásakor nem keletkeznek üvegházhatású gázok.
Horváth Ádám, a Mol-csoport Új és fenntartható üzletágak igazgatója kifejtette: a zöld hidrogén tiszta és sokoldalú energiaforrás, amelyet ma még az üzemanyaggyártásban használnak fel a vállalat karbonlábnyomának csökkentésére, de a tervek szerint hamarosan már közvetlenül a közlekedési szektorban is lehet majd találkozni vele.
A zöld hidrogén előállítása és felhasználása innovatív módon segíti az okos zöldátmenet megvalósítását, amely a Mol stratégiájának alapvető célja. Százhalombatta után Pozsonyban és Rijekában is terveznek hasonló üzemet, amelyek közül az utóbbi 2026-ban kezdheti meg működését.
A 22 millió euróból elkészült új üzem több mint 25 ezer tonnával csökkenti a Dunai Finomító szén-dioxid-kibocsátását évente.
Az új technológiával fokozatosan kiváltható a földgáz alapú gyártási eljárás, amely jelenleg a Mol-csoport teljes szén-dioxid-kibocsátásának egyhatodát teszi ki.
A Mol zöldhidrogén-üzeméről korábbi cikkünkben is írtunk.
Forrás: MTI
Nyitókép: Mol csoport
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!