Eltűnhet a bükk a magyar erdőkből a klímaváltozás miatt

eltűnhet a bükk a hazai erdőkből
Több tényező miatt is veszélyben vannak a hazai erdők. Fenyegeti őket az ember túlzott közelsége, azaz az ökoturizmus növekvő népszerűsége, és persze a klímaváltozás – hangzott el az Országos Erdészeti Egyesület budapesti konferenciáján.

A koronavírus-járvány óta és a globális felmelegedés miatt egyre többen látogatják az erdőket, ezért nagyobb figyelmet kell fordítani a fenntarthatóságra – mondta a konferencián az Agrárminisztérium erdőkért felelős államtitkára. Zambó Péter kiemelte, hogy bár a fák között valóban feltöltődik az ember, azaz fontos a rekreációs szerepük, de emellett kiemelt, hogy klímavédelmi „szolgáltatást” is nyújtanak az embereknek.

A konferenciát szervező Országos Erdészeti Egyesület főtitkára, Elmer Tamás elmondta: a klímaváltozás az erdőket is megváltoztatja.

„Vannak olyan fafajok, amelyek az optimális élőhelyüket már nem találják meg, ilyen az év fájának választott bükk is, hiszen már egészen minimális az a terület, amely optimális számára.”

Ahol most bükk áll, ott jó eséllyel néhány évtized múlva már másik fafajból álló erdőállomány, esetleg erdőtársulás fog állni – mondta a főtitkár, hozzátéve, hogy egy-egy erdei életközösség fennmaradása komoly feladatot jelent.

Miért éppen a bükk van veszélyben?

A bükkfák hűvös, csapadékos környezetben érzik jól magukat, ezért a globális felmelegedés egyik legnagyobb veszteségei lehetnek. Magyarországon leginkább a hegyvidéki régiókban – például a Bükk-hegységben és a Mátrában – találhatók bükkfa erdők, ahol a magasabb tengerszint feletti magasság miatt hűvösebb és nedvesebb a klíma. Azonban a klímaváltozás következtében az átlaghőmérséklet emelkedik, és a csapadékeloszlás is kiszámíthatatlanabbá válik.

A hosszan tartó szárazságok és a nyári hőhullámok a bükkfák elhalásához vezethetnek, mivel ezek a fák nem képesek alkalmazkodni a melegebb, szárazabb környezethez.

Kutatások szerint a Kárpát-medence, különösen Magyarország déli és középső része a jövőben túl meleggé és szárazsággal sújtottá válhat a bükkfák számára. Egyes modellek azt mutatják, hogy 2100-ra ezek a területek nagyrészt alkalmatlanná válnak a bükkfák megélhetésére, így akár teljesen eltűnhetnek.

Mi lesz velünk bükk nélkül?

A bükkfák eltűnése drasztikus hatással lenne az erdei ökoszisztémákra. A bükk erdők gazdag biodiverzitással rendelkeznek, ahol számos állat- és növényfaj talál otthonra. Ha a bükkfák kihalnak ezekről a területekről, az ökológiai egyensúly megbomlik, és számos faj, amely a bükkfákra támaszkodik (például madarak, rovarok, gombák), szintén veszélybe kerülhet. Ráadásul a bükk erdők jelentős szerepet játszanak a szénmegkötésben is, ami alapvető fontosságú a klímaváltozás elleni küzdelemben.

Az erdőgazdálkodásban dolgozó szakemberek és kutatók több megoldási lehetőséget is vizsgálnak annak érdekében, hogy a bükkfa állományát megőrizzék, vagy legalábbis minimalizálják a veszteségeket.

Az egyik ilyen megoldás a fajok genetikai diverzitásának növelése, amely elősegítheti a bükkfák alkalmazkodását a változó klímához. Emellett fontos lenne a megfelelő erdőkezelési stratégiák bevezetése, például az öntözési technológiák fejlesztése és a talajnedvesség megőrzésére irányuló intézkedések.

Egy másik megközelítés a klímarezisztens fafajok telepítése lehet, amelyek képesek jobban ellenállni a szárazságnak és a hőhullámoknak.

Azonban ez azt is jelentheti, hogy a jövő erdei jelentősen eltérnek majd a jelenlegi képtől, hiszen az őshonos fajokat részben más, idegen fafajok váltják fel.

Magyarországon egyébként jelenleg 2 millió 300 ezer hektárnyi fával borított terület van.

Forrás az Infostart cikke
Nyitókép: Pexels

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó